Historická mapa ťa zaujme kreslenými detailmi! Nechýba ani Československo, Hitler či Gándhí.

Japonci mali vždy potrebu všetko prerábať na podobu kreslených panáčikov. Vďaka im za to!

Táto jedinečná mapa bola publikovaná v Japonsku v roku 1932. Na prvý pohľad si človek všimne niečo pre nás netypické – v strede mapy sa nachádza východná Ázia. Z japonskej perspektívy je to ale niečo úplne pochopiteľné. Mapa kladie dôraz na námorníctvo – sú na nej zobrazené viaceré námorné trasy a množstvo lodí. Zakresľovanie hraníc štátov až tak vážne autori nebrali a na výsledku to aj je vidieť. Štáty majú všakovaké kostrbaté tvary.

Pozornosť každého ale určite upútajú kreslené postavičky, ktoré sa nachádzajú na jednotlivých kúskoch sveta. Zobrazujú významné osobnosti, typických obyvateľov alebo známe výrobky či povolania z daných krajín. Niektoré obrázky zachytávajú dobové dianie, iné naopak nestrácajú z aktuálnosti ani dnes.

Poďme si ukázať to najzaujímavejšie!

Po kliknutí na mapu sa ti zobrazí vo vysokom rozlíšení!

Začneme u nás doma. Na mape môžeme vidieť (troška krivú) Československú republiku. Salutuje nám odtiaľ Tomáš Garrigue Masaryk, prvý prezident Československa, ktorý sa v tom čase tešil nesmiernej medzinárodnej prestíži. Ťažko identifikovateľný objekt, nachádzajúci sa pod vlajkou, sú zrejme sklenené výrobky vo veľkom množstve vyvážané do celého sveta.

Francúzsko. Moderná krajina plná umenia a elegancie. Pri Eiffelovej veži, pripomínajúcej stojan na plátno (zámer?), postáva jednooká krásavica (spomenul niekto Futuramu?). Depresívne pôsobiaci chlapík s veľkou hlavou je vtedajší premiér Pierre Laval. Paleta vyjadruje umeleckú dušu krajiny galského kohúta a vojačik s hracou kockou miesto hlavy vyzerá ako niečo, čo duše ľuďom kradne.

Tri pobaltské krajiny – Litva, Lotyšsko a Estónsko. Okrem tancujúceho krojovaného človiečika z Estónska, tam nie je zaujímavé nič. Čo zhruba zodpovedá realite. Vieš si z hlavy vybaviť ČOKOĽVEK, čím by boli tieto štáty oproti iným výnimočné???

K Nemecku veľa slov netreba. Pivo, zepelin a Hitler. Vodca nacistov sa naťahuje o moc v krajine s Paulom von Hindenburgom, nemeckým prezidentom. V dobe vydania mapy delil Hitlera od ovládnutia krajiny len jeden rok.

Japonských autorov zrejme skutočne oslovila symbolika propagandy Sovietskeho zväzu. V krajine veľkého súdruha Stalina všetci nadšene pracujú – či už v nespočetných továrniach, na poliach, alebo ako vojaci – brániaci vlasť pred kačicami.

Keď sa pozrieme na Čínu, čo uvidíme? Čistý chaos – množstvo ozbrojencov premávajúcich sa zo strany na stranu. Situáciu v Číne tridsiatych rokov skutočne nič nevystihuje lepšie. Centrálna vláda bola oslabená, krajina rozdrobená a veľké časti štátu ovládali miestni militantní vodcovia. Navyše sa stále zhoršovali vzťahy s agresívnym Japonskom, čo nakoniec viedlo k otvorenej vojne.

V Indii je najdominantnejšia karikatúra Gándhího, ktorého sa snažia spacifikovať britskí kolonialisti. Ide o premyslené metaforické znázornenie Gándhího, ktorého sa snažia spacifikovať britskí kolonialisti. Chýbať nesmie Tádž Mahál, diamanty, divoký tiger a zabijacký had. Na území dnešného Pakistanu si panáčik spokojne brnká na nejakom strunovom nástroji. Bez strún. Z výrazu jeho tváre je jasné, že mu je tento detail ukradnutý. Afganistan reprezentuje nasraný a ozbrojený bradatý chlapík, čo je niečo aktuálne aj v roku 2017.

V Austrálii a na Novom Zélande sa toho veľa nezmenilo: s týmto regiónom si človek hneď spojí jedinečnú faunu a domorodé kultúry. Málokto si ale spomenie na hovädzí dobytok, s radosťou sa vrhajúci do obrovskej plechovky. Alebo je to zviera miniatúrne a plechovka má normálny rozmer? Odpoveď na túto otázku sa asi nikdy nedozvieme…

Spojené štáty americké – tu môžeme vidieť skutočne všetko to, čo si spojíme s Amerikou tridsiatych rokov: agresívny kapitalizmus, gangstri, obľúbené športy. Moderné továrne, ale aj tradiční kovboji. Nesmie chýbať ani (z dnešného pohľadu) brutálne rasistická karikatúra černošského džezmana. Na mori krajinu obklopuje množstvo lodí, reprezentujúcich námornú moc Spojených štátov.

Afrika je Afrika. Japoncov najviac zaujala príroda, zastúpená pestrými zvieracími druhmi. Znázornení sú rozmanití domorodci s tradičnými odevmi a výzbrojou. Prebiehajú tú viaceré konflikty – domorodec vs. lev a lev vs. (hnedá) zebra. Kto zvíťazí?

Azda najväčšie prekvapenie ukrýva ostrov Svätá Helena v Atlantiku. Tento ostrov pôsobí dojmom, akoby sa nachádzal uprostred ničoho – všade je odtiaľ ďaleko! Práve to je dôvod, prečo tam bol po svojej porážke vyhnaný Napoleon Bonaparte. Jeden z najväčších dobyvateľov histórie strávil posledné roky svojho života na tomto kúsku zeme. Na japonskej mape môžeme vidieť jeho ducha.

Pozri si celú mapu vo vysokom rozlíšení. Možno sa ti podarí nájsť na nej nejaké ďalšie zaujímavosti!

Zdroj: map-fair.com
Titulná fotka: map-fair.com

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
5
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
20 vtipných ilustrácií o tom, aký je život v dlhotrvajúcom vzťahu

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME