Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 28.11.2023
sk
Henrieta
cz
René
, Renée
V spolupráci s Itafilm

Horor Pápežov exorcista bol natočený podľa životného príbehu skutočného exorcistu. Čo o ňom vieme?

Pápežov exorcista nás v kinách bude desiť už od 6. apríla.


Už tento týždeň si priaznivci hororov budú môcť zájsť do kina na strašidelnú novinku Pápežov exorcista od Juliusa Averyho. Jej príbeh vychádza zo skutočných udalostí a hovorí o vatikánskom exorcistovi Gabrieleovi Amorthovi.

Ten údajne vykonal tisíce exorcizmov a vo filme si ho zahrá Russell Crowe. A keďže Pápežov exorcista vychádza z reálnych udalostí, možno by nebolo na škodu pripomenúť si, kto to vlastne Gabriele Amorth bol…

Vraj vykonal desaťtisíce exorcizmov

Scenáristi vychádzali z dvoch memoárov An Exorcist Tells His Story a An Exorcist: More Stories, ktoré napísal skutočný Gabriele Amorth. Ten bol talianskym katolíckym kňazom a jedným z hlavných vatikánskych exorcistov. Narodil sa v roku 1925 a v roku 1954 bol menovaný exorcistom v rímskej diecéze. Podľa svojich vlastných slov počas svojej praxe vykonal desaťtisíce exorcizmov.

Pápežov exorcista, horor, nový film, Russell Crowe, podľa skutočných udalostí, Gabriele Amorth
Profimedia

Ako ale dodal, nie všetky boli dramatické. Niektoré vraj trvali len niekoľko minút a stačilo pri nich odriekať jednu či dve modlitby. Ťažšie prípady si vyžiadali niekoľko hodín modlitieb a vyháňania diabla. Amorth bol na sto percent presvedčený, že démoni existujú a môžu mať dosah na človeka. „Diabol môže ostať skrytý, môže hovoriť mnohými jazykmi, dokáže sa premeniť,“ povedal Amorth v roku 2010.

Počas exorcistických rituálov bol vraj často svedkom toho, ako posadnutí nielen kričali, nadávali a hovorili cudzími jazykmi, ale aj kašľali klince či kusy skla. „Viac ako 90 percent prípadov posadnutí pochádza z urieknutia,“ podotkol Amorth. „Ľudia s hnevom a túžbou po pomste vyhľadávajú kúzelníkov, aby čarovali za slušné peniaze.“

Diabol vo Vatikáne

Amorth tiež vyhlásil, že kňazi, ktorí neberú hrozbu diabla a démonov vážne a odmietajú exorcistov, páchajú „smrteľný hriech“. Pred diablom nie je podľa Amortha bezpečný ani Vatikán. „Diabol skúšal zasiahnuť Vatikán v roku 1981 atentátom na Jána Pavla II. A tiež útokom na Štedrý večer, keď šialená žena zhodila Benedikta XVI. Diabol sídli aj vo Vatikáne.“ Dodal, že diabol dokáže ovládnuť nielen jedného človeka, ale aj celé skupiny a dokonca aj celé národy.

Pápežov exorcista, horor, nový film, Russell Crowe, podľa skutočných udalostí, Gabriele Amorth
Profimedia

Amorth vyhlásil, že takí nacisti pod vedením Adolfa Hitlera či Stalinovi komunisti boli všetci posadnutí. Prezradil tiež, že pápež Pius XII. sa v prípade Hitlera snažil o takzvaný exorcizmus na diaľku. Neúspešne. „Exorcizmy na diaľku sú len málokedy účinné,“ skonštatoval Amorth.

Posadnutým sa podľa neho človek môže stať nielen v dôsledku urieknutia, ale aj tým, že sa zaujíma o rôzne ezoterické praktiky, astrológiu, hrá sa so špiritistickými tabuľkami ouija či dokonca praktikuje jogu! „Joga je satanská, pretože vedie k praktikovaniu hinduizmu a všetky východné náboženstvá sú založená na falošnej viere v reinkarnáciu a vedú k zlu.“

A aby toho nebolo málo, k zlu a posadnutiu podľa neho vedie aj čítanie určitých kníh, hlavne Harryho Pottera. Nuž, čo dodať…

Skeptici len krútia hlavami

Netreba snáď zdôrazňovať, že racionalisti a skeptici sa na Amorthove tvrdenie pozerajú značne kriticky. Podľa nich totiž žiadni démoni neexistujú, a teda neexistujú ani prípady démonickej posadnutosti. V prípade údajne posadnutých tak ide o manifestáciu rôznych duševných ochorení, ako je schizofrénia, disociatívna porucha či neuróza. Samotného Amortha označujú za fanatika a fundamentalistu, ktorý pre svoje fantastické tvrdenia nemá absolútne žiadne dôkazy.

Pápežov exorcista, horor, nový film, Russell Crowe, podľa skutočných udalostí, Gabriele Amorth
Profimedia

Gabriele Amorth ostal aktívnym exorcistom po celý život. Neskôr dokonca vykonával exorcizmy prostredníctvom Skypeu. Spolu s ďalšími kňazmi založil aj Medzinárodnú asociáciu exorcistov. Zomrel v roku 2016 ako 91-ročný. Ešte počas svojho života sa stal námetom pre dokumentárny film The Devil and Father Amorth od Williama Friedkina, ktorý sa zameriaval na jeden z mnohých prípadov posadnutosti.

Exorcizmus divákov láka

Exorcizmus ako taký sa stal vďačnou témou najrôznejších filmov, najmä hororov. Medzi tie najznámejšie patrí Vyháňač diabla z roku 1973 (ktorý bol Amorthovým obľúbeným filmom a údajne realisticky zachytáva to, čomu exorcista musí denne čeliť), V moci diabla (2005), Rituál (2011) či Zbav nás zlého (2014). Viacero z týchto filmov sa honosí nálepkou „podľa skutočných udalostí“.

Platí to v prípade Vyháňača diabla, V moci diabla aj Zbav nás zlého. Skeptici ale upozorňujú, že vo väčšine prípadov ide len o marketingový ťah a filmári skutočné udalosti vždy poriadne zdramatizovali a prikrášlili.

Pápežov exorcista, horor, nový film, Russell Crowe, podľa skutočných udalostí
Itafilm

Mnohé z údajných skutočných prípadov sa navyše po prešetrení ukázali ako podvrhy či zámena posadnutosti za duševnú chorobu. Nech je, ako chce, exorcistické horory sa stále tešia pomerne veľkej popularite, čoho dôkazom je aj novinka Pápežov exorcista.

Gabriela Amortha si v nej zahral Russell Crowe a v centre príbehu bude vyháňanie diabla z malého chlapca. Amorth však zistí, že tento prípad má prepojenie so zlovestným sprisahaním, ktoré siaha až do Vatikánu.

Okrem Crowea vo filme uvidíme aj Daniela Zovatta, Alex Essoe, Franca Nera, Laurel Marsden, Petera De Souza-Feighoneya či Cornella S. Johna. Snímka do slovenských kín zamieri už 6. apríla.

YouTube video

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.