Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 1.6.2023
sk
Žaneta
cz
Laura

Hollywoodski scenáristi prvý raz po 15 rokoch vstúpia do štrajku

Stalo sa tak po tom, ako stroskotali rokovania na poslednú chvíľu o mzdách s veľkými štúdiami.


Televízni a filmoví scenáristi v pondelok neskoro večer oznámili, že prvý raz po 15 rokoch vstúpia do štrajku. Ako informuje spravodajský portál BBC, stalo sa tak po tom, ako stroskotali rokovania na poslednú chvíľu o mzdách s veľkými štúdiami. Boj tvorcov za spravodlivé odmeňovanie v ére streamovania môže mať podľa agentúry AP rozsiahle následky.

Štrajk sa začal od polnoci na utorok, keď vypršala súčasná zmluva scenáristov. Zapojiť by sa do neho malo viac ako deväťtisíc scenáristov, asi 98 % členov asociácie amerických scenáristov (Writers Guild of America – WGA) s hlasovacím právom. Asociácia podľa AP informovala svojich členov o okamžitom zastavení písania všetkých scenárov.

Očakáva sa, že v prvom rade štrajk zastaví vysielanie večerných šou a mohol by spôsobiť aj oneskorenie pripravovaných relácií a filmov. V roku 2007 stál 100-dňový štrajk scenáristov odvetvie približne dve miliardy dolárov.

Hollywoodski scenáristi prvý raz po 15 rokoch vstúpia do štrajku
Shutterstock

Tentoraz sú scenáristi v spore s Alianciou filmových a televíznych producentov (AMPTP), ktorá zastupuje veľké štúdiá vrátane Disney a Netflixu, pretože požadujú vyššie platy a väčší podiel zo ziskov z moderného streamovacieho boomu.

WGA v pondelok večer uviedla, že rozhodnutie vstúpiť do štrajku prijali po tom, ako šesť týždňov rokovaní prinieslo „absolútne nedostatočnú“ reakciu na „existenčnú krízu, ktorej čelia scenáristi“. Kľúčovými témami rokovaní boli spôsob odmeňovania autorov za relácie, ktoré na streamovacích platformách často zostávajú celé roky, ako aj budúci vplyv umelej inteligencie na písanie.

moderné technológie, problémy, vtipné ilustrácie

Mohlo by ťa zaujímať:

5 problémov, ktoré musíš denne riešiť kvôli moderným technológiám 

WGA kritizovala filmové štúdiá za vytváranie takzvanej „zákazkovej ekonomiky“, ktorej cieľom je zmeniť písanie na „slobodné povolanie“ a konštatovala, že v záujme ich „súčasnosti a budúcnosti nemali inú možnosť“. Vyzvali pritom na stanovenie minimálneho počtu televíznych zamestnancov, od šiestich do 12 scenáristov na jednu reláciu alebo seriál, ako aj na garantovaný minimálny počet pracovných týždňov za sezónu.

AMPTP to vo svojom utorkovom vyhlásení označila za dva „hlavné sporné body“. Štúdiá odmietli aj požiadavku scenáristov, aby zakázali používanie botov s umelou inteligenciou pri písaní alebo prepisovaní materiálov, a namiesto toho ponúkli organizovanie „každoročných stretnutí, na ktorých sa bude diskutovať o pokroku“ tejto technológie.

Hollywoodsky portál Deadline v nedeľu večer informoval, že v dôsledku štrajku sa zastaví výroba večerných šou vrátane The Late Show with Stephen Colbert, Jimmy Kimmel Live! a The Tonight Show Starring Jimmy Fallon.

Herecká asociácia SAG-AFTRA a režisérske združenie DGA vyjadrili podľa BBC solidaritu so štrajkujúcimi scenáristami. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky BBC.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje