Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 29.3.2024
sk
Miroslav
cz
Taťána, Táňa
, Tatiana

Hranie videohier pomáha zvyšovať inteligenciu detí. Naznačuje to nová štúdia

Hranie videohier môže deťom prospievať.


Rodičia zvyčajne nevidia radi, ak ich dieťa venuje až príliš veľa času hraniu videohier. Nová štúdia ale naznačuje, že by to mohlo byť dobré pre ich intelekt. Ako píše portál LADbible, štúdiu vypracoval inštitút Karolinska Institutet vo Švédsku a zúčastnilo sa jej viac ako 9-tisíc detí vo veku 9 až 10 rokov. Tie prešli rôznymi kognitívnymi testami, ktoré mali zmerať ich inteligenciu.

Shutterstock

Výsledky zverejnené v časopise Scientific Reports sú zaujímavé. Vyplýva z nich, že deti, ktoré pravidelne hrali videohry, vykazovali vyššie IQ. Po dvoch rokoch mali deti znovu absolvovať rôzne testy, pričom sa potvrdilo, že tie, ktoré strávili čas hraním videohier, mali v priemere vyššie skóre o 2,5 bodu. Podľa odborníkov majú malí gameri „schopnosť efektívne sa učiť, racionálne myslieť, rozumieť zložitým myšlienkam a prispôsobovať sa novým situáciám“.

Okrem toho vyšlo najavo, že deti strávia denne v priemere 2,5 hodiny sledovaním televízie, pol hodiny na sociálnych sieťach a jednu hodinu hraním videohier.

Viac hrania, vyššia inteligencia

„Výsledky podporujú tvrdenie, že čas strávený pred obrazovkou vo všeobecnosti nezhoršuje kognitívne schopnosti detí a že hranie videohier im skutočne môže zvýšiť inteligenciu,“ vyjadril sa neurovedec Torkel Klingberg. „To je v súlade s niekoľkými experimentálnymi štúdiami zameranými na hranie videohier.“

Psychiater Anish Dube podotkol, že videohry pomáhajú deťom kriticky myslieť a rozvíjajú v nich aj strategické uvažovanie. „Videohry si už svojou povahou vyžadujú zameranie na prezentovaný obsah a stratégiu,“ podotkol. „V televízii je jednoduché niečo sledovať bez toho, aby ste obsahu venovali veľkú pozornosť. Ak vám niečo unikne, nestratíte sa a vynechané časti si môžete odvodiť na základe zostávajúceho príbehu. Pri videohrách by to bolo oveľa ťažšie.“

Shutterstock

Niektorí ľudia majú za to, že príliš veľa času pred televíziou či na sociálnych sieťach má negatívny vplyv na inteligenciu. Odborníci ale nenašli nič, čo by takúto domnienku potvrdzovalo. Torkel Klingberg ale zdôraznil, že aj videohry môžu na deti vplývať negatívne. „Neskúmali sme efekty trávenia času pred obrazovkou na fyzickú aktivitu, spánok, celkovú pohodu či výkony v škole,“ zakončil.


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.