Keď súčasný človek vidí niekoho viditeľne vyšportovaného, väčšinou to v ňom vyvoláva obdiv. Takýto človek je vnímaný ako niekto, kto sa môže tešiť dobrému zdraviu a záujmu opačného pohlavia. Niekto, kto má dostatok času a energie na pravidelné cvičenie. Neplatilo to však vždy.
Boli časy, keď Európania vnímali svaly ako záležitosť nižších tried, ktoré sa museli živiť fyzickou prácou. Veci sa začali meniť v priebehu 19. storočia, keď popularitu získali myšlienky o tom, že formovanie tela formuje aj ľudský charakter. Dalo by sa povedať, že veľký comeback zažil starogrécky koncept kalokagatie. Začali vznikať telocvične, športové organizácie a, samozrejme, aj kadejaké vynálezy, ktoré sľubovali zázračný efekt na ľudské zdravie.
Nový hit – činky
Dvíhať ťažké veci s cieľom zvyšovania sily nie je zložitý koncept a poznali ho už rôzne staroveké civilizácie. O to prekvapivejšie môže byť to, že moderné činky, v podstate symbol cvičenia ako takého, sú z historického pohľadu relatívne mladé. Rôzne posilňovacie zariadenia sa vyrábali už od 17. storočia, ich dizajn sa však nedochoval a je možné, že fungovali skôr na princípe naťahovania lana – tak, ako sa naťahuje lano vo zvonici. Preto sa v angličtine uchytil názov dumbbell (tichý zvon).
Prvé moderné činky boli jednoduché – dve ťažké kovové gule spojené tyčou. To platilo o vzpieračských činkách a rovnako aj o jednoručkách. Nie je známe, kto ich vytvoril prvý, vo svojej telocvični ich dokázateľne mal aj slávny francúzsky silák Hippolyte Triat v roku 1840. Činky s upraviteľnou hmotnosťou prišli v druhej polovici 19. storočia.

Fascinácia ďalekými kultúrami, ktorá bola pre 19. storočie typická, sa prejavila aj v oblasti cvičenia. Niekoľko rokov sa obrovskej popularite tešilo tradičné indické športové náčinie, ktoré sa v angličtine nazývalo Indian club. Ťažké kovové či drevené kyje slúžia na trénovanie obratnosti a sily prostredníctvom cvikov podobne ako cvičenie s kettlebelmi. Na začiatku 20. storočia bola táto disciplína dokonca olympijským športom, jej popularita však rýchlo upadla.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:

Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Emefka PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako vyzerali prvé stroje na cvičenie
- Aké bizarné predstavy o ľudskom zdraví mali bratia Kelloggovci
- Výnimočný príbeh muža, ktorý je považovaný za zakladateľa modernej kulturistiky
- Aké rady ohľadom cvičenia sa dočítali naši predkovia v knihe z roku 1910
- Či si odborníci pred sto rokmi mysleli, že mladí ľudia majú málo pohybu
- Koľko medailí získali na olympiáde rodáci zo Slovenska, ktorí reprezentovali Uhorsko
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity