V uliciach každého väčšieho mesta patria obaly od jedla z čínskej reštaurácie medzi bežný odpad. Keď sa takéto boxy nájdu za múrmi väznice, je to dôvod na znepokojenie – ako sa takéto veci dostanú do uzavretých priestorov, kam by bez vedomia dozorcov nemala prekĺznuť ani len mucha?
Tento problém momentálne riešia vo väznici v írskom Dubline. Personál Wheatfieldskej väznice považuje za najpravdepodobnejšiu možnosť to, že jedlo bolo do basy prepravené za použitia drona. Väzeň mohol dron rovnako využiť aj na dodávku vo väzení oveľa cennejších komodít – ako napríklad telefónov, zbraní alebo drog. Pre niekoho je drogou zrejme kung pao…
Nedá sa tomu čudovať.
Pašovanie rozličných predmetov za pomoci dronov hlásia väznice z celého sveta a nie sú z toho nadšené. Strážcovia nápravných zariadení si lámu hlavu nad tým, ako podobnému konaniu zabrániť. Íri proti dronom nasadili siete.
Celý dvor väznice je prikrytý obrovskou sieťou, ktorá zabraňuje dronu vstúpiť do areálu väznice. Tvoriví väzni však aj na toto opatrenie našli odpoveď v podobe „ľudskej pyramídy“. Jeden na druhého vylezú, aby boli schopní dosiahnuť veľkej výšky a prevziať si zásielku z druhej strany siete.
Čo sa týka vynaliezavosti a schopnosti improvizácie, väzni patria skutočne medzi svetovú špičku. Nie tak dávno sa ruským bezpečnostným zložkám podarilo zadržať kocúra, pašujúceho drogy. Aký kraj, taký dron. Kocúr žil vo väznici, po prepustení ho ale dvojica trestancov vzala so sebou na slobodu a cvičila ho na prepravu drog za pomoci špeciálneho obojka. Plán bol ale rýchlo zmarený políciou.
Drsné prostredie väznice sa navždy zapíše do tvojej tváre!
Hoci niektoré opatrenia sú úspešné, experti na bezpečnosť stále nedokážu vymyslieť spôsob, ako sa proti dronom (a cvičeným drogovým mačkám) spoľahlivo brániť. Ak sa im podarí prísť s akokoľvek premakanými riešeniami, je viac, než isté, že nekonečne tvoriví väzni budú odpovedať niečím ešte kreatívnejším…
Zdroj: unilad.co.uk
Titulná fotka: pixabay.com