Jedna z najaktívnejších sopiek, Kilauea na amerických Havajských ostrovoch, začala v stredu po trojmesačnej pauze opäť vybuchovať.
Na záberoch z vrcholu sopky Kilauea zhotovených webovou kamerou skoro ráno zaznamenali žiaru, čo naznačuje, že v kráteri Halemaumau vo vrcholovej kaldere je erupcia, uviedlo Havajské vulkanické observatórium Geologickej služby Spojených štátov (USGS).
Pred vydaním oznámenia o erupcii observatórium uviedlo, že v utorok večer sa začala zvýšená zemetrasná aktivita a zmeny v štruktúre deformácie pôdy na vrchole, čo naznačuje pohyb magmy v podzemí.
Podľa geológa Mikea Zoellera momentálne nevidia „žiadne známky aktivity v zlomových zónach“ a nie je dôvod očakávať erupciu, „ktorá by ohrozila akékoľvek komunity tu na ostrove lávovými prúdmi alebo niečím podobným“.
Celá aktivita sa odohráva v uzavretej oblasti národného parku havajských sopiek. Podľa hovorkyne parku Jessicy Ferracane sa pripravujú na príchod davov, pretože návštevníci môžu erupciu vidieť z mnohých vyhliadok.
Stupeň pohotovosti sopky zvýšili na výstražný a letecký farebný kód zmenili na červený, pretože vedci vyhodnocujú erupciu a súvisiace nebezpečenstvá.
Kilauea, ktorá patrí k najaktívnejším sopkám na Zemi a prebúdza sa už celé desaťročia, začala naposledy opäť vybuchovať 5. januára, po takmer mesačnej prestávke v aktivite a erupcia trvala 61 dní. Keď bola aktívna v roku 2018, zničila viac ako 700 domov a spôsobila evakuáciu tisícok obyvateľov.