Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.1.2025
sk
Zora
, Zoran
cz
Slavomír, Slavomíra
Zdroj: ©Walt Disney Pictures / MovieStillsDB

Historicky nepresné. Osobnosti histórie, ktoré filmový priemysel nevystihol správne

Tak toto sa im vôbec nepodarilo.

Aj keď sa filmy alebo seriály pýšia formulkou „podľa skutočných udalostí“ prípadne „založené na skutočnosti“, tak sa nemôžeš spoliehať na stopercentne pravdivé vyobrazenie jednotlivých postáv. V niektorých prípadoch je však kinematografické spracovanie tak mimo, že to naštve niekoľkých historikov a kronikárov.

Prinášame ti štyri osobnosti, ktoré filmový priemysel vôbec nevystihol a vytvoril okolo nich prílišnú clonu idealizmu. Niekedy je realita krutejšia, než by sa divákom páčilo.

Pocahontas

Toto bude bolieť všetky dievčatá, ktoré v mladosti obdivovali indiánsku princeznú Pocahontas. O to viac, keď sa do nej zamiloval sympatický blondiak John Smith. Pravdaže, Disney verzia vyobrazila Pocahontas ako dospelú dcéru indiánskeho náčelníka. Aká však bola nezidealizovaná realita?

V prvom rade ťa ubezpečujeme, že ikonická indiánska princezná skutočne žila. Aj keď o nej veľa nevieme, zachovali sa takmer 400-ročné pramene, ktoré rozprávajú jej príbeh. A ten sa diametrálne líši od toho, ktorý rozpovedalo štúdio Disney.

Mala len zhruba 11 rokov, keď sa stretla s moreplavcom Johnom Smithom. Žiadnu romantiku nečakaj, k ničomu pravdepodobne nedošlo. Aspoň nie podľa prameňov. Predsa len, medzi Johnom a Pocahontas bol 16-ročný rozdiel, keďže Angličan mal v dobe stretnutia okolo 27 rokov. Deti kmeňa, ktorého bola indiánska princezná členkou, chodievali úplne nahé, čiže Johnovi muselo byť jasné, že Pocahontas je len dieťa. Aspoň tak sa historici domnievajú.

Walt Disney Pictures / MovieStillsDB
Kultový seriál Prison Break možno dostane nové stvárnenie. Známa streamovacia služba si objednala prvý diel

Odporúčame prečítať:

Vo vzduchu visí návrat kultového seriálu, ktorý Slováci milovali. Známa streamovacia služba si objednala prvý diel

Alan Turing

Benedict Cumberbatch si zahral vo filme Kód enigmy brilantného matematika Alana Turinga. Ten sa preslávil počas druhej svetovej vojny tým, že si na účet pripísal konštrukciu zariadenia, ktoré pomohlo dešifrovať Enigmu; šifru, ktorú používali v tej dobe nacisti.

A to je ten kameň úrazu. Film naznačuje, že Turing vynašiel a zostrojil zariadenie sám, na vlastnú päsť. V skutočnosti to tak nebolo. Predchodca zariadenia bol zostrojený už predtým, v Poľsku. Turing len pracoval na jeho novom dizajne a schopnosti dešifrovania Enigmy. Pomáhal mu s tým Gordon Welchman, ďalší génius a matematik. Toho, pre zmenu, vo filme vôbec nespomenuli.

StudioCanal / MovieStillsDB

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.