Možno to poznáš aj ty. Zaparkuješ svoje auto pred supermarketom, v pokoji si nakúpiš, a keď sa k nemu vrátiš späť, zo zadného nárazníka sa na teba usmieva nepekný škrabanec od nepozorného vodiča, ktorý vychádzal z vedľajšieho parkovacieho miesta. Ak žiješ vo väčšom meste a často parkuješ na verejných parkoviskách, takýto pohľad možno zažívaš aj niekoľkokrát do roka. A po pár rokoch používania je tvoje auto celé dobité.
Čo môžeš spraviť, aby si sa tomuto problému jednoducho vyhol? Prinášame ti niekoľko praktických tipov, ako sa zbaviť menších škrabancov na karosérii bez lakovania a aké preventívne kroky vieš urobiť.
Niektoré škrabance stačí preleštiť
Menšie škrabance, ktoré nezasahujú hlboko do laku, sa dajú celkom jednoducho preleštiť, takže daný diel nemusíš nechávať hneď lakovať za niekoľko stoviek eur. Na internete nájdeš veľa rád, ako dokážeš škrabance preleštiť svojpomocne. Napríklad, pomocou zubnej pasty alebo WD-40. Tieto triky môžu pomôcť, ale veľakrát nefungujú úplne účinne a niekedy si nimi vieš napáchať ešte viac škody.
Na preleštenie škrabancov preto radšej použi špeciálnu leštiacu pastu a ideálne aj profesionálnu rotačnú leštičku. Ak tieto pomôcky doma nemáš, preleštenie škrabancov radšej nechaj na odborníkov. Napríklad, detailingové štúdio. Možno ťa prekvapí, aké zázraky sa niekedy dajú spraviť s leštičkou v rukách skúseného človeka.
Opravné sady a fixky na lak
V predajniach s auto-doplnkami zoženieš aj špeciálne fixky alebo opravné sady na zakrytie škrabancov na laku. Tieto pomôcky vedia byť fajn, ale nečakaj od nich profi výsledok. Škrabance a iné nedokonalosti síce zakryjú, ale obvykle budeš vidieť mierne iný odtieň farby alebo inú štruktúru povrchu. Z vizuálneho hľadiska si tak veľmi nepomôžeš.
Každopádne, tým, že zakryješ hlbší škrabanec pomocou fixky na opravu laku alebo opravnej sady, zabrániš aspoň hrdzaveniu a ďalšiemu lúpaniu laku.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane