Streda 28.9.2022
sk
Václav
cz
Den české státnosti | Václav
, Václava

Psychopatický maskovaný vrah Michael Myers sa nám naposledy pripomenul výborným hororom Halloween z roku 2018. Ten nadviazal priamo na rovnomenný originál Johna Carpentera z roku 1978, pričom všetky ďalšie sequely a rebooty ignoroval. Vyplatilo sa a snímka slávila úspech u divákov aj kritikov.

Režisér David Gordon Green následne prezradil, že má námet rovno na celú trilógiu, ale v štúdiu mu ju nechceli hneď odklepnúť. Neboli si totiž istí, či Halloween v kinách zarobí. Napokon sa z neho stala hitovka, takže ďalším dielom už nič nebránilo v realizácii. Druhá kapitola s názvom Halloween zabíja tak 21. októbra vstúpila do našich kín.

CinemArt SK

Michael Myers prežil a vraždí ďalej

Michael Myers (James Jude Courtney) síce na konci minulého dielu ostal uväznený v horiacom dome, ale napriek tomu sa mu podarilo prežiť (s menšou pomocou hasičov). Opäť sa vydáva na cestu nočným Haddonfieldom, pričom Laurie Strode (Jamie Lee Curtis) a jej rodina si myslia, že je mŕtvy. Keď sa dozvedia, že prežil, rozhodnú sa ho raz a navždy zlikvidovať.

Keďže Laurie je zranená, do akcie sa zapája jej vnučka Allyson (Andi Matichak), ktorá sa pridá k Tommymu Doyleovi (Anthony Michael Hall), ktorý sa s Myersom stretol ako dieťa v roku 1978. Doyle dá dohromady skupinu nahnevaných obyvateľov mesta a vydáva sa na „poľovačku“ na obávaného vraha v bielej maske. Lenže dostať ho bude ťažšie, než sa zdá.

CinemArt SK

Poctivý a krvavý slasher

Halloween zabíja nadväzuje priamo na minulý diel (odohráva sa počas tej istej noci), z čoho vyplýva, že je nutné ho pred návštevou kina poznať. Ak si tiež doteraz nevidel originál z roku 1978, tak je dobrá príležitosť, aby si si ho doplnil. Vďaka tomu si nový diel vychutnáš o dosť lepšie.

Obsahuje totiž viacero odkazov, flashbackov a alúzií na pôvodný film, ktoré sú natočené veľmi dobre a majú v sebe nespochybniteľný závan nostalgie. Dá sa povedať, že Halloween zabíja je zameraný hlavne na hardcore fanúšikov ságy, ktorí chápu jej pravidlá a estetiku. Je preto možné, že film nebude až tak pochuti tým, ktorí Myersa poznajú len zbežne.

Greenova snímka je opäť dobre natočená a má výbornú atmosféru. Michael Myers je opäť maximálne desivý a zabíja ako na bežiacom páse. Halloween zabíja má totiž zrejme najvyšší bodycount z celej série, vraždy sú aj celkom originálne a poriadne krvavé. Niektorým fanúšikom sa iste nebude páčiť, že Laurie Strode je na druhej koľaji a opraty preberá rozzúrený dav Haddonfieldu.

moviestillsdb.com/CinemArt SK

Ide o celkom zaujímavý nápad, avšak tvorcovia nezostali len pri tom. Na tomto základe sa pokúsili dodať filmu aj akýsi presah. A treba si férovo priznať, že táto zložka na plátne kríva. Tvorcovia chceli poukázať na mentalitu stáda, na to, ako jednoducho sa ľudia nechajú strhnúť hnevom a túžbou po pomste, čo môže vyústiť v tragické následky.

Tým zároveň odkazovali na našu súčasnosť a chceli ukázať, kam vedie hnev, neuvážené činy a volanie po lynči. Na papieri to iste vyznelo dobre, ale ako sme písali, samotné prevedenie nie je príliš presvedčivé a na viacerých divákov bude pôsobiť rušivo.

Podobné snahy o presah tejto sérii vždy skôr škodili a bolo by asi lepšie, ak by sa tvorcovia proste držali jednoduchého konceptu a nesnažili sa mu nasilu dodávať „hĺbku“. Dá sa síce pochopiť, že chceli dodať aj „niečo navyše“, a ako sme napísali, nápad to nie je úplne márny, ale nie sme si istí, či je práve Halloween tým filmom, v ktorom sme niečo podobné potrebovali vidieť.

CinemArt SK

Treba sa tiež zmieriť s tým, že postavy sa dosť často správajú úplne nelogicky a hlúpo, ale to nie je v celej tejto sérii (a v slasheroch všeobecne) žiadna novinka. Zážitok nám to teda nijako nekazilo. Filmu sa ale nedá uprieť svižné tempo a priamočiary, ale viac-menej funkčný dej, v ktorom nie je príliš priestor na nudu. Je ale pravdou, že niektoré príbehové odbočky mohli byť výrazne skrátené či rovno vyškrtnuté (platí aj pre niektoré epizódne postavy) a film by tak získal na väčšej zovretosti.

Zhrnutie

Celkovo si myslíme, že Halloween zabíja nerobí predchádzajúcemu dielu ani celej sérii žiadnu veľkú hanbu. Ide o poctivý slasher, ktorý síce sériu vlastne nikam neposúva (cítiť, že ide o prostredný diel trilógie, takže na skutočné vyvrcholenie si ešte budeme musieť počkať) a v zásade nič nové nepredvádza, ale fanúšikom dá výbornú atmosféru, Myersa odtrhnutého z reťaze a mnoho krvavých vrážd.

Na jesenné sychravé počasie sa Halloween zabíja hodí dokonale, čiže pokiaľ hľadáš nenáročnú slasherovú jednohubku a patríš k fanúšikom tejto značky, tak by si nemal z kina odchádzať nejako výrazne sklamaný. Nás Greenova snímka rozhodne oslovila a sme zvedaví, ako sa mu podarí ukončiť trilógiu v poslednom diele Halloween končí. Ten do našich kín dorazí budúci rok.

CinemArt SK

Čítaj ďalej: Ktorý film z Halloween ságy je hodnotený ako najlepší?


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť