Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 3.12.2023
sk
Oldrich
cz
Svatoslav
, Světoslav

Hrochy vedia rozoznať hlasy ostatných jedincov svojho druhu

Vedomosti o správaní zvierat sú dôležité pre vyhýbanie sa konfliktom medzi ľuďmi a zvieratami.


Hrochy si pomocou hlasných zvukov odovzdávajú informácie o nepriateľovi, pričom dokážu rozoznať, od ktorého jedinca tieto informácie prichádzajú, odhalili francúzski vedci v novej štúdii publikovanej vo vedeckom časopise Current Biology. Informovala o tom britská verejnoprávna stanica BBC.

Divé hrochy sú veľmi hlučné zvieratá, ich zvuky sa môžu niesť až kilometer ďaleko. Ich repertoár je pritom bohatý, patrí doň krochkanie, pískanie, kvíkanie a ďalšie zvuky, vysvetlil vedúci štúdie profesor Nicolas Mathevon z univerzity v Saint-Étienne vo Francúzsku. Bádatelia študovali správanie hrochov v prírodnej rezervácii v Afrike, kde sa nachádza množstvo jazier s rôznymi populáciami týchto veľkých cicavcov.

Pexels

„V ich volaní sú informácie o identite jedinca. Majú teda ‚hlas‘, podľa ktorého sa vedia navzájom rozpoznať. Táto schopnosť podporuje sociálne vzťahy medzi jedincami,“ uviedol odborník na zvieracie zvuky Mathevon. Vedci si nahrali zvuky hrochov žijúcich v špeciálnej rezervácii Maputo v Mozambiku. Následne tieto nahrávky púšťali z brehov jazier a pozorovali reakcie ostatných jedincov.

Hrochy, ktoré sa na pohľad len v pokoji „vyvaľovali“, pozorne sledovali svoje okolie a na nahrávky okamžite reagovali. Vedci zistili, že hrochy dokážu rozoznať priateľov zo svojho stáda od jedincov zo susedného stáda, ale aj od úplne neznámych jedincov na základe ich hlasu.

Na „cudzie“ hrochy totiž jedince reagovali agresívnejšie – začali robiť rýchle a hlasné zvuky sprevádzané prejavmi ochrany vlastného teritória. To si značia rozmetávaním vlastných výtrusov chvostom. Podľa vedcov hrochy pravdepodobne dokážu rozlišovať aj medzi konkrétnymi jedincami. Autori štúdie však dodávajú, že tým si zatiaľ nemôžu byť istí.

Mathevon poznamenal, že vedomosti o správaní zvierat sú dôležité pre vyhýbanie sa konfliktom medzi ľuďmi a zvieratami. Hrochy sú totiž veľmi nepriateľské a nebezpečné zvieratá, ktoré každý rok zabijú stovky ľudí. Po komároch sú to podľa Mathevona druhé najnebezpečnejšie zvieratá v Afrike. V súčasnosti nie sú ohrozeným druhom, ich počet vo voľnej prírode však prudko klesá aj v dôsledku konfliktu s ľuďmi.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.