Ochranná fólia a keramická ochrana laku
Ak nechceš, aby bolo tvoje auto dobité zo všetkých strán, v prvom rade sa sústreď na prevenciu a leštenie či fixky na opravu laku vôbec nebudeš musieť riešiť. Existuje viacero metód, ako dokážeš ochrániť lak svojho auta pred poškodením.
Ako funguje keramická ochrana laku?
Mnohí vodiči si dávajú na svoje autá aplikovať keramickú ochranu laku. V jednoduchosti ide o tenký priehľadný keramický povlak, ktorý je veľmi tvrdý a chráni lak pred vonkajšími vplyvmi. Nemôžeš ale od neho očakávať zázraky. Jeho výhodou je, že ochraňuje karosériu pred chemikáliami z vonkajšieho prostredia, odlietavajúcimi kamienkami a zároveň odpudzuje vodu.
Keramika ochráni lak tvojho auta pred menšími poškodeniami, ale ak ti nepozorný vodič oškrie nárazník, veľmi ti nepomôže a na karosérii aj tak budeš vidieť škrabanec.
PPF fólia poskytuje najlepšiu ochranu
Pokiaľ chceš zabezpečiť tú najlepšiu možnú ochranu pre lak svojho auta, ideálnym riešením je PPF fólia (paint protection film). Ide o priehľadnú fóliu, ktorá sa nalepí na nárazník, prednú kapotu, dvere alebo pokojne si ju môžeš nechať aplikovať na celú karosériu. Je to niečo podobné, ako keď si nalepíš ochrannú fóliu na displej svojho telefónu.
PPF fólia chráni lak nielen pred kamienkami odlietavajúcimi od kolies, ale aj pred škrabancami, búchancami od dverí iných áut a podobnými vonkajšími vplyvmi. Keď ti niekto mierne oškrie auto, veľakrát stačí fóliu na danom diele dať dole, preleštiť lak a následne aplikovať novú. Výhoda je, že keď necháš auto zabaliť do takejto fólie a budeš ho po pár rokoch predávať, môžeš ju dať dolu a lak pod ňou bude v rovnako dobrej kondícii, ako keď auto vyšlo z továrne.
Premýšľaj, kde parkuješ
A v neposlednom rade, ak chceš ochrániť svoje auto pred škrabancami, dobre si premysli, kam zaparkuješ. Tesné miesto hneď pred vchodom síce môže byť lákavé, keďže ti ušetrí pár minút chôdze, ale zároveň ťa možno bude stáť niekoľko stoviek eur na opravu škrabancov. Keď je to možné, snaž sa zaparkovať ďalej od vchodu, na miestach, ktoré sú zvyčajne prázdnejšie.
Ak chceš znížiť riziko poškodenia tvojho auta na väčšom parkovisku, snaž sa zaparkovať pri autách, ktoré sú v peknom stave a vidieť na nich, že majiteľ je pedant. Pokiaľ zaparkuješ pri obitom starom vozidle za 1000 €, ktoré je ešte aj krivo zaparkované, nemôžeš sa čudovať, že svoje auto následne nájdeš oškreté alebo obité od dverí.