Home office, alebo práca z domu, je dnes už štandardom v mnohých zamestnaniach. Stále sa však väčšinou praktizuje takzvaný zmiešaný model. Teda taký, v ktorom zamestnanci chodia niekoľko dní do kancelárie, ale určitý počet dní môžu robiť aj z domu.
Ako píše portál Daily Mail, v Holandsku sa rozhodli z home office urobiť zákonné právo. Podľa zákonodarcov má každý zamestnanec právo na prácu z domu (tam, kde je to možné) a túto možnosť mu zamestnávateľ nebude môcť uprieť. Momentálne tak môžu firmy urobiť bez uvedenia dôvodu.
Ak by vstúpil do platnosti nový zákon, bolo by to minulosťou. Ešte však bude potrebné, aby novú legislatívu odobrila horná komora parlamentu. Podľa Senny Maatoug zo strany GroenLinks, ktorá na zákone pracovala, ide o „dôležitý krok“ pre zamestnancov.
„Počas obdobia koronavírusu sme videli, že hybridná práca má výhody pre veľkú časť zamestnancov,“ uviedla. „Poskytuje im príležitosť nájsť lepšiu rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom a skrátiť čas potrebný na cestovanie.“
Podľa Stevena van Weyenberga zo strany D66 ide o dobrý signál, ktorý pomôže zamestnancom, a tým vo výsledku aj samotným firmám. „Šťastný zamestnanec znamená aj šťastného zamestnávateľa,“ povedal. „Často nie je potrebné stáť hodinu v zápche, aby ste mohli ísť do práce. Nemusíte byť nevyhnutne v kancelárii, aby ste svojmu kolegovi, ktorý je o dva stoly ďalej, poslali mail.“
Zamestnanci sa nechcú vrátiť do kancelárií
V Holandsku už pred pandémiou pracovalo kompletne z domu 14 % ľudí, čo je najviac z celej Európskej únie. „Covidová kríza ukázala, že práca na diaľku môže fungovať a že pracovníci sú šťastnejší a produktívnejší, ak striedajú prácu z domu a v kancelárii,“ uviedol hovorca holandských odborových zväzov. „Ako odborový zväz vyzývame spoločnosti, aby uzavreli kolektívne zmluvy o práci na diaľku.“
Je faktom, že keď prišiel koronavírus, mnoho ľudí si uvedomilo, že práca z domu im vyhovuje viac. Štatistiky ukázali, že zamestnanci urobili viac práce a zároveň mali viac času na rodinu či súkromný život. Mnohí z nich dokonca vyhlásili, že sa do kancelárií už vôbec nechcú vrátiť a chcú pracovať výlučne na diaľku.
Sú ochotní tak urobiť aj za nižší plat. Ak im to nebude umožnené, viacerí z nich by uvažovali o zmene zamestnania. Najviac týchto ľudí bolo vo Veľkej Británii (23 %), do prvej pätice sa dostala aj Austrália, Kanada, Maďarsko a Holandsko.