Horor Čierne Vianoce je prerábkou staršieho filmu. V čom sa líši?

Čierne Vianoce sú už v slovenských kinách. Nejde však o prvú verziu.

Zdroj: Universal Pictures / moviestillsdb.com

Do slovenských kín prišiel v týchto adventných dňoch pozoruhodne vyzerajúci slasher horor Čierne Vianoce. V ňom máme možnosť vidieť štyri mladé študentky, ktoré sa uprostred prázdneho internátu musia brániť proti záhadným maskovaným útočníkom. Snímka Sophie Takal vyzerá vcelku slušne a fanúšikovia tohto žánru by si ňou mohli spríjemniť predvianočné obdobie.

Možno nevieš, že Čierne Vianoce nie sú originálnou látkou, ale novým spracovaním rovnomenného klasického kanadského hororu z roku 1974.

Čierne Vianoce (1974)

O réžiu originálneho filmu sa postaral Bob Clark a za povšimnutie stojí, že snímka o štyri roky predbehla slávny horor Halloween od Johna Carpentera. Práve ten sa považuje za prvý základný kameň slasher hororov (alebo vyvražďovačiek, ak chceš). Carpenter sa dokonca nechal počuť, že Čierne Vianoce mu slúžili ako výrazný inšpiračný zdroj. Je preto škoda, že v našich končinách je film pomerne neznámy.

Hlavné úlohy si v ňom zahrali Olivia Hussey, Keir Dullea, Margot Kidder, John Saxon či Marian Waldman. Aj v originálnom filme sa príbeh odohrával na dievčenskom internáte, do ktorého sa dostane záhadný psychopatický vrah. Ten začne prítomné študentky postupne likvidovať.

Čierne Vianoce sa inšpirovali známou urbánnou legendou o opatrovateľke detí a tajomnom mužovi, ktorý sa nachádza v jej dome. Tvorcovia však čerpali aj zo skutočných udalostí, konkrétne vrážd, ktoré sa odohrali v štvrti Westmount v kanadskom Quebecu.

Film bol postavený na dôkladne budovanej atmosfére, hoci z dnešného pohľadu je snáď až príliš pomalý. Zaujímavým ťahom však bolo vyobrazenie vraha. Toho sme totiž po celý film ani raz poriadne nezazreli. Mohli sme vidieť len jeho ruky a počuť pazvuky, ktoré vydával. Celkom dobrý ťah, ktorý filmu dodával na atmosfére. Kvalitné boli aj herecké výkony na čele s Oliviou Hussey či Margot Kidder.

Kritické prijatie bolo v čase premiéry skôr zmiešané. Chválili najmä hercov, napätie, ale kritika sa zosypala na zbytočne násilné scény či príliš pomalé tempo. Časom sa však Čierne Vianoce stali kultovkou, ku ktorej sa fanúšikovia hororov pravidelne vracali. O jej obľúbenosti napokon svedčí aj fakt, že sa ňou inšpiroval sám John Carpenter pri svojom Halloweene.

Čierne Vianoce (2006)

Tohtoročný horor však nie je prvým remakom, ktorého sa Čierne Vianoce dočkali. V roku 2006 totiž vznikla nová verzia v réžii Glena Morgana. Hlavné úlohy si strihli Michelle Trachtenberg, Mary Elizabeth Winstead, Katie Cassidy či Crystal Lowe. Aj v tomto prípade sme mali dočinenia so psychopatickým vrahom, ktorý terorizoval skupinu vysokoškoláčok.

Tentoraz sme sa ale dočkali aj pohľadu do jeho detstva a udalostí, ktoré ho formovali. Tvorcovia sa podľa vlastných slov inšpirovali skutočným sériovým vrahom a nekrofilom Edom Kemperom.

Ten brutálne zavraždil svojich starých rodičov, matku a následne aj niekoľko mladých žien. Celkovo sa ale dá povedať, že remake príliš veľa vody nenamútil. Už samotný vznik filmu sprevádzali problémy a konflikty medzi režisérom a producentmi. Tie vyústili až do radikálneho prestrihávania a dotáčok.

Výsledok si napokon zlízol zdrvujúce kritiky, v ktorých obviňovali tvorcov z vykrádania omnoho lepších klasických slasherov. Na druhej strane sa dostalo pochvaly hercom, hlavne Mary Elizabeth Winstead. Niektorí kritici boli vo svojich záveroch miernejší a vyjadrili sa, že hoci Čierne Vianoce nedosahujú kvalít tých najlepších slasherov, aj tak dokážu žánrového fanúšika potešiť.

Za zmienku tiež stojí, že proti uvedeniu filmu protestovali aj viaceré kresťanské skupiny. Tým sa nepáčilo, že takýto násilný film by mal byť v kinách uvedený práve počas Vianoc.

Čierne Vianoce (2019)

Pomaly, ale isto sa dostávame do súčasnosti. S ďalším remakom Čiernych Vianoc to tentoraz skúsi Sophie Takal. Tá má za sebou vcelku slušný thriller Always Shine, takže pre túto látku je dobrou voľbou.

V hlavných úlohách uvidíme Imogen Poots, Caryho Elwesa, Aleyse Shannon či Lucy Currey. V titulných rolách bude opäť skupina vysokoškoláčok, ktoré počas Vianoc začne na opustenom internáte terorizovať tajomný psychopat (a z ukážky sa zdá, že útočník nebude len jeden). Dievčatám dokonca príde na pomoc aj skupina chlapcov, ale vynára sa otázka, či im môžu veriť.

Zdá sa, že tentoraz by sme sa mohli dočkať skutočne dobrého remaku, ktorý originálu neurobí hanbu. Už z traileru je jasné, že v tomto prípade nebudú ústredné dievčatá len bezmocnými obeťami, ale rozhodnú sa psychopatom postaviť na odpor.

Tento prvok by mohol pôsobiť zaujímavo a pomerne sviežo. Silné ženské hrdinky sa konečne dostávajú do popredia aj v hororoch, takže sme zvedaví, ako to v tomto prípade dopadne.

Zdroj: en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, en.wikipedia.org

Tento obsah vznikol v spolupráci s CinemArt

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
7
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Umelec zobrazil psychické ochorenia ako desivé hororové monštrá, ktoré ti naženú husiu kožu

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME