Piatok 12.8.2022
sk
Darina
, Dárius, Dária
cz
Klára
, Clara

Hasiči stále bojujú s požiarom v Českom Švajčiarsku, zhorelo už 1 600 hektárov lesa

Na mieste zasahuje približne 500 hasičov, ktorým pomáhajú aj vrtuľníky z Poľska a Slovenska. Vo štvrtok by mali do akcie nasadiť i špeciálne lietadlá Canadair s veľkokapacitnými nádržami z Talianska.


Lesný požiar v Národnom parku České Švajčiarsko vyčíňa už piaty deň a hasičom sa ho stále nepodarilo uhasiť. Oheň už zničil viac ako 1 600 hektárov lesa. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

S masívnym požiarom hasiči bojujú aj vo štvrtok. Cez noc sa však plamene nerozšírili. „Hasičom sa darí držať požiar na ploche päť krát dva kilometre. V stredu s pomocou lesnej ťažobnej techniky vytvorili bezpečnostný priesek na Českej ceste. Hasiči sa sústredili na ochranu evakuovaných obcí, obce Janov a Hřensko,“ informovali jednotky vo štvrtok krátko pred pol štvrtou ráno. „V noci sa v niektorých oblastiach robilo dohasovanie, pretože sa tam objavovali nové ohniská,“ priblížil v relácii Snídaně s Novou starosta Hřenska Zdeněk Pánek. Na mieste zasahuje približne 500 hasičov. Pomáhajú aj vrtuľníky z Poľska a Slovenska.

Vo štvrtok by mali do akcie nasadiť špeciálne lietadlá Canadair s veľkokapacitnými nádržami z Talianska, ktoré by mohli podľa ministra vnútra Víta Rakušana priniesť zásadný pozitívny prielom. Talianski piloti, ktorí do Česka dorazili v stredu popoludní, večer vyrazili na prieskum terénu. Ich úlohou bude ošetrovať neprístupné plochy, na ktorých už nehorí, ale kde by mohlo vzniknúť nové ohnisko. Vodu budú čerpať z jazera Milada, ktoré tak pre verejnosť uzavrú.

„Od nedeľného rána horia v okolí obce Hřensko lesné porasty, požiar sa postupne rozšíril na rozlohu stoviek hektárov. Do hasenia bolo postupne zapojených asi 600 hasičov, päť vrtuľníkov a ďalšia technika. Oblasť Hřenska a Vysokej Lípy je uzavretá, správa parku žiada návštevníkov, aby do národného parku nechodili,“ zhrnul pre Novu hovorca Správy NP České Švajčiarsko Tomáš Salov. Dodal pritom, že areál Pravčickej brány s objektom Sokolieho hniezda nebol požiarom zásadným spôsobom poškodený.

Správa NP České Švajčiarsko požiadala ministerstvo životného prostredia o vydanie opatrenia, ktorým sa zakáže vstup do lesa na území parku, a to vrátane značených turistických ciest. Predbežne by mal platiť na 14 dní.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť