Streda 6.7.2022
sk
Patrik, Patrícia
cz
Den upálení mistra Jana Husa

Hľadanie si práce na Slovensku Ukrajincom najviac sťažuje jazyková bariéra

Pätinu zo zaregistrovaných Ukrajincov na portáli ISTP.sk podľa výsledkov prieskumu už kontaktoval zamestnávateľ s ponukou práce.


Za najväčšiu prekážku pri hľadaní práce na Slovensku považujú ukrajinskí uchádzači o prácu i slovenskí zamestnávatelia nedostatočné ovládanie slovenského alebo požadovaného cudzieho jazyka. Vyplýva to z výsledkov online a telefonického prieskumu spoločnosti Trexima Bratislava. Prieskum sa uskutočnil na vzorke 750 respondentov, z čoho bolo 450 ukrajinských uchádzačov o prácu a 300 zamestnávateľov.

Pätinu zo zaregistrovaných Ukrajincov na portáli ISTP.sk podľa výsledkov prieskumu už kontaktoval zamestnávateľ s ponukou práce na Slovensku, 78 percent z nich prácu stále aktívne hľadá, ale na prvý kontakt stále čaká a 2 percentá respondentov zatiaľ nemajú záujem pracovať.

Štyria z desiatich Ukrajincov by na Slovensku prijali akúkoľvek prácu a štyri percentá majú záujem podnikať. Najväčší záujem majú ukrajinskí respondenti o pozície pomocník v kuchyni, administratívny pracovník, sociálny pracovník, operátor vo výrobe, upratovačka alebo učiteľ. Pred vypuknutím konfliktu pracovali ukrajinskí odídenci vo svojej domovine prevažne ako učitelia, účtovníci, manažéri, predavači, pracovníci v bankovníctve, lekári či administratívni pracovníci. Deväť percent z nich nemalo doteraz žiadne pracovné skúsenosti.

Pexels

Z oslovených respondentov plánuje zostať na Slovensku aj po ukončení vojny 56 percent, 41 percent sa plánuje vrátiť na Ukrajinu a 3 percentá Ukrajincov považuje svoj pobyt na Slovensku za prechodný a budú sa presúvať do inej krajiny. Viac ako 94 percent Ukrajincov, ktorí sa zúčastnili tohto prieskumu, má na Slovensku štatút dočasného útočiska alebo si plánuje podať žiadosť o tento štatút.

K 10. máju tohto roka je na pracovnom portáli ISTP.sk zaregistrovaných viac ako 3,1 tisíca ukrajinských uchádzačov o prácu, ktorí si môžu vyberať z celkového počtu 8,3 tisíca pracovných ponúk vhodných aj pre Ukrajincov. Pre ukrajinských študentov pokračujúcich v štúdiu na slovenských školách portál ponúka 330 brigád. Portál ISTP.sk spravuje spoločnosť Trexima Bratislava.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť