Streda 25.5.2022
sk
Urban
cz
Viola

Hojsík a Šimečka vyzvali k zmene metodiky určovania ceny omamnej látky

Hojsík považuje za neakceptovateľné, aby ľudia končili na dlhé roky vo väzení a prišli o celý majetok, pretože vyrábali liečivé maste či oleje.


Poslanci Európskeho parlamentu Martin Hojsík a Michal Šimečka (obaja PS/RE) vyzvali ministra vnútra SR Romana Mikulca (OĽaNO) a prezidenta Policajného zboru Štefana Hamrana, aby intervenovali a zmenili metodiky určovania ceny omamnej látky, ktorá má priamy vplyv na výšku udeľovaných trestov.

Uviedli to vo svojom liste, ktorý poskytol Ľuboš Konečný. Hojsík považuje za neakceptovateľné, aby v členskej krajine Európskej únie končili ľudia na dlhé roky vo väzení a prišli o celý majetok, pretože vyrábali liečivé maste či oleje z marihuany. Poukázal pritom na to, že daná činnosť je bežná vo väčšine európskych krajín vrátane Českej republiky a Rakúska. Podľa europoslanca sa metodiky môžu upraviť aj bez zmeny zákonov.

Europoslanci upozornili, že súdmi a kriminalistickými ústavmi používané údaje o cenách omamnej látky sú dnes často nesprávne, líšia sa kraj od kraja a kvartál od kvartálu. „Kým jeden gram marihuany v Bratislave môže byť dnes ohodnotený na štyri eurá, v Košiciach to môže byť desať eur. O polrok neskôr situácia môže vyzerať opäť inak,“ konštatovali s tým, že výsledkom je, že za dva prakticky rovnaké skutky dostávajú ľudia v rôznych krajoch a v rôznom čase tresty odňatia slobody, ktoré sa líšia často až o desať rokov. Ako problematickú vnímajú aj metodiku, ktorou sa stanovuje koncentrácia účinnej látky.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť