Hororová komiksovka Noví mutanti predstaví nových hrdinov. Ktorí to sú a aká je ich história?

Nádejná snímka Josha Boonea si odbije premiéru 10. septembra.

Zdroj: 20th Century Studios / moviestillsdb.com

Do slovenských kín v týchto dňoch prichádza zaujímavo vyzerajúca komiksovka zo sveta X-Men s názvom Noví mutanti. Tú natočil Josh Boone a od ostatných komiksoviek sa odlišuje hlavne v tom, že ide v prvom rade o mrazivý horor. V tomto článku sa trochu bližšie pozrieme na korene Nových mutantov, ich predlohu a v závere si posvietime aj na Booneovu verziu.

História

Ako sme spomenuli vyššie, Noví mutanti patria do x-menovského univerza. Vytvorili ich komiksový scenárista Chris Claremont a umelec Bob McLeod a prvýkrát sa objavili v komikse The New Mutants v septembri 1982.

Išlo o skupinu mladých a rebelujúcich mutantov, ktorí sa okrem svojich schopností museli vysporiadať aj s tínedžerskými a psychickými problémami. Zloženie tímu Noví mutanti sa časom menilo, ale v prvom komikse doň patrili Cannonball, ktorý dokázal lietať, Karma, ktorá dokázala psychologicky posadnúť telá iných ľudí, Mirage bola schopná vytvárať sofistikované ilúzie. Tím dopĺňal Sunspot s nadľudskou silou, ktorú mu dodávalo slnečné žiarenie, a Wolfsbane, ktorá sa vedela zmeniť na vlkolaka.

Marvel Comics/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/New_Mutants#/media/File:New_Mutants.jpg)

Úspech u čitateľov

U čitateľov sa dobrodružstvá Nových mutantov stretli s veľkým úspechom, takže po prvom komikse nasledovalo ešte mnoho ďalších. Neskôr sa fanúšikom predstavili aj iní mutanti, napríklad Magik, medzi ktorej schopnosti patrilo teleportovanie sa medzi rôznymi dimenziami a znalosť mágie.

Aj napriek solídnemu čitateľskému úspechu si Noví mutanti museli na svoj vlastný film počkať až do roku 2020. Už predtým sa síce niektorí z nich objavili napríklad v televíznom animovanom seriáli X-Men: Evolution či hranom filme X-Men: Budúca minulosť. Plnohodnotné predstavenie však prichádza až teraz.

Marvel Comics/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/The_New_Mutants_(graphic_novel)#/media/File:The_New_Mutants-cover.jpg)

S akými mutantmi sa stretneme vo filme?

Zloženie tímu Nových mutantov sa v priebehu rokov často menilo, takže ktorých mimoriadnymi schopnosťami nadaných tínedžerov uvidíme v samotnom filme? Vo všeobecnosti sa dá povedať, že filmári sa takmer kompletne držali zloženia tímu, ktorý bol predstavený v prvom komikse.

V prvom rade to bude Rahne Sinclair alias Wolfsbane, ktorú si zahrala Maisie Williams, nasleduje Illyana Rasputin alias Magik v podaní Anye Taylor-Joy, Sam Guthrie alias Cannonball, ktorého si strihol Charlie Heaton, a Roberto Da Costa alias Sunspot v podaní Henryho Zagu.

CinemArt SK/Profimedia (https://www.profimedia.sk/editorial?blob=mag.UUs~sp.magik&mp_sed=548653922&rpp=420)

Túto štvoricu dopĺňa Dani Moonstar v podaní Blu Hunt, ktorá bola v komiksoch známa pod menom Mirage. Samotný film zároveň slúži ako rozlúčka s celou x-menovskou ságou. Noví mutanti sú jej trinástym a záverečným filmom. Pôvodne bol síce plánovaný ako prvý diel trilógie, ale keďže štúdio 20th Century Fox kúpil Disney, práva na postavy opäť pripadli Marvelu. Ďalších dvoch dielov sa tak zrejme už nedočkáme.

Noví mutanti (2020)

Adaptácie Nových mutantov sa ujal schopný režisér Josh Boone. Ten má na konte napríklad romantické kúsky Stuck in Love či Na vine sú hviezdy. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať zvláštne, že si Boone ako svoj ďalší projekt zvolil hororovú komiksovku, no na druhej strane práve tento žáner by mu mohol sadnúť. Vo svojich predchádzajúcich filmoch už navyše dokázal, že s postavami rozhodne pracovať vie. A práve to by malo byť v prípade Nových mutantov kľúčové.

Príbeh sa odohráva v opustenej nemocnici, kde je proti svojej vôli držaná štvorica mladých mutantov: Rahne Sinclair (Maisie Williams), Illyana Rasputin (Anya Taylor-Joy), Sam Guthrie (Charlie Heaton) a Roberto De Costa (Henry Zaga). Pod dohľadom lekárky Cecilie Reyes (Alice Braga) sa musia naučiť ovládať svoje schopnosti.

Čoskoro však k mutantom pribudne ďalšia členka: tajomná Dani Moonstar (Blu Hunt). Jej príchod ale spôsobí, že v nemocnici sa začnú diať skutočne desivé a nevysvetliteľné veci. Mladí mutanti budú musieť čeliť nielen svojim vnútorným démonom, ale aj novému, tajomnému zlu, ktoré sa ich bude snažiť pripraviť o život.

Okrem spomenutých hercov vo filme uvidíme aj Adama Beacha, Colbi Gannett či Happyho Andersona. Trailery lákajú na zaujímavý mix superhrdinskej komiksovky a mrazivého hororu. Takúto kombináciu príliš často nevídame, takže sa na výsledok celkom tešíme.

Film navyše disponuje sympatickým obsadením a samotný príbeh rozhodne tiež nepôsobí márne. Šancu Novým mutantom v kinách rozhodne dáme. Vychutnať si ich budeme môcť už od 10. septembra 2020.

CinemArt SK

Tento obsah vznikol v spolupráci s CinemArt

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
6
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
2
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
20 vecí, ktoré privodia všetkým introvertom malý orgazmus


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME