cz
Květoslav

Hokejistom vyšiel úvod prípravy na MS, vo Vispe zdolali domácich Švajčiarov

Slováci strelili dva góly v rozpätí 49 sekúnd.

Slovenskej reprezentácii hokejistov vyšiel vstup do záverečnej fázy prípravy na májové majstrovstvá sveta. Zverenci kanadského trénera Craiga Ramseyho zvíťazili vo Vispe nad výberom domáceho Švajčiarska 2:0, keď o triumfe rozhodli v úvode tretej tretiny gólmi Adriána Holešinského a Viliama Čacha v rozpätí 49 sekúnd. Odveta je na programe v sobotu o 17.00 h v Porrentruy.

V úvodných dvoch tretinách piatkového večerného súboji boli aktívnejší domáci Švajčiari, napriek streleckej prevahe (13:5 resp. 14:3) nenašli recept na brankára Samuela Hlavaja. Mladý gólman Slovana Bratislava zneškodnil viaceré solídne príležitosti súpera, Slováci boli nebezpeční len veľmi sporadicky a tiež bez gólového efektu. Najmä druhá tretina bola poriadne rozkúskovaná vylúčeniami na oboch stranách, presilové hry však nepriniesli zmenu skóre.

Slovenskému tímu vyšiel vstup do tretej dvadsaťminútovky. V 42. minúte vybojoval puk za bránkou súpera Jozef Baláž, poslal ho cez bránkovisko na Adriána Holešinského a ten pohodlne otvoril skóre duelu.

Domácich inkasovaný gól zaskočil, v ďalších okamihoch sa nechali zatlačiť a to využili Slováci na druhý gól iba o 49 sekúnd po prvomz ľavého kruhu vystrelil Viliam Čacho a ten sa aj s prispením jedného z obrancov ocitol za brankárom Gillesom Sennom, ktorému dobre clonil Šimon Petráš. Kormidelník domáceho výberu Patrick Fischer využil trénerskú výzvu a arbitri ešte posudzovali možný nedovolený zákrok Petráša, rozhodcovia však nenašli pochybenie a gól platil.

Aj v zostávajúcom priebehu stretnutia predvádzal gólman Hlavaj dobré zákroky a napokon si udržal čisté konto, neinkasoval ani pri takmer trojminútovej hre súpera bez brankára. Aj v tretej tretine boli Švajčiari strelecky aktívnejší (9:8), v celom stretnutí v tomto ukazovali dominovali 36:16.

V závere ďalšieho týždňa absolvujú slovenskí hokejoví reprezentanti dve prípravné stretnutia v Ostrave-Porube proti Čechom, v Žiline a Trenčíne potom privítajú Nemcov. Generálkou na svetový šampionát (12.-28.5. v Rige a Tampere) budú stretnutia proti Rakúšanom – 4. mája v Kapfenbergu a o dva dni neskôr v Trenčíne.

Prípravný medzištátny zápas výberov mužov – Visp (Švaj.):
Švajčiarsko – Slovensko 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)
Góly:
42. Holešinský (Baláž), 43. Čacho (Lantoši, Gernát)
Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Tscherrig, Hürlimann – Cattaneo, Schlegel (všetci Švaj.), 2008 divákov
Zostavy:
Švajčiarsko: Senn – Fora, Frick, Loeffel, Bichsel, Glauser, Vouardoux, Aebischer, Egli – Riat, Corvi, Ambühl – Kneubuehler, Jäger, Bader – Moy, Müller, Meyer – Bertschy, Heim, Thürkauf
Slovensko: Hlavaj – Gernát, M. Ivan, Beňo, Golian, Gachulinec, Jánošík, Gajdoš – Cehlárik, Hrivík, Takáč – Holešinský, Sukeľ, Kudrna – Lantoši, Tamáši, Baláž – Petráš, Čacho, Lunter – Faško-Rudáš