Pondelok 25.10.2021
sk
Aurel
cz
Beáta
, Beata

Zbieranie hier, herných konzol a ďalšieho herného vybavenia je dnes celkom bežným koníčkom. Treba povedať, že nemusí ísť o lacné hobby. Pred pár mesiacmi sme priniesli článok o niekoľkých extrémne drahých hrách, ktoré sa predali za stovky či tisíce dolárov. Všetky spomínané rekordy však boli pokorené dražbou, uskutočnenou v aukčnej sieni Heritage Auctions, uvádza Barron’s.

Kópia hry Super Mario 64 z roku 1996 bola vydražená za neuveriteľných 1,56 milióna dolárov. Doterajším rekordmanom bola hra The Legend of Zelda, predaná za 870-tisíc. Pri oboch tituloch sa dá hovoriť o skvelom zúročení hodnoty, pretože nové hry na Nintendo 64 sa v 90. rokoch predávali za 50-60 dolárov.

profimedia
profimedia

Čím je táto kópia výnimočná?

A odkiaľ nabrala miliónovú cenu? Môže za to predovšetkým jej vynikajúci stav. Vydražená hra nebola nikdy rozbalená a je natoľko zachovaná, že vyzerá ako úplne nová. Super Mario 64 je najpredávanejší titul na platforme Nintendo 64. Predaných bolo 11,91 milióna kópií.

O kazetu sa uchádzalo 16 záujemcov, identita víťaza nebola zverejnená. Astronomická čiastka, ktorú kupujúci zaplatil, vyvolala na sociálnych sieťach vlnu záujmu. Aj kontroverzie. Niektorí tvrdia, že išlo o umelo nafúknutú sumu, ktorá bola vopred pripravovaná.

Zberateľ Pat Contri tvrdí, že išlo o koncentrované úsilie aukčnej sály Heritage Auctions, spoločnosti Wata, ktorá oceňuje staré hry, a individuálnych zberateľov. Ich cieľom bolo umelo nafúknuť cenu. Podľa Contriho môže takýto vývoj otriasť celou zberateľskou scénou a vyhnať hodnoty neotvorených starých hier do šialených výšin.

Zdroj: barrons.com

Čítaj ďalej: Vzácne konzolové a počítačové hry, ktorých cena sa pohybuje v desaťtisícoch eur


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

strhi

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť