Streda 25.5.2022
sk
Urban
cz
Viola

Hľadanie si práce na Slovensku Ukrajincom najviac sťažuje jazyková bariéra

Pätinu zo zaregistrovaných Ukrajincov na portáli ISTP.sk podľa výsledkov prieskumu už kontaktoval zamestnávateľ s ponukou práce.


Za najväčšiu prekážku pri hľadaní práce na Slovensku považujú ukrajinskí uchádzači o prácu i slovenskí zamestnávatelia nedostatočné ovládanie slovenského alebo požadovaného cudzieho jazyka. Vyplýva to z výsledkov online a telefonického prieskumu spoločnosti Trexima Bratislava. Prieskum sa uskutočnil na vzorke 750 respondentov, z čoho bolo 450 ukrajinských uchádzačov o prácu a 300 zamestnávateľov.

Pätinu zo zaregistrovaných Ukrajincov na portáli ISTP.sk podľa výsledkov prieskumu už kontaktoval zamestnávateľ s ponukou práce na Slovensku, 78 percent z nich prácu stále aktívne hľadá, ale na prvý kontakt stále čaká a 2 percentá respondentov zatiaľ nemajú záujem pracovať.

Štyria z desiatich Ukrajincov by na Slovensku prijali akúkoľvek prácu a štyri percentá majú záujem podnikať. Najväčší záujem majú ukrajinskí respondenti o pozície pomocník v kuchyni, administratívny pracovník, sociálny pracovník, operátor vo výrobe, upratovačka alebo učiteľ. Pred vypuknutím konfliktu pracovali ukrajinskí odídenci vo svojej domovine prevažne ako učitelia, účtovníci, manažéri, predavači, pracovníci v bankovníctve, lekári či administratívni pracovníci. Deväť percent z nich nemalo doteraz žiadne pracovné skúsenosti.

Pexels

Z oslovených respondentov plánuje zostať na Slovensku aj po ukončení vojny 56 percent, 41 percent sa plánuje vrátiť na Ukrajinu a 3 percentá Ukrajincov považuje svoj pobyt na Slovensku za prechodný a budú sa presúvať do inej krajiny. Viac ako 94 percent Ukrajincov, ktorí sa zúčastnili tohto prieskumu, má na Slovensku štatút dočasného útočiska alebo si plánuje podať žiadosť o tento štatút.

K 10. máju tohto roka je na pracovnom portáli ISTP.sk zaregistrovaných viac ako 3,1 tisíca ukrajinských uchádzačov o prácu, ktorí si môžu vyberať z celkového počtu 8,3 tisíca pracovných ponúk vhodných aj pre Ukrajincov. Pre ukrajinských študentov pokračujúcich v štúdiu na slovenských školách portál ponúka 330 brigád. Portál ISTP.sk spravuje spoločnosť Trexima Bratislava.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť