Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.7.2024
sk
Magdaléna
cz
Magdaléna, Magda
, Magdalena

Na plátna kín prichádza nová historická dráma Posledný súboj od kultového Ridleyho Scotta. V tomto článku sme pre teba vybrali 10 zaujímavostí o jej vzniku a nakrúcaní, ktoré by si mal vedieť predtým, než vyrazíš do kina.

1. Príbeh sa inšpiroval skutočnými udalosťami

Posledný súboj vychádza zo skutočných udalostí, ku ktorým došlo v roku 1386 vo Francúzsku. Išlo o posledný rytiersky duel na život a na smrť, ktorý bol oficiálne nariadený kráľom. Jeho účastníkmi boli Jean de Carrouges a Jacques Le Gris. Film samotný čerpal najmä z knihy The Last Duel: A True Story of Trial by Combat in Medieval France od historika a autora Erica Jagera.

CinemArt SK

2. Pre Ridleyho Scotta ide už o siedmy historický film

Ridley Scott nie je na poli historických filmov žiadnym nováčikom. V minulosti natočil hneď niekoľko cenených filmov z rokov dávno minulých. Menovite ide o tituly Súperi, 1492: Dobytie raja, Gladiátor, Kráľovstvo nebeské, Robin Hood a Exodus: Bohovia a králi. Posledný súboj je tak jeho siedmym historickým eposom, rozhodne však nie posledným. Plánuje totiž natočiť sequel Gladiátora či vojnovú drámu Battle of Britain.

3. O scenár sa postarali Matt Damon a Ben Affleck, ktorí si vo filme aj zahrali

Matt Damon a Ben Affleck nie sú len herci, ale aj skúsení scenáristi (za scenár k dráme Dobrý Will Hunting si odniesli Oscara). Preto nie je prekvapením, že napísali scenár aj k Poslednému súboju. Damon si zároveň zahral postavu Jeana de Carrougesa.

Jeho rivala Jacquesa Le Grisa mal pôvodne stvárniť Affleck, ale Ridley Scott sa napokon rozhodol túto rolu obsadiť Adamom Driverom. Affleck si tak zahral menšiu rolu grófa Pierra d’Alençon. Bol to ale práve Affleck, kto sa rozhodol scenár posunúť na dopracovanie Nicole Holofcener. Urobil tak preto, aby príbehu dodala potrebnú ženskú perspektívu.

CinemArt SK

4. Film mal pôvodne režírovať iný tvorca

O adaptácii knihy Erica Jagera sa hovorilo už dlho. Prvýkrát táto možnosť padla už v roku 2015 s tým, že by sa na režisérsku stoličku mohol posadiť Francis Lawrence (Constantine, Som legenda). O scenár sa mal postarať Shaun Grant. Lenže s projektom sa nedarilo pohnúť a napokon na látku štúdiu vypršali práva. Opäť sa o nej začalo hovoriť v roku 2019, keď bolo zároveň oznámené, že sa réžie chopí Ridley Scott.

5. Premiéra sa oneskorila kvôli pandémii

Ako v prípade viacerých filmov, aj Posledný súboj sa musel trápiť s komplikáciami spôsobenými pandémiou koronavírusu. Tá zasiahla aj do rozbehnutého nakrúcania a to muselo byť na istý čas pozastavené. Premiéra sa pôvodne mala uskutočniť v decembri 2020, ale kvôli zatvoreným kinám sme si na film museli počkať až do októbra tohto roku.

CinemArt SK

6. Nakrúcalo sa vo Francúzsku a Írsku

Film sa primárne nakrúcal v dvoch štátoch, vo Francúzsku a Írsku. Vo Francúzsku filmári nakrúcali v departemente Dordogne, v obci Berzé-le-Châtel a v Burgundsku. V prípade Írska využili lokácie Bective Abbey, Cahirského hradu, grófstiev County Meath a County Tipperary a niekoľko miest v blízkosti Dublinu a grófstva County Wicklow.

7. Adam Driver si zahral hlavnú rolu aj v ďalšom filme Ridleyho Scotta Klan Gucci

Spolupráca Adama Drivera a Ridleyho Scotta bola pre obe strany taká pozitívna, že Driver súhlasil s tým, že sa objaví aj v ďalšom Scottovom filme: kriminálnej dráme Klan Gucci. Na jej nakrúcanie sa Scott vrhol len štyri mesiace po záverečnej klapke Posledného súboja. Premiéry sa dočkáme už tento rok v novembri.

CinemArt SK

8. Matt Damon mal počas nakrúcania problémy s bradou

Matt Damon si nedokázal nechať narásť bradu, takže museli podať pomocnú ruku maskéri. Tí vytvorili celkom 20 rôznych brád. Problémom bolo, že Damonovi sa kvôli ich noseniu vytvorila nepríjemná vyrážka, ktorá ho strašne pálila a svrbela. Dokonca až tak veľmi, že po každej scéne si musel na bradu prikladať ľad.

9. Posledný súboj si odbil svetovú premiéru na festivale v Benátkach

Slávnostná premiéra Posledného súboja sa uskutočnila 10. septembra 2021 na festivale v Benátkach. Kritici film chválili za dobre vystihnutú historickú atmosféru, výborných hercov (potlesk si vyslúžila najmä Jodie Comer) a perfektne natočené scény súbojov.

CinemArt SK

10. Príbeh ťa zavedie do Francúzska 14. storočia

Ako sme načrtli už vyššie, snímka sa odohráva vo Francúzsku 14. storočia. V jej centre je konflikt niekdajších priateľov Jeana de Carrougesa (Matt Damon) a Jacquesa Le Grisa (Adam Driver). Marguerite (Jodie Comer), manželka Carrougesa, ale verejne vyhlási, že Le Gris ju napadol a znásilnil.

Ten síce trvá na svojej nevine, ale kráľ napokon rozhodne, že situácia sa musí vyriešiť vzájomným súbojom oboch mužov. A z toho môže vyviaznuť živý len jeden. Vo vedľajších úlohách sa ďalej predstavia Ben Affleck, Harriet Walter, Marton Csokas, Alex Lawther, Željko Ivanek a Nathaniel Parker. Snímka do slovenských kín zamieri už 14. októbra 2021.

CinemArt SK

Tento obsah vznikol v spolupráci s CinemArt


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.