Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 23.9.2023
sk
Zdenka
cz
Berta
, Bertina

Havajská sopka Kilauea začala po trojmesačnej prestávke opäť vybuchovať

Celá aktivita sa odohráva v uzavretej oblasti národného parku havajských sopiek.


Jedna z najaktívnejších sopiek, Kilauea na amerických Havajských ostrovoch, začala v stredu po trojmesačnej pauze opäť vybuchovať.

Na záberoch z vrcholu sopky Kilauea zhotovených webovou kamerou skoro ráno zaznamenali žiaru, čo naznačuje, že v kráteri Halemaumau vo vrcholovej kaldere je erupcia, uviedlo Havajské vulkanické observatórium Geologickej služby Spojených štátov (USGS).

Pred vydaním oznámenia o erupcii observatórium uviedlo, že v utorok večer sa začala zvýšená zemetrasná aktivita a zmeny v štruktúre deformácie pôdy na vrchole, čo naznačuje pohyb magmy v podzemí.

Profimedia

Podľa geológa Mikea Zoellera momentálne nevidia „žiadne známky aktivity v zlomových zónach“ a nie je dôvod očakávať erupciu, „ktorá by ohrozila akékoľvek komunity tu na ostrove lávovými prúdmi alebo niečím podobným“.

Celá aktivita sa odohráva v uzavretej oblasti národného parku havajských sopiek. Podľa hovorkyne parku Jessicy Ferracane sa pripravujú na príchod davov, pretože návštevníci môžu erupciu vidieť z mnohých vyhliadok.

Stupeň pohotovosti sopky zvýšili na výstražný a letecký farebný kód zmenili na červený, pretože vedci vyhodnocujú erupciu a súvisiace nebezpečenstvá.

Kilauea, ktorá patrí k najaktívnejším sopkám na Zemi a prebúdza sa už celé desaťročia, začala naposledy opäť vybuchovať 5. januára, po takmer mesačnej prestávke v aktivite a erupcia trvala 61 dní. Keď bola aktívna v roku 2018, zničila viac ako 700 domov a spôsobila evakuáciu tisícok obyvateľov.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.