Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 24.7.2024
sk
Vladimír
cz
Kristýna, Tina
, Kristina, Kristen
Zdroj: ©Shutterstock

Hovorí sa, že na východe nič nie je. Ktoré svetové mestá nemajú naozaj čo ponúknuť?

To ste ešte neboli v Manchestri, Solúne a Dortmunde.

Počuli ste už niekedy v živote o slovnom spojení parížsky syndróm? Veľmi zjednodušene možno tento pojem definovať ako sklamanie z príliš veľkých očakávaní. Jedným z prívlastkov typických pre hlavné mesto Francúzska je „najromantickejšie“.

Ľudia z celého sveta cestujú do tejto metropoly s vidinou, že s milovanou osobou strávia čas v meste, kde na teba symbol srdiečka vyskočí pomaly aj zo smetného koša. Veľmi skoro však vytriezvejú. Celý hype okolo Paríža je už len urban legendou, zatiaľ čo realitou je špina, nebezpečne pôsobiace štvrte a množstvo fakt divných ľudí. Sklamanie je razom na svete. Klasický parížsky syndróm, keď očakávaš Lambo, ale príde Fabia.

S podobnými predsudkami zo strany cestovateľov bojujú mestá po celom svete. My sme sa pre vás snažili nájsť práve tie, ktoré návštevníci hodnotia ako najškaredšie. A na rovinu priznávame, že to vôbec nebolo jednoduché, keďže ide o mimoriadne subjektívnu tému.

Ak by sme do vyhľadávača Google zadali „the ugliest city in the world“, vo väčšine prípadov by sme dostali prekvapujúco jeden konkrétny výsledok. Titul najškaredšieho mesta na svete si vybojovalo belgické Charleroi. Ako uvádza portál news.com.au, môže za to industriálny charakter mesta prešpikovaný opustenými fabrikami a zadebnenými domami.

Shutterstock

Nie nadarmo sa hovorí, že aj zlá reklama je reklama, práve vďaka tomuto negatívnemu prívlastku sa Charleroi stalo vyhľadávanou destináciou pre mnoho zvedavých turistov. Lebo nalejme si čistého vína – ísť sa pokochať do najškaredšieho mesta je fakt dosť cool.

Ktoré mestá považujú za najškaredšie Slováci?

Samozrejme, zaujímal nás aj pohľad slovenskej komunity výletníkov na túto problematiku. V skupine Cestovateľská poradňa na Facebooku sa na túto tému vyjadrilo bezmála 250 z celkového počtu 45-tisíc členov. Názory sa, pochopiteľne, rôznili.

Kým jedna skupina hejtila Manchester, Berlín, San José, Los Angeles, iní nenechali nitku suchú na Ríme, Barcelone, Budapešti či dokonca Bratislave. Inými slovami, sto ľudí, sto chutí. Z toho dôvodu pridávame aj my naše polienko do ohňa. Nech sa páči, zoznam troch najškaredších miest podľa EMEFKA.

20 pomerne bežných vecí, ktoré si však takto ešte nevidel

Odporúčame prečítať:

Ako sa osádzajú stĺpy? 20 pomerne bežných vecí, ktoré si však takto ešte nevidel

Manchester, Anglicko

Keď sa povie Manchester, každý aspoň trochu športovo zdatný jedinec si za toto slovo automaticky doplní slovo United, prípadne tí zbehlejší City. Prípadne, ak si vo futbale doma rovnako ako kapitán Andrej v skladbe jednoduchej vety, tak si minimálne predstavíš retro nohavice so špecifickým vrúbkovaným vzorom.

Človek tak nejak očakáva, že mesto, odkiaľ pochádza jeden z najpopulárnejších futbalových klubov na svete, bude zaujímavé aj po vizuálnej stránke. Lenže, to je predpoklad postavený na veľmi plytkých pilieroch. Schválne, skús si otvoriť Google a zadať do vyhľadávania „Manchester“. Ak na tých obrázkoch nájdeš niečo vizuálne zaujímavé, okamžite získavaš zľavový poukaz na vyšetrenie k očnému.

najškaredšie mestá na svete, Manchester, Anglicko
Shutterstock

Nebudeme ti klamať, realita je ešte drsnejšia. Počas predĺženého víkendu stráveného v tomto anglickom meste sme spoločne s kamarátom doslova pátrali po čomkoľvek, čo by bolo hodné záberu. Viac fotiek by sme urobili počas grilovačky na záhrade kamarátovho domu. Najväčšou a zároveň jedinou zábavou bolo sledovať v piatok večer nastajlované Angličanky na vysokých podpätkoch, ktoré sa v húfoch hrnuli do podnikov, aby sa o niekoľko hodín rozbité na šrot tackali späť do postele.

Manchester je totiž centrom nakupovania, party a futbalu. Len s tým dodatkom, že celé to mesto vyzerá ako po jednej fakt nechutnej žúrke. Ak by tu nesídlili Červení diabli (a City), tak by sa ešte aj tie vrany otáčali tesne pred tabuľou s názvom tohto zapadákova. Tieto slová, koniec koncov, potvrdilo aj 20 000 respondentov ankety zrealizovanej na portáli TimeOut, podľa ktorej je Manchester suverénne najškaredším mestom vo Veľkej Británii.

Peter Kabát / EMEFKA

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Pavol Kabát
Na portáli EMEFKA.sk rozdávam "rozumy" primárne na tému cestovanie, k ničomu inému ma (zatiaľ) nepustili. Mám rád špecifický druh nehumorného humoru, ktorý sa často reflektujem vo vlastnej tvorbe.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.