Nedeľa 2.10.2022
sk
Levoslav
cz
Olívie, Oliver
, Olivia

Holič, ktorý podrezával ľudí britvou. Sweeney Todd patrí k známym záporákom, je ale možné, že naozaj existoval?

Príbeh Sweeneyho Todda poznáme z mnohých filmov či divadelných hier.


Meno démonického Sweeneyho Todda určite poznáš. Vraždiaci holič totiž už patrí medzi stálice popkultúry a objavil sa v mnohých muzikáloch, filmoch či seriáloch.

Vychádza zo zaujímavej legendy, o ktorej si viacerí myslia, že je pravdivá a Sweeney Todd skutočne existoval. Ako sa na túto možnosť pozerajú historici a kde má vlastne príbeh o tomto sériovom vrahovi svoje korene?

Holič a sériový vrah

Príbeh o Sweeneym Toddovi má viacero verzií. Podľa tej najznámejšej bol muž tohto mena holičom na ulici 186 Fleet Street v Londýne. Svojich zákazníkov vraždil väčšinou dvomi metódami.

Buď za pomoci špeciálne upraveného kresla, pod ktorým sa nachádzali padacie dvere do pivnice. Sweeney tieto dvere pomocou skrytej páčky otvoril, nešťastníci spadli do pivnice a ak mali šťastie, tak zomreli hneď pri páde (tým, že si zlomili väzy). Ak nie, holič ich prišiel doraziť britvou. Druhá metóda spočívala v tom, že Sweeney mužov podrezal britvou priamo v kresle a ich telá potom zhodil do pivnice.

Profimedia

Jeho vernou komplickou v zločine bola aj pani Lovett (v niektorých verziách vystupuje ako jeho milenka), ktorá prišla na efektívny spôsob, ako sa zbaviť mŕtvol. Rozsekala ich a mäsom naplnila svoje koláče. Mäsové koláčiky dodnes patria vo Veľkej Británii medzi vyhlásené delikatesy, a hneď ako ich Lovett začala plniť ľudským mäsom, zákazníci sa o ne mohli potrhať. Pritom ale, samozrejme, ani len netušili, že sa práve nechtiac dopúšťajú kanibalizmu.

Tento základný príbeh bol neskôr rozšírený a napríklad v slávnom muzikáli od Stephena Sondheima sme sa dozvedeli aj niečo o Toddovej minulosti. Jeho skutočné meno bolo Benjamin Barker a vinou bohatého skorumpovaného sudcu strávil mnohé roky na galejach. Prišiel o svoju manželku a dcéru a jeho život bol zničený. Podarilo sa mu ale utiecť späť do Londýna, kde prijal alias Sweeney Todd a rozhodol sa nenávidenému sudcovi pomstiť. Ešte predtým sa ale „precvičil“ na iných zákazníkoch.

Známy hororový príbeh

Vôbec prvýkrát sa s príbehom Sweeneyho Todda stretávame vo viktoriánskej ére, konkrétne v roku 1846. Práve vtedy totiž začal vychádzať krvák na pokračovanie (tento žáner sa nazýval penny dreadful) s názvom Šnúra perál. Príbeh sa točil okolo záhadného zmiznutia poručíka Thornhilla, ktorého naposledy videli vchádzať do holičstva akéhosi Sweeneyho Todda na Fleet Street.

Thornhill mal pri sebe perlový náhrdelník pre Johannu Oakley, ktorý jej po ňom poslal jej milý Mark Ingestrie. Johanna má podozrenie, že s jeho zmiznutím má niečo spoločné Todd, takže sa prezlečie za muža a začne uňho pracovať. Tam je svedkom toho, ako Todd obete vraždí a pani Lovett ich mäsom plní svoje koláče. V kostole Svätého Dunstana, ktorý sa nachádza vedľa holičstva, následne privolaná polícia nájde stovky Toddových obetí.

Profimedia

Sweeney Todd v zúrivosti pani Lovett otrávi, on sám je políciou polapený a napokon popravený. Johanna sa v závere stretne so svojím snúbencom Markom, o ktorom si myslela, že zahynul na mori. Tento príbeh vychádzal anonymne, ale odborníci ako možných autorov skloňujú Thomasa Pecketta Presta či Jamesa Malcolma Rymera, známych autorov penny dreadfulov.

Poviedka neskôr vyšla v rozšírenej knižnej podobe (dostupná je aj v češtine pod názvom Sweeney Todd: Šňůra perel), v ktorej Sweeney Todd utečie ešte predtým, než ho stihnú popraviť, a povraždí niekoľko ďalších ľudí. Napokon ho ale zastrelia.

Mohlo by ťa zaujímať:

Hodovali nad mŕtvolami a zbavovali ich tak hriechov. Kto boli pojedači hriechov a aká je ich história?

Fakt či fikcia?

Šnúra perál sa stala mimoriadne populárnou a mnohí si mysleli, že krvilačný Sweeney Todd musel naozaj existovať. Medzi zástancov tejto teórie patril napríklad novinár a spisovateľ Peter Haining. Ten Sweeneymu Toddovi venoval hneď dve knihy, v ktorých sa prikláňal k tomu, že tento vraždiaci holič naozaj žil.

Podľa neho Sweeney Todd spáchal svoje zločiny okolo roku 1800 a popravený bol v januári 1802. Tvrdil dokonca, že sa mu podarilo vypátrať aj určité fakty z jeho života. Narodil sa údajne 26. októbra 1756 do chudobnej rodiny. Jeho otec bol násilnícky alkoholik a rodinu týral.

V roku 1768 Toddovi rodičia zmizli či zomreli a on ostal sám. Keď mal 14 rokov, skončil prvýkrát vo väzení Newgate. Práve tam sa naučil holičské remeslo, a keď ho prepustili, otvoril si holičstvo na Hyde Park Corner, odkiaľ sa neskôr presunul na Fleet Street.

Profimedia

Iní odborníci ale možnosť, že by Todd naozaj žil, považujú za krajne nepravdepodobnú. Neexistuje totiž žiadny dôkaz o tom, že by holič tohto mena naozaj existoval. Snažili sa overiť tvrdenia a zdroje v Hainingových knihách, ale nepodarilo sa im to.

Žiadne relevantné dôkazy skrátka neexistujú, meno Sweeneyho Todda či iného holiča-vraha nenájdeme v dobových záznamoch ani v policajných spisoch. Podľa všetkého tak ide o hoax.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť