Len pred pár dňami sme informovali o plagáte, na ktorom sa objavuje dvojica z meme Distracted Boyfriend. Poster maďarskej vlády má za cieľ propagovať ochranu tradičnej rodiny, asociácia so známym meme mu ale dodáva poriadne ironický nádych. Dnes tu máme ďalší prípad výskytu memes v maďarských médiách.

Kto sa vyzná v memes, vie, že Hide The Pain Harold nesie tvár budapeštianskeho dôchodcu Andrása Aratóa. Hoci mu to chvíľu trvalo, svoju internetovú slávu dokázal na staré kolená prijať a zužitkovať rôznymi formami.

Deduško sa stal tvárou reklamy pre autobazár a zahral si aj vo videoklipe maďarskej rockovej skupiny. Maďari si svoj národný meme poklad skutočne vážia.

https://tenor.com/view/harold-hide-the-pain-kick-gif-10962096

Tentoraz sa András-Harold objavil v kampani, ktorá hovorí o veľmi vážnej téme – duševné zdravie. Keďže je video určené maďarskému publiku, použitým jazykom je maďarčina.

Harold v klipe hovorí, že jeho úsmev všetci vnímajú ako neúprimný a vo vysmiatej tvári sa podľa nich ukrýva bolesť. Dedko uvádza veci na pravú mieru – nie je to tak a v skutočnosti je veselý a šťastný muž. Zároveň ale upozorňuje, že medzi nami sú ľudia, ktorí, na rozdiel od neho, skutočne trpia a svoju bolesť musia pred okolím skrývať.

Predstaviteľ najznámejšieho maďarského meme sa obracia na všetkých, ktorí zažívajú psychické problémy: žiada ich, nech vnútornú bolesť nemaskujú, ale nech hľadajú pomoc. Ich príbeh môže mať šťastný koniec.

Reklama má za cieľ spropagovať Združenie maďarských telefónnych služieb duševnej prvej pomoci. Ide o ekvivalent telefónnych liniek pre ľudí v núdzi, akými sú na Slovensku Linka dôvery, Linka nádeje a mnohé ďalšie.

Na internete je zaužívané tvrdenie, že memes sú najlepší liek proti nešťastiu a depresii. Maďarom sa podarilo tento výrok preniesť z prostredia internetu do reality a žijúce meme zapojiť do boja proti duševným problémom, ktoré v dnešnej dobe trápia stále viac a viac ľudí.

https://pixabay.com/illustrations/hungary-map-flag-contour-borders-1500649/

Zdroj: youtube.com
Titulná fotka: Komers Real / flickr.com, youtube.com


Tagy:

Peter Strhan
Venujem sa predovšetkým témam ako internetová kultúra, súčasné trendy a memes. Blízko mám aj k hudbe, vede a histórii.
Najčítanejšie
Podobné