cz
Taťána, Táňa
, Tatiana

Hokej: Švajčiari vyradili Čechov a vo štvrťfinále vyzvú Fínov

Hokejový turnaj mužov na ZOH 2022 už pozná sedem z ôsmich štvrťfinalistov a tri známe dvojice. Sú nimi USA - Slovensko, Rusko - Dánsko a Fínsko - Švajčiarsko.

Po Slovákoch a Dánoch si postup do štvrťfinále olympijského hokejového turnaja mužov v Pekingu vybojovali aj hráči Švajčiarska. Zverenci trénera Patricka Fischera zdolali ambicióznych Čechov 4:2 a v osmičke najlepších si v stredu od 9.40 h SEČ zmerajú sily s Fínmi. Víťazstvo Švajčiarska je o to prekvapujúcejšie, že „Helvéti“ predtým prehrali všetky tri zápasy vo svojej základnej skupine vrátane nezdaru s Čechmi 1:2 po samostatných nájazdoch.

Česi viedli od 11. minúty gólom Lukáša Kloka, ale potom Švajčiari troma gólmi do polovice zápasu otočili na 3:1. V čase stupňujúceho sa českého tlaku v závere tretej tretiny v 55. minúte Raphael Diaz zvýšil na 4:1 pre Švajčiarsko. O minútu neskôr vykresal nádej pre Čechov kapitán Roman Červenka, ktorý využil skvelú prihrávku do Davida Krejčího. Vzápätí pokračovala česká power-play bez brankára Šimona Hrubca, ale záverečný nápor už zostal bez gólovej odozvy.

TASR

Je to obrovské sklamanie. Veľmi ma mrzí, že takto fantastický kolektív, aký sa tu zišiel, to nedotiahol ďalej. Podľa mňa sme boli nervózni, trochu na nás dopadla ťažoba zápasu. Aj keď sme dobre vstúpili do stretnutia, tak puky sa neodrážali úplne tak, ako sme si priali. Každý veril, že my budeme po rokoch tí, ktorí trochu zdvihnú vlajku českého hokeja. Bohužiaľ, nadviazali sme na neúspechy z ostatných rokov,“ povedal kouč českého výberu Filip Pešán podľa webu hokej.cz.

Ak v poslednom štvrťfinálovom zápase Kanada zdolá Čínu, českí hokejisti obsadia na ZOH 2022 deviate miesto. A to je najhoršie umiestnenie Čechov vrátane bývalej československej éry na olympijských turnajoch. Dosiaľ ním bolo siedme miesto zo ZOH 2010 vo Vancouveri. Česi v ére samostatnosti na ZOH ani raz nechýbali vo štvrťfinále, až teraz v Pekingu.

Kapitán českého výberu Červenka bol po vypadnutí zdrvený. „Chceli sme zabojovať o medaily a vedeli sme, ako dôležitý je tento zápas, no nezvládli sme to,“ skonštatoval skúsený útočník podľa hokej.cz a doplnil: „Mrzí ma hlavne to, že sme neudržali náskok 1:0. Od otočky súpera nás to všetko stálo veľa síl. Je to sklamanie, mali sme iné ciele.“

Hokejový turnaj mužov na ZOH 2022 už pozná sedem z ôsmich štvrťfinalistov a tri známe štvrťfinálové dvojice. Sú nimi USA – Slovensko, Rusko – Dánsko a Fínsko – Švajčiarsko. Súperom Švédov budú Kanaďania alebo Číňania. Všetky štvrťfinálové zápasy odohrajú v stredu 16. februára.