Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.1.2025
sk
Zora
, Zoran
cz
Slavomír, Slavomíra

Holuby prenášajú nebezpečné ochorenia. Aké sú príznaky a ktoré skupiny Slovákov sú ohrozené najviac?

Ako sa treba chrániť?


Holuby ľudí strašia na námestiach, strechách domov, balkónoch či parapetoch. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) Slovenskej republiky upozorňuje, aké ochorenia môžu holuby prenášať, ako sa pred týmito ochoreniami chrániť a čo je dôležité nezanedbať.

Medzi najčastejšie ochorenia prenášané holubmi patrí ornitóza (psitakóza). Pôvodcom ochorenia je baktéria Chlamydofila psittaci. U ľudí sa však toto ochorenie vyskytuje veľmi zriedka. Ak sa človek nakazí, tak od infikovaného vtáka (s príznakmi alebo bez príznakov), ktorý vylučuje chlamýdie.

„Nákaza sa šíri prevažne vzduchom a prachom. Človek sa môže infikovať vdýchnutím vzduchu kontaminovaného výlučkami infikovaných vtákov, zriedka zanesením baktérie do tela pri poranení infikovaným vtákom alebo pri manipulácii s chorými a uhynutými vtákmi,“ uviedla Veronika Košťálová z Odboru surveillance infekčných ochorení Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Príznaky ochorení

Ornitóza má väčšinou mierny priebeh, ale boli zaznamenané aj prípady so závažným až fatálnym priebehom. Medzi najčastejšie príznaky ochorenia patria: horúčka, zimnica, bolesť hlavy, bolesť svalov, zápaly horných a dolných dýchacích ciest. Ochorenie má inkubačnú dobu 5 až 14 dní.

Zraniteľnejšie sú malé deti pohybujúce sa v blízkosti plôch pokrytých vtáčím trusom, tehotné ženy a osoby s nedostatočnou reakciou imunitného systému, u ktorých môže mať ochorenie závažnejší charakter.

Mohlo by ťa zaujímať:

Pozor na tieto podvodné a rizikové e-shopy. Varuje pred nimi Slovenská obchodná inšpekcia

Ochorenie sa vyskytuje aj u osôb, ktoré sú vystavené priamo kontaktu s rôznymi druhmi vtákov pri ich chove a manipulácii s nimi. Rizikovou skupinou sú majitelia vtákov, zamestnanci obchodov s vtáctvom, ľudia pracujúci s hydinou a veterinári. Zdravotné riziko je aj u alergikov, keď vdychovaním vzduchu s obsahom alergénov či roztočov môže dôjsť k podráždeniu kože, slizníc a očí.

Prevencia pred nákazou

„Základom prevencie pred nákazou je dodržanie základných hygienických opatrení, ako je dôkladné umytie rúk, prípadne iných znečistených častí tela, ktoré s holubím trusom prišli do kontaktu. Ak sú prítomné príznaky podráždenia, svrbenia, červenania alebo neskôr príznaky ornitózy, je vhodná konzultácia s lekárom,“ odporúča Veronika Košťálová z Odboru surveillance infekčných ochorení ÚVZ SR.


Tagy:

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.