Utorok 5.7.2022
sk
Sviatok svätého Cyrila a Metoda | Cyril, Metod
cz
Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje | Cyril, Metoděj

Hovorili, že nebude vedieť ani chodiť, dnes je z neho špičkový bodybuilder

Ind Pratik Mohite je vysoký 102 centimetrov, zúčastňuje sa však profesionálnych bodybuilderských súťaží.


Keď sa povie bodybuilder, človek si zväčša predstaví kráčajúce hory svalov, ktoré sa zrejme ani nezmestia do štandardných dopravných prostriedkov. Tento šport však nie je nijako limitovaný výškou a venovať sa mu môže rovnako niekto, kto má 202 centimetrov, ako aj ten, kto má 102 centimetrov.

Odpísaný hneď po narodení?

Iba 102 centimetrov meria Pratik Vitthal Mohite z Indie, ktorý je držiteľom titulu najnižší súťažný bodybuilder v Guinnessovej knihe rekordov. Indovi sa teda splnil rekordmanský sen, za ktorým si išiel už nejakú tú dobu a prekonal na nej mnohé prekážky.

Keď sa Pratik narodil, mal veľmi biedne vyhliadky do budúcnosti. Jeho ruky a nohy boli také drobné, že lekári predpovedali, že nebude vedieť kráčať a ani hýbať rukami a kvôli tomu bude celý život odkázaný na pomoc druhých. Ako tak rástol, ukázalo sa, že to vôbec nie je také zlé a aj napriek nízkej výške dokáže normálne fungovať ako ktokoľvek iný.

Veľký sen malého muža

Pratik však nechcel normálne fungovať ako ktokoľvek iný. Chcel viac. Po tom, čo raz videl svojho strýka posilňovať, mu cvičenie učarovalo a sám sa pustil do rysovania svojho tela. Rozhodol sa, že sa stane profesionálnym bodybuilderom, čo sa najprv nestretlo s veľkým pochopením v rodine. Názor príbuzných zmenili až prvé súťažné úspechy.

Ako to tak býva, ľudia vedia povzbudiť – na začiatku svojej cesty Pratik neustále počúval od svojho okolia poznámky o tom, že to, čo robí, je úplne zbytočné a nikdy sa s tým nikam nedostane. Takéto komentáre ho možno ešte viac nabudili k tomu, aby svetu dokázal, čo v sebe má.

Odvtedy sa najmenší bodybuilder sveta pravidelne zúčastňuje mnohých súťaží. Od oblastných až po celonárodné. Aj tam sa Pratik vždy stretáva s čudnými pohľadmi ostatných účastníkov a nechýbajú ani nevhodné pripomienky k jeho výške. Už si z toho však nič nerobí a dokázal sa voči takémuto prístupu okolia obrniť.

Asi najväčším cieľom, ktorý sa Pratik svojou usilovnou prácou snaží dosiahnuť, je byť vzorom pre druhých. Všetkým s poruchou rastu chce ukázať, že nie sú ľuďmi druhej kategórie, ale zvládnu aj tie najťažšie úlohy. „Aj keď je naša výška je nízka, naše sny môžu byť veľké!“ znie jeho heslo.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť