Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 22.12.2024
sk
Adela
cz
Šimon
, Simon, Simeon

Keď sa povie „horor v literatúre“, mnoho ľudí si okamžite vybaví Stephena Kinga. Je to celkom logické, keďže Kingovi sa podarilo vypracovať sa na skutočného kráľa hororového žánru. Bolo by však trochu nešťastné obmedziť pozornosť len naňho. Máme tu totiž oveľa viac veľmi dobrých autorov, pri ktorých čítaní tuhne krv v žilách a beží mráz po chrbte.

V tomto článku si predstavíme päticu autorov, ktorí dnes už patria medzi klasikov hororového žánru (hoci v našich končinách je väčšina z nich aj tak málo známa). V prípade, že sa ti článok zapáči, v pokračovaní by sme ti priniesli ďalších autorov, tentokrát súčasných hororových majstrov.

1. H. P. Lovecraft

Howard Phillips Lovecraft dnes patrí k najčítanejším a najoceňovanejším hororovým autorom. Narodil sa v roku 1890 a hoci za svojho života bol prakticky neznámy, dnes sa jeho dielo teší veľkému záujmu.

Dalo by sa povedať, že Lovecraftove mrazivé poviedky navždy zmenili hororový žáner ako taký. Bol to autor veľmi sebakritický a väčšinu svojich diel zavrhol. Zomrel v chudobe, oceňovaný len malou skupinkou hororových nadšencov a spisovateľov.

Vo svojich dielach predstavil pozoruhodný panteón temných a krutých božstiev, ktoré vládli na Zemi dlho pred príchodom človeka. Následne však boli zo Zeme vyhostení, ale chystajú sa vrátiť.

Medzi jeho najznámejšie entity patria Cthulhu, Azathoth, Shub-Niggurath či Nyarlathotep. Lovecraftove poviedky v sebe majú tiesnivý existenciálny nádych a ich hrdinovia často prichádzajú do styku s tým, čo sa vymyká ľudskému chápaniu. Reakciou na toto poznanie je väčšinou šialenstvo.

H.P. Lovecraft, the master of weird fiction, died on this day in 1937. Buy the four books that make up our Lovecraft…

Gepostet von Wordsworth Editions am Mittwoch, 15. März 2017

Lovecraft tiež napísal viacero poviedok, ktoré spadajú do tzv. „Snového cyklu“. Ide o poviedky inšpirované jeho snami (resp. nočnými morami), napísané veľmi zaujímavým básnickým jazykom (niekedy ide viac-menej o básne v próze), kde sa prelínajú fantasy elementy s hororom.

S dielom H. P. Lovecrafta sme sa mohli zoznámiť aj v slovenčine, vo výberoch z poviedok Outsider (2002), Prichádza z temnôt (2009) a Tá vec na prahu (1999).

V češtine však vyšlo Lovecraftove kompletné literárne dielo v piatich zväzkoch: Hrobka (2010), Měsíční močál (2011), Volání Cthulhu 1 (2011), Volání Cthulhu 2 (2012) a Stín z času (2013). Nakladateľstvo Argo zase chytá dve objemné knihy Lovecraftových poviedok, ktoré napísal pod inými menami ako ghostwriter: Hemživý chaos a jiné příběhy (2020) a Smyčka medůzy a jiné příběhy (2020)

2. Arthur Machen

Arthur Machen je ďalším pozoruhodným hororovým autorom, ktorý stojí za pozornosť. Zaujímavosťou je, že ho veľmi obdivoval aj vyššie zmienený H. P. Lovecraft. Machen sa narodil v roku 1863 a okrem písania sa venoval aj okultizmu. Bol členom tajnej spoločnosti Zlatý úsvit, ktorá sa zaoberala mágiou, metafyzikou či paranormálnymi javmi.

Machenove príbehy vynikajú úchvatnou mrazivou atmosférou, pričom zdroj hrôzy je v nich často len naznačovaný. Práve v tom je Machenova najväčšia sila. Jeho prózy sú navyše výborne napísané a čítajú sa jedným dychom.

Pozornému čitateľovi iste neujde, že práve H. P. Lovecraft sa v mnohom Machenom inšpiroval, obzvlášť, čo sa týka vyobrazenia hrdinov, ktorí sa dostanú na stopu niečomu, čo sa vymyká zákonom tohto sveta a navždy ich to zmení.

Arthur MachenCaerleon-on-Usk, 3 marzo 1863 – Beaconsfield, 15 dicembre 1947[ Il Maestro dei Maestri ]Fra i…

Gepostet von Sitting on the dock of the bay² am Freitag, 3. März 2017

V slovenčine sme sa s Machenom mohli stretnúť prostredníctvom skvelého „románu v poviedkach“ s názvom Traja podvodníci (2019). V češtine však toho vyšlo oveľa viac, v prvom rade sú to drobné novely, ako snový príbeh Bílí lidé (1994) či mrazivý Velký bůh Pan (1992), ako aj rozsiahlejšie zbierky poviedok Vnitřní světlo (1993), Otevření dveří (1999) či Temnota nepomíjí (2020).

V českom jazyku vyšla aj pozoruhodná novela Hrůza (2017). K Machenovi sa vo veľkom hlási aj Stephen King, ktorý konkrétne jeho Veľkého boha Pana považuje za najlepší hororový príbeh, aký bol kedy v angličtine napísaný.

3. Algernon Blackwood

Algernon Blackwood je v našich končinách menej známym autorom, ale napriek tomu (resp. práve preto) si zaslúži zmienku. Narodil sa v roku 1869 a jeho dielo ovplyvnilo mnohých súčasných autorov. Rovnako ako Machen, aj Blackwood bol členom Zlatého úsvitu a zaujímal sa o rôzne ezoterické a náboženské smery.

Gepostet von Algernon Blackwood am Dienstag, 25. März 2014

Tieto témy sa odrážajú aj v jeho diele. Išlo o mimoriadne plodného spisovateľa, ktorý vydal viac ako 30 kníh. Vo svojich dielach kombinuje fantasy prvky s hororom. Jeho diela sú úžasne atmosférické a možno na prvý pohľad menej desivé než príbehy Lovecrafta či Machena, ale sú poriadne znepokojivé, výborne napísané a čitateľa si dokážu veľmi rýchlo podmaniť.

V slovenčine sme sa dočkali len jedného útleho výberu z Blackwoodových poviedok s názvom Pikestaffov prípad (1998), ale ani v češtine to tentokrát nie je žiadna sláva.

V roku 2018 však vyšla Blackwoodova krátka novela Vrby o dvoch cestovateľoch, ktorí sa plavia po Dunaji a dostanú sa do desivých miest, na ktoré človek nikdy predtým nevstúpil. Ostáva nám už len dúfať, že to nie je koniec a časom sa dočkáme aj ďalších kníh tohto výnimočného autora.

4. M. R. James

Montague Rhodes James sa narodil v roku 1862. Za svoj život sa venoval hlavne dráhe vysokoškolského pedagóga a historika. Písanie príbehov bolo preňho viac-menej len zábavkou, ale práve vďaka nej sa nesmrteľne zapísal do dejín hororu. Vo svojich dielach vychádza z tradície klasických duchárskych príbehov, ktoré sa v Anglicku tešili mimoriadnej popularite.

M. R. James však jednoduchým „duchárčinám“ dodal na väčšej sile, komplexnosti a mrazivosti. Niektoré jeho poviedky sú ladené v štýle gotických príbehov a desivé veci sa tu objavujú skôr v tušených zimomriavkových náznakoch. Čitateľ si určité veci musí domýšľať, čo ale vôbec nie je na škodu.

Gepostet von M. R. James am Samstag, 7. März 2009

James totiž dokáže predstavivosť a fantáziu poriadne podráždiť a zanechať tak v čitateľovi silný pocit. V slovenčine sme sa od tohto autora, bohužiaľ, zatiaľ nedočkali samostatnej knihy, v češtine však vydavateľstvo Plus vydalo kompletné Jamesovo dielo v dvoch zväzkoch: Příběhy sběratele starožitností (2013) a Výstrahy zvědavcům (2014).

5. Clark Ashton Smith

Spisovateľ, maliar, sochár a básnik Clark Ashton Smith bol až donedávna v našich končinách pomerne neznámym javom, hoci jeho meno fanúšikovia hororov dobre poznajú. Smith sa narodil v roku 1893 a patril medzi dobrých priateľov a podporovateľov H. P. Lovecrafta.

Jeho tvorba má niekoľko podôb, venoval sa aj sci-fi príbehom, ktoré na svoju dobu vybočovali zo zabehnutých konvencií, ale najväčší úspech dosiahol ako autor tzv. „weird fiction“.

Clark Ashton Smith

Gepostet von Leedor.com am Samstag, 13. Januar 2018

Jeho hororové príbehy v mnohom nadväzujú práve na Lovecrafta, sám Smith niektoré svoje diela lokalizoval priamo do lovecraftovského vesmíru a dokonca do jeho panteónu desivých bohov vytvoril ďalšie entity.

V Smithových poviedkach sa stretávame s tajomnými kozmickými silami, ktoré ľudia nedokážu svojím rozumom pochopiť. Nie je v nich núdza o nekromantov, desivých démonov či tajomné kozmické entity, nepriateľské k ľudskej rase.

Smith v sebe nezaprel básnika, keďže jeho diela sú veľmi obrazné, plné nečakaných spojení a metafor. Okrem toho sa v nich však nájde miesto aj pre poriadne suchý a čierny humor. Ako sme napísali vyššie, voči Smithovi majú slovenské a české vydavateľstvá veľký dlh, ale našťastie v roku 2018 vydalo české vydavateľstvo Puls výber z jeho poviedok s názvom Mimo prostor a čas.

Vydavateľstvo Puls do budúcna navyše chystá ešte jeden objemný zväzok Smithových próz. Tak sa snáď jeho dielo dostane k čo najväčšiemu počtu čitateľov. Zaslúži si to.


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.