Všetci robíme chyby. Niektoré sú nepatrné, no iné sú také veľké, že musia byť primerane potrestané. Najvyšším trestom, aký človek môže dostať, je trest smrti. V dnešnej dobe sa však takéto praktiky už (chvalabohu) nepoužívajú, no v minulosti boli pomerne bežné.
Ako sa vraví, cesta je ťažšia ako cieľ, čo v prípade dávnych metód trestania zločinov platí dvojnásobne. Úprimne si musíme povedať, že pre odsúdených v stredoveku bola smrť zbožným prianím a vykúpením. Cesta k nej totiž bola plná brutálnych metód mučenia, z ktorých ti v nasledujúcom článku niektoré predstavíme.
10. Smrť tisíckou rezov
Lingchi alebo inak pomalé krájanie bola metóda popravy používaná v Číne približne v 10. storočí. Pri tomto procese obeť utrpela množstvo rezných rán až nakoniec zomrela na vykrvácanie. Kati mali za úlohu postupne rezať človeka a odstraňovať z neho kúsky mäsa bez toho, aby zomrel.
Niektoré záznamy z čias dynastie Ming hovoria o tom, že obete pred smrťou utrpeli až 3 000 rezov a celé to vraj trvalo menej ako 15 minút. Veľa záviselo od zručnosti kata, no najmä od závažnosti spáchaného zločinu.
Niekedy sa odsúdeným podávalo ópium, ale nie je jasné, z akého dôvodu, keďže na jednej strane otupovalo zmysly, no na druhej udržalo obeť dlhšie pri vedomí. Túto brutálnu metódu mučenia vyhlásili za nezákonnú v roku 1905.
9. Pílenie
Pílením sa v stredoveku trestali zločiny ako čarodejníctvo, cudzoložstvo, vražda, rúhanie či krádež. Kým v Rímskej ríši uprednostňovali rozrezanie obetí na polovicu horizontálne, v Číne obete visiace dole hlavou za nohy rozrezali „radšej“ vertikálne. Cisár Caligula vraj rád sledoval pílenie ľudí a ich utrpenie počas toho, ako si vychutnával večeru.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
- 5 skutočných príbehov vojnových hrdinov. Neposlúchli rozkaz, zmenili dejiny a zachránili miliardy životov
- Po 2. svetovej vojne vládol v Európe obrovský chaos a smútok. Ako vyzerali prvé kroky ľudí tesne po skončení vojny?
- Tento článok by nikdy nevznikol. Ako by mohlo vyzerať dnešné Slovensko, keby sme stále žili v socializme?
Pomerne známou je informácia, že krádeže sa v stredoveku trestali odrezaním ruky, rúhanie či ohováranie zase vyrezaním jazyka. Cieľom týchto trestov bolo ukázať ľuďom, čo ich čaká, ak sa z utrpenia iného nepoučia a budú chcieť vykonať podobný skutok.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Za aký zločin odsudzovali ľudí na smrť kolesom
- Akú úlohu mali pri poprave slony
- Ako trpel človek odsúdený na poena cullei
- Prečo bola smrť medom a mliekom jedna z najhorších
- Čo bolo alternatívou k obeseniu
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom