Predposledný mesiac tohto roku bol skutočne neobyčajný. Bolo ťažké vybrať len štyri najlepšie politické perly. Áno, opäť perlili naše stálice ako napríklad Harabin alebo Fico. A nesmieme vynechať ani Igora Matoviča, ktorý chce vychovávať ženy.
Kto sa dostal do hviezdneho výberu tohto mesiaca? Čítaj ďalej. Výber ťa zaručene pobaví.
1. György Gyimesi (OĽaNO) a Google prekladač
Je pravdou, že tento finalista tu nie je úplne vlastným zapríčinením, pretože ide skôr o technický faktor. Už dlhodobo sa internetoví používatelia môžu baviť na rôznych prekladoch služby Google Prekladač. Niekedy sú tak veľmi vzdialené realite, že ide o úplný bizár.
Na Facebooku je možné preložiť si statusy, ktoré sú v inom jazyku, do toho nášho. Poslanec Gyimesi obvykle pridáva dvojjazyčné príspevky, v ktorých sa prihovára ako slovenským voličom, tak maďarským.
Niekedy sa celá podstata príspevku stratí. A možno… je zachovaná, pretože to Gyimesi chcel presne takto podať. V takom prípade: „Zastavme čo?? Koho?? Kto to je?“
Esenciálnou vedomosťou je: čím kratšie, tým horší preklad.
A niekedy to ani nie je prekladom, ale samotným príspevkom. Pokiaľ sú v strane OĽaNO len desaťroční, tak to všetko vysvetľuje. Asi sa nemôžeme čudovať panujúcemu chaosu, pokiaľ nám vládnu žiaci prvého stupňa základnej školy.
2. Peter Krupa (Kotleba – ĽSNS)
Nominácia tohto finalistu je pochopiteľná z viacerých dôvodov, ale pokiaľ máme uviesť len jeden, tak to bude určite: „Ono to hovorí!“ A je to skutočne tak. Kraslica Krupa skutočne prehovoril, odvážil sa zodpovedať pálčivé otázky redaktorky Martiny Törökovej z Markízy, prečo v budove parlamentu nenosí respirátor a či to pre neho predstavuje problém. Moderátorka si určite zaslúži nomináciu za svoj výkon prinútiť tohto poslanca k mohutnej záplave slov. Všetci vieme, že je skúpy na slovo.
Chápeme však prečo. Jeho slovný prejav nebol úplný zážitok. Po vyššie zmienenej iniciatívnej otázke, odpovedal takto: „To nejde o to, že to je problém, či je to problém alebo není problém. Vám bráni aj vstupu kyslíku do tela, klesá vám výrazne okysličenosť krvi.“ Niekto by mu mal povedať, že doktori nosia v práci respirátory bežne.
Potom ešte prišli také perly ako: „Vyhadzuje mi to proste, robia sa mi herpesy a kadečo sa mi zapaľuje koža a neviem čo.“ Asi každému príde tento chaotický prejav povedomý. Takto nejako si sa vyjadroval, keď si došiel domov ako alkoholom naliaty pubertiak a tvoja mama ťa začala investigatívne spovedať. Tiež si komolil jedno slovo cez druhé, snažil si sa vynájsť.
3. Andrej Medvecký (Kotleba – ĽSNS)
Ak si niekedy pozeral postapokalyptické filmy, prípadne seriál Černobyľ, alebo si hral hernú sériu Fallout, tak si oboznámený s plynovými maskami. Aj poslanec Medvecký. Nepodarilo sa nám zistiť, či patrí medzi fanúšikov zmienenej hernej série alebo či sa jej tvorcovia rozhodli zasadiť príbeh do ďalekého Slovenska, ktoré svojou architektúrou a stavom ekonomiky môže pripomínať postapokalyptickú krajinu. Mohli sme však byť svedkami tohto:
Pokiaľ jeho stranícky kolega Krupa (alebo mnohí ďalší) tvrdia, že sa v respirátoroch alebo rúškach dýcha zle, ako sa mu asi dýchalo v tomto?
4. Televízia TA3
Do nášho výberu sa ako apolitický subjekt dostala aj spravodajská televízia TA3. Vlastne sa tam dostala aj v spojení s Andrejom Dankom, ale on je v tomto prípade, ťažko sa tomu verí, obeťou. Slabosť jeho strihačov sme mohli zažiť už minulý mesiac, tentoraz sa preukázali technici TA3.
Diskusná relácia sa už blížila ku koncu a jeden z najpopulárnejších slovenských politikov na internete chcel ešte venovať posledné slová samotnej televízii a divákom. Chcel. Ale ako sa hovorí: „Nezastavujem, máme spoždění.“