Pondelok 26.9.2022
sk
Edita
cz
Andrea
, Ondřejka
Zdroj: ©CinemArt SK

Hororové sci-fi Nie, nie ponúka výbornú atmosféru aj myšlienkový presah (RECENZIA)

Novinka Jordana Peelea nesklamala.

Jordanovi Peeleovi stačili dva filmy na to, aby sa etabloval ako jeden z najzaujímavejších hororových režisérov súčasnosti. Za Uteč si odniesol Oscara za najlepší originálny scenár a My sa tiež tešilo veľkému úspechu u kritikov aj divákov.

Režisér teraz prichádza s ďalšou ambicióznou novinkou. Sci-fi horor Nie, nie lákal na poriadne hustú atmosféru, majstrovský audiovizuál aj nejaké tie myšlienkové presahy. Ako to napokon dopadlo?

Medzi oblakmi sa niečo skrýva…

V centre príbehu sú súrodenci OJ (Daniel Kaluuya) a Em (Keke Palmer), ktorí sa snažia udržať rodinnú farmu, na ktorej chovajú kone. Príliš sa im ale nedarí a sú bez peňazí. Jednej noci si však OJ všimne, že na oblohe nad farmou sa niečo pohybuje. Žeby UFO?

Súrodenci vycítia príležitosť a veria, že ak by sa im domnelý lietajúci tanier podarilo natočiť, získali by bohatstvo a slávu. Podujmú sa teda túto záhadu rozlúsknuť. Lenže… sú naozaj pripravení na to, čo sa medzi oblakmi skrýva? A budú mať silu tomu čeliť?

MovieStillsDB / CinemArt SK

Parádna atmosféra aj herci

Na novinku Jordana Peelea sme sa poriadne tešili a treba rovno povedať, že sklamaní rozhodne nie sme. Nie, nie by sa dalo rozdeliť na dve časti. Prvé dve tretiny spolu s hlavnými hrdinami sledujeme podivný objekt na oblohe a snažíme sa zistiť, čo je vlastne zač.

Peele sa opäť ukázal ako majster postupne budovanej atmosféry. Nikam sa neponáhľa, a hoci pomalé tempo možno niektorým divákom nebude úplne vyhovovať, milovníci poctivých hororov si prídu na svoje. Režisér nám totiž ponúka hneď niekoľko mrazivých scén, pričom dobre zvláda aj tvorbu napätia.

Po audiovizuálnej stránke je film opäť fantastický. Zvuk a hudba sú neuveriteľne prepracované, rovnako tiež zaujme bezchybná kamera. V neposlednom rade tu máme aj vynikajúcich hercov. Daniel Kaluuya a Keke Palmer medzi sebou majú solídnu chémiu a ich postavy si ťa získajú. Sú dobre napísané a sympatické.

MovieStillsDB / CinemArt SK

Vo vedľajších úlohách sa ale dobre predviedli aj Brandon Perea, Michael Wincott či Steven Yeun, ktorý si zahral bývalú hviezdu sitcomov s traumou z minulosti. Plusom je aj znovu veľmi citlivo začlenený humor, ktorý bez problémov funguje bez toho, aby rozbíjal atmosféru.

Posledná tretina však z dômyselne budovanej atmosféry uhne trochu bokom a Peele ponúkne trochu akčnejšie finále. To rozhodne nie je vymyslené zle a je aj celkom zábavné, ale treba povedať, že nie je také intenzívne, ako by si režisér zrejme želal. Navyše sa trochu bije s prvými dvoma tretinami filmu.

Nie, nie sa tak zrejme stane filmom, ktorý veľa divákov rozdelí. Ten, komu sadne prvá (atmosférická) časť, bude možno vyústením mierne sklamaný, iný si zase najviac užije práve ono dynamickejšie vyústenie.

Inteligentný sci-fi horor

Ako režisér má Peele svoj film opäť pevne v rukách a okrem mrazenia a napätia doručí aj nejaké tie myšlienkové presahy. Tentokrát sa však predsa len dočkáš oveľa menšej porcie sociálnej kritiky, než v jeho predchádzajúcich snímkach. To však rozhodne neznamená, že by v Nie, nie nebol dostatok podnetov na premýšľanie. Naopak, ponúka ich hneď niekoľko.

MovieStillsDB / CinemArt SK

Je ale tiež pravdou, že hlavne v závere akoby Peeleovi trochu dochádzal dych a on mal problém príbeh poriadne vygradovať. Divák tak sem-tam vypadáva z diania, čo je predsa len trochu škoda.

Nie, nie je filmom, ktorý iste každému nesadne, ale ktorému sa rozhodne oplatí dať šancu v kine. Stále totiž ide o vysoký nadpriemer a Peele ním potvrdil svoju pozíciu jedného z najlepších žánrových režisérov dneška. Plusové body mu treba priznať aj za to, že sa nebojí experimentovať, vydávať sa do neprebádaných vôd, prípadne dávať známym prvkom nové významy a presahy.

Iste, nie vždy sa mu podarí svoje nápady zrealizovať úplne hladko, ale to je už riziko povolania. Osobne sme radi, že je Peele ochotný ho podstúpiť a nestaviť na otrepané klišé hororového žánru, ako sú ľakačky či priehľadné žánrové schémy.

Nie, nie je teda inteligentne napísaný hororový kúsok, ktorý sa rozhodne oplatí vidieť na veľkom plátne. Dostaneš v ňom prepracovaný audiovizuál, skvelých hercov, atmosféru aj nejaké tie myšlienky (hoci v menšej miere než v prípade Uteč a My). Peele aj naďalej ostáva svoj (našťastie) a sme veľmi zvedaví na to, čo si pre nás prichystá v budúcnosti. Návštevu kina teda neodkladaj. Pokiaľ máš rád svojské autorské horory s jasnou víziou, nebudeš sklamaný.

CinemArt SK

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť