Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 2.2.2023
sk
Erik, Erika
, Erich
cz
Nela

Hodovali nad mŕtvolami a zbavovali ich tak hriechov. Kto boli pojedači hriechov a aká je ich história?

Morbídny zvyk bol v minulosti rozšírený v Anglicku, Nemecku či na Balkáne.


Z histórie poznáme mnoho zvykov, rituálov a obyčajov, ktoré dnes považujeme za desivé, morbídne či znepokojivé. Pravdou však je, že ľudia v minulosti sa na ne dívali úplne odlišnou optikou a tieto zvyky im často psychicky pomáhali.

Zaujímavým príkladom v tomto smere boli takzvaní pojedači hriechov (sin-eaters), ktorí sa spájali najmä s Anglickom či Walesom, ale našli by sme ich napríklad aj v dejinách Nemecka či balkánskych krajín. Kto vlastne pojedači hriechov boli a akú mali úlohu?

pojedači hriechov história
Profimedia

Hostina nad mŕtvolou

Pojedanie hriechov bola rituálna praktika, ktorá sa praktikovala po smrti človeka. Pokiaľ zomrel nečakane, prípadne sa kňazovi na smrteľnej posteli nestihol vyspovedať zo všetkých hriechov, verilo sa, že jeho duša nemôže vstúpiť do kráľovstva nebeského. Stále ju totiž ťažila vina. Bolo jej teda súdené blúdiť v mukách a nepokoji.

Ako ale dostať hriechy z niekoho, kto zomrel a logicky sa nemôže vyspovedať? Práve vtedy prichádzali na scénu pojedači hriechov. Prišli do domu, kde práve niekto zomrel, posadili sa nad jeho mŕtve telo a od domácich sa nechali hostiť. Najčastejšie jedli chlieb, prípadne iné pečivo, ktoré zapíjali vínom alebo pivom. Tieto pokrmy nezriedka jedli priamo z tela mŕtveho. Morbídne hodovanie malo za cieľ zbaviť nebožtíka hriechov a oslobodiť jeho dušu.

pojedači hriechov história
Profimedia

Ľudia totiž verili, že práve prostredníctvom jedla dokáže pojedač hriechov do seba vložiť všetky hriechy zosnulého. Keď obrad skončil, pojedač hriechov odriekal modlitbu, ktorá často znela takto: „Teraz ťa zbavujem večného bremena a dávam ti odpočinok, priateľu. Neblúď uličkami a našimi lúkami. Pre tvoj pokoj dávam ako zálohu svoju vlastnú dušu. Amen.“

Od pozostalých následne pojedač dostal na cestu nejaké ďalšie jedlo a drobnú finančnú čiastku. Neprekvapí, že túto prácu najčastejšie vykonávali ľudia z okraja spoločnosti, napríklad žobráci či tuláci. Získali tak jedlo a aspoň trochu peňazí.

Mohlo by ťa zaujímať:

Ako sa na Slovensku kedysi nadávalo? Tieto archaické nadávky si zamiluješ

Vyvolávali hrôzu

Faktom ale je, že pojedači hriechov sa netešili príliš veľkej popularite. Ľudia ich služby síce využívali, ale zároveň sa ich štítili a báli. Považovali ich za nečistých, prípadne rovno za vyznávačov čiernej mágie (vlastne tak vnímali aj samotný obrad). Stránili sa tiež pohľadu do ich očí, keďže verili, že ich môžu urieknuť.

V ich predstavách sa v pojedačoch hromadilo množstvo hriechov rôznych ľudí a nemohlo sa od nich teda očakávať nič dobré. Po rituáli bolo tiež zvykom spáliť všetky predmety (poháre, taniere či šatstvo), ktorých sa pojedač dotkol.

pojedači hriechov história
Profimedia

Keďže ale chceli svojmu mŕtvemu blízkemu zaručiť, že sa dostane do neba, strach potlačili. Veľkú rolu v tom hrala ich silná kresťanská viera a do istej miery aj poverčivosť. Hovorilo sa totiž, že ak sa človek pred smrťou nevyspovedá zo všetkých hriechov, môže sa vrátiť ako duch či prízrak. Ľudia v stredoveku verili, že prízraky sú nepokojné duše, ktorým by sa malo pomôcť. A práve o to sa mohli pojedači hriechov postarať.

Nie je však prekvapivé, že bežní obyvatelia mali z týchto ľudí hrôzu a v celom obrade videli stopy niečoho, čo sa úplne nezlučovalo s ich kresťanským učením. Samotný rituál ale zrejme brali v tradícii hesla „účel svätí prostriedky“.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť