V prvom článku o hororových spisovateľoch, ktorý sme ti na EMEFKA priniesli pred nejakým časom, sme si predstavili päticu skvelých (a u nás menej známych) hororových autorov z rokov minulých. Dnes sa však pozrieme na 5 spisovateľov, ktorí tvoria v súčasnosti, a ich diela si rozhodne zaslúžia pozornosť.
Snáď si medzi nimi nájdeš svojho favorita. Možno nejde o také známe mená ako hviezdny Stephen King, ale určite stoja za tvoj čas. Nech sa páči.
1. Laird Barron
Laird Barron dnes patrí k vôbec najzaujímavejším hororovým autorom. Narodil sa v roku 1970 a okrem hororu sa venuje aj noiru či dark fantasy. Nezriedka tieto žánre dokáže skĺbiť do jedného diela a vytvára tak pozoruhodnú a plne funkčnú zmes.
Barronovo detstvo nebolo príliš šťastné a bolo poznačené veľkou chudobou jeho rodiny. Napriek tomu ho spisovateľ vždy považoval za určujúce a inšpiratívne pre svoju budúcu tvorbu.
Gepostet von Laird Barron am Sonntag, 5. September 2010
Medzi svojich obľúbených autorov Barron radí napríklad Cormaca McCarthyho, Rogera Zelaznyho či Angelu Carter. Jeho príbehy sú naplnené existenciálnou a priam animálnou hrôzou z nepoznaného.
V tomto do istej miery myšlienkovo nadväzuje na H. P. Lovecrafta, hoci štýlovo sa od neho veľmi výrazne odlišuje. V jeho poviedkach a novelách nie je núdza o mrazivú atmosféru a perfektnú štylistiku. Barron je do veľkej miery originálny a určite sa nezapáči každému. Rozhodne ale stojí za to sa do jeho próz ponoriť.
Čitateľ má v českom jazyku možnosť vybrať si hneď z troch zaujímavých kníh. V roku 2016 vyšla vo vydavateľstve Laser-books kniha Okultace a jiné povídky, v roku 2017 vydalo vydavateľstvo Gnóm! knihu Ta nádherná věc, jež na nás všechny čeká a zatiaľ posledným vydaným titulom je Krev je můj chleba z roku 2019 (tiež z vydavateľstva Gnóm!)
2. Philip Fracassi
Philip Fracassi sa narodil v roku 1970 a ide o ďalšieho pozoruhodného hororového spisovateľa. Okrem písania kníh sa venuje aj filmovej scenáristike. Medzi jeho obľúbených autorov patrí Laird Barron, Stephen King, William Faulkner či Ernest Hemingway. Výrazným inšpiračným zdrojom je preňho aj tvorba H. P. Lovecrafta. V štýle takzvaného „new weird hororu“, ktorý spopularizoval práve Lovecraft, sa nesie hneď niekoľko jeho diel.
Philip Fracassi News – The Ups and Downs of Writing + Free Story – https://mailchi.mp/db15dd4513d3/philip-fracassi-news-new-website-free-story-7721991
Gepostet von Philip Fracassi – Screenwriter / Author am Dienstag, 7. Januar 2020
Pre Fracassiho poviedky je typická veľká dôkladnosť a postupná gradácia. Zároveň sú jeho prózy bohaté na originálne nápady a perfektne vyobrazujú psychológiu svojich hrdinov. Na poli psychologického hororu je Fracassi skutočne jedným z najväčších majstrov.
V našich končinách sme sa s tvorbou tohto autora mohli stretnúť vďaka vydavateľstvu Gnóm!, ktoré vydalo výber z Fracassiho próz s názvom Hleď, prázdnota z roku 2018. Kniha by rozhodne nemala uniknúť žiadnemu milovníkovi tajomna a strašidelných príbehov.
3. Brian Evenson
Brian Evenson je ročník 1966 a okrem písania hororov sa venuje aj science-fiction. Jeho diela však nie sú odpočinkovým čítaním. Evenson sa často spolieha na náznaky tušenej hrôzy. Medzi jeho literárnych favoritov pritom patria takí rozdielni autori, ako napríklad Samuel Beckett či Dashiel Hammet.
Čitateľ, rovnako ako postavy Evensonových próz, často netuší, či sa okolo neho deje niečo nadprirodzené, alebo či sa prepadol hlboko do útrob šialenstva.
Author Brian Evenson’s Top 5 Scariest Novels http://bit.ly/2QWy4Nr
Gepostet von Kindle Fire at Kindle Nation Daily am Freitag, 7. Juni 2019
Prózy Briana Evensona sú majstrovsky napísané, skvele vypointované a plné zaujímavých nápadov. V češtine doteraz vyšli celkom dve samostatné knihy od tohto autora. Prvou bolo hororové sci-fi Mučedník, ktoré v roku 2011 vydalo vydavateľstvo Fantom Print, a druhou skvelý titul Doupě / Zhroucení koně, ktorý vyšiel pod hlavičkou vydavateľstva Gnóm! v roku 2019.
4. Thomas Ligotti
Thomas Ligotti je tajuplná postava súčasnej hororovej scény. Narodil sa v roku 1953, a pokiaľ si o ňom nikdy nepočul, tak ťa nemôžeme viniť. V našich končinách mu totiž zatiaľ samostatná kniha nevyšla, čo je veľká škoda. Niekoľko poviedok však preložených bolo a objavili sa v rôznych časopisoch.
Ligotti je majstrom atmosféry, jeho diela sú temné, existenciálne a hlboko pesimistické, čo vychádza aj z autorovej životnej filozofie.
Thomas Ligotti.
Gepostet von Too Much Horror Fiction am Freitag, 9. Dezember 2016
Ligotti sa nijako netají tým, že je pesimista a anti-natalista, čo sa v jeho dielach tiež často odráža. Je tiež veľmi uzavretý, len zriedka poskytuje rozhovory a žije v podstate ako moderný pustovník. Medzi jeho obľúbencov patrí napríklad H. P. Lovecraft, Bruno Schulz, Franz Kafka či Vladimir Nabokov.
Okrem hororov sa venuje aj esejistike, napríklad jeho spis The Conspiracy Against Human Race výrazne ovplyvnil prvú sériu seriálu True Detective (konkrétne postavu Rusta Cohlea v podaní Matthewa McConaugheyho).
5. Clive Barker
„Videl som budúcnosť hororu. Jej meno je Clive Barker,“ vyhlásil svojho času Stephen King. A na jeho slovách naozaj niečo bude. Clive Barker sa narodil v roku 1952 a dnes je považovaný za jedného z najväčších hororových majstrov. Okrem písania kníh sa venuje aj scenáristike a filmovej réžii.
V jeho tvorbe ho inšpirovali napríklad Edgar Allan Poe, H. P. Lovecraft, Ray Bradbury či William Blake. Jeho knihy sú nesmierne originálne, skvele a čítavo napísané a nezriedka pomerne brutálne. Viacero Barkerových poviedok patrí do zlatého fondu hororového žánru, v niektorých z nich uplatňuje aj svojský zmysel pre čierny humor a absurditu.
V češtine sme sa dočkali šiestich poviedkových kníh nazvaných Knihy krve (v rokoch 1994-2009), ale aj románov Věčné zatracení (1995), Utkaný svět (2004) či Hellraiser (1996). Kvalitná je aj jeho tvorba zo žánru dark fantasy.
Everybody is a book of blood; wherever we're opened, we're red.
Gepostet von Clive Barker am Sonntag, 28. Juli 2013
Ak ťa tento článok zaujal, jeho 1. časť nájdeš tu