Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.1.2025
sk
Zora
, Zoran
cz
Slavomír, Slavomíra

Ako sa hovorí, šaty robia človeka. Je mnoho vecí, ktoré si na seba denne obliekame, a ani netušíme, aký je pôvod týchto kúskov.

Určite si sa už aj ty zamyslel, odkiaľ asi tak pochádza podprsenka alebo podpätky. Poďme sa teda najpoužívanejším kúskom oblečenia v našich šatníkoch pozrieť na zúbok.

Vysoké podpätky

Tie odjakživa nenosili len ženy, ako by sa mohol niekto mylne nazdávať. Najprv ich nosili muži, a to kvôli stabilite, ktorá sa im lepšie udržiavala pri jazdení na koni. Nosenie podpätkov bolo zaznamenané už pri Peržanoch, ktorým pomáhali nohu lepšie udržať v strmeni. Vraj boli takéto topánky vyobrazené na miske z 9. storočia. V Európe sa podpätky objavili približne okolo roku 1600.

Postupom času boli podpätky charakteristické pre kráľovské dvory a vysoké vrstvy obyvateľstva. Nosili ich hlavne králi, až neskôr si ich prisvojili aj dámy, ktoré oceňovali schopnosť topánok zúžiť nohu. Podpätky oceňovali ich nositelia aj pri chodení po meste, keďže v tomto období bolo úplne normálne, že boli ulice miest zaplavené splaškami.

Prekvapivo, nebol to Loubotin, kto prišiel s ikonickou červenou podrážkou na podpätkoch. Takéto sexy topánky nosil už kráľ Ľudovít XIV. Na prelome 18. a 19. storočia nosenie vysokých podpätkov u žien utíchalo. Vysoké podpätky vstúpili do módy ako rázne ikonický prvok v spojitosti so ženami až na konci 19. storočia.

Podprsenka

Dá sa povedať, že podprsenka tu nie je tak dlho, ako by si možno niekto myslel. Jej predchodcom boli korzety, ktoré ženám upravovali nielen poprsie, ale aj stláčali driek, čo malo za výsledok mnoho fatálnych zdravotných problémov. Ako kostice týchto korzetov sa používali veľrybie kostice. Stal sa aj prípad, keď táto kostica prepichla tanečnici pľúca po tom, ako sa na ňu jej vášnivý partner pri tanci pritlačil.

Za predchodcu podprseniek, ktoré ženy dnes nosia, sa dá považovať vynález z roku 1863, ktorý bol patentovaný pod menom L.L. Chapman. Táto podprsenka bola uvedená ako zdravotná pomôcka. Neskôr, v roku 1914, si dala istá Američanka, Mary Phelps Jacob, zhotoviť podprsenku, ktorá ako jedna z prvých oddeľovala ženské poprsie.

V 30. rokoch sa objavujú na trhu podprsenky s číslovaním. Postupom času sa móda mení a príslušníčky hippie kultúry svoje podprsenky na znak odporu pália. Podobne je na tom podprsenka aj teraz, v móde sú už aj podprsenky bez kostíc, z ľahkého materiálu. Mnoho žien sa podprseniek vzdáva a prestáva ich nosiť.

Biele tričko

Aj obyčajné biele tričko nebolo kedysi takou prirodzenosťou, ako je teraz. Dávnejšie nosili biele tričká iba námorníci, aj to len ako kúsok oblečenia, ktorý mali pod uniformou. Až v roku 1904 začala spoločnosť s názvom Cooper Underwear Company tieto tričká predávať slobodným mládencom bez akýchkoľvek doplnkov, odznakov alebo gombíkov.

Džínsy

Tie neboli odjakživa kúsok oblečenia, ktorý sa nosil na bežné nosenie. Džínsy boli pôvodne pracovné oblečenie, možno ich prirovnať k montérkam. Azda najznámejšia značka, ktorá je preslávená práve svojimi džínsami, stojí aj za ich slávou. Patent na džínsy patril pánom Jacobovi Davisovi a Levimu Straussovi, tak vznikla značka Levi’s.

Džínsy boli charakteristické svojou vysokou odolnosťou a kvalitou materiálu, preto boli obľúbené práve pri ťažkej fyzickej práci. Až neskôr sa stali symbolom revolty, keď ich začali nosiť mladí v 50. a 60. rokoch.

Ricardo Gomez Angel, Unsplash

Zaujímalo ťa vždy, načo je na rifliach to malinké vrecko, do ktorého sa vojde akurát tak minca alebo kľúčik? Vrecko pôvodne slúžilo na vreckové hodinky, ktoré kedysi dávno nosili ešte kovboji. Od roku 1800 sa však zmenila aj móda hodiniek a vreckové nahradili náramkové hodinky.

Flanelová košeľa

Rovnako ako džínsy, boli aj typické teplé košele radené k pracovným odevom. Flanelové košele nosili pôvodne farmári, lebo ich chránili pred zimou a dalo sa im v nich pohodlne pracovať. Podobne, ako to bolo s džínsami, aj tieto košele boli považované za znak rebélie, keď sa začali nosiť na denné nosenie. Dnes sa najčastejšie spájajú práve s hipstermi.

Hannah Morgan, Unsplash

Bonus na záver:

Zaujímavým faktom je, že muži a ženy majú zväčša gombíky na opačnej strane. Kým muži majú gombíky na pravej strane, ženy ich majú na ľavej. Aj tento fakt má svoj dôvod. Síce nie je úplne jasný, ale hovorí sa, že pôvod to má ešte vo viktoriánskej ére.

Vtedy nosili ženy veľmi veľa vrstiev oblečenia, ktoré im pomáhali obliekať služobníčky. Bolo pre ne preto jednoduchšie vrstvy zapínať, ak bolo zapínanie na ľavej strane, s predpokladom, že služobníčky boli praváčky.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.