Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 23.9.2023
sk
Zdenka
cz
Berta
, Bertina

Hoax: Príčinou požiaru nebola batéria elektromobilu a nevypukol ani v USA

V skutočnosti išlo o požiar v skladovom priestore na predmestí austrálskeho mesta Perth.


Na sociálnych sieťach sa zo slovenského profilu rozšírilo zavádzajúce video s tvrdením, že v Spojených štátoch amerických vypukol požiar v sklade elektromobilov, keď začala horieť batéria jedného z nich.

V skutočnosti išlo o požiar v skladovom priestore na predmestí austrálskeho mesta Perth. Austrálska spoločnosť Pickles, ktorej patria skladové priestory, uviedla, že vyšetrovanie príčin požiaru z 28. apríla 2023 stále prebieha, ale plamene nezasiahli žiadne elektrické vozidlá. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

Zavádzajúce video nazbieralo viac ako 7,5 milióna pozretí a takmer 150.000 zdieľaní. Mnohé komentáre pod príspevkom správne poukazovali na to, že video je vytrhnuté z kontextu. Iné komentáre však naznačujú, že mnohí tvrdeniu z videa uverili a incident uvádzali ako príklad, prečo sa držať čo najďalej od elektromobilov.

TASR

Pomocou reverzného vyhľadávania AFP našla mediálne správy s videami zachytávajúcimi požiar v Perthe. Správy miestnych ako aj zahraničných médií poukazujú na skutočnosť, že požiar vypukol na aukčnom dvore austrálskej spoločnosti Pickles, ktorá sa zaoberá predajom a dražbou ojazdených vozidiel, konkrétne v sklade Bibra Lake. V žiadnom článku sa ako príčina požiaru neuvádzajú elektrické vozidlá, alebo ich batérie.

Spoločnosť Pickles poskytla pre médiá vyhlásenie, v ktorom spresnila, že poškodené vozidlá boli vyradené vraky a neboli súčasťou skladových zásob vozidiel schopných jazdy a určených na predaj zákazníkom. Hovorkyňa spoločnosti pre AFP uviedla, že príčina požiaru sa vyšetruje, ale žiadne elektrické vozidlá požiar nezasiahol.

Podľa austrálskych médií nešlo o prvý podobný incident. Za posledné desaťročie sa vyskytli aj iné požiare na aukčných dvoroch spoločnosti Pickles. Napríklad v roku 2016 požiar zničil viac ako 100 áut v Milperre v Sydney a v roku 2022 poškodil takmer 50 áut v Salisbury Plain v Adelaide.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.