Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.5.2024
sk
Júlia
, Juliana
cz
Emil
Zdroj: ©Shutterstock

Hromada faktov o zvieratách, ktoré možno ani nechceš vedieť

Každý zvierací druh má svoju trinástu komnatu. Odhalíme ti ich a dopredu prepáč, ak sme ti pokazili tvoje ilúzie o mierumilovnosti niektorých zvierat.

Môžu byť roztomilé a na prvý pohľad prítulné, ale realita je iná. Mnohé zvieratá ukrývajú temné tajomstvá. Od celej populácie koál prešpikovanej pohlavne prenosnými chorobami až po delfíny so skrytou túžbou po krvi. Každý zvierací druh má totiž svoju 13-tu komnatu a v nej sú ukryté tajomstvá, ktoré nie je na prvý pohľad badať.

Tu je niekoľko faktov o zvieratách, ktorých vedomosť budeš možno ľutovať. Čítaj preto iba na vlastnú zodpovednosť, pretože niektoré fakty v tebe celkom určite zabijú tie romantické predstavy o mierumilovných a nevinných stvoreniach.

Kruh smrti

Morské korytnačky a svetlo. Čo sa stane, ak svietite baterkou alebo smartfónom na novo vyliahnutú morskú korytnačku príliš dlho (postačí niekoľko minút)? Začne sa plaziť v kruhoch! Toto chovanie známe ako „kruh smrti“ znamená, že zrak korytnačky bol trvalo poškodený, pretože si pomýlila umelé svetlo s mesiacom, ktorý ju mal naviesť do mora. Týmto ste odsúdili morskú korytnačku na smrť hneď po narodení.

Shutterstock

Lenivosť leňochoda je legendárna. Ale čo ak mláďa tohto inak krásneho stvorenia spadne na zem? Jeho matka často nemá dostatok ušetrenej energie k tomu, aby zliezla na zem a prevzala mláďa späť do svojej starostlivosti. Pre mladého leňochoda sa táto situácia nekončí vždy pozitívne. Bez potravy a ochrany zahynie. Niekedy je ale nablízku človek, ktorý podá pomocnú ruku a dá malému leňochodovi druhú šancu na život. Práve takto vznikajú dojímavé záchranné videá, ktoré zaplavujú sociálne siete.

Tasmánsky diabol je skutočný diabol. Samica za sezónu porodí desiatky mláďat, no jej telo má len štyri bradavky. Takže pre potomkov sú to preteky, kto z nich dosiahne na jedlo. Tie, ktoré to nestihnú, začnú chradnúť a napokon ich matka zabije a zožerie, ako sa na pravého diabla sluší a patrí.

Malomocenstvo nie je problém

Niektoré veľryby v okamihu dosiahnutia určitého veku nemajú dostatok sily na to, aby mohli plávať tak dlho ako ich mladší kolegovia. Takže sa často stáva, že ak plávajú príliš hlboko, nemusia mať dostatok sily na to, aby vyplávali k hladine. Znie to šialene, ale nakoniec sa utopia.

Vedel si, že delfín, ktorý je sexuálne frustrovaný, začne vraždiť? Prepáč, že sme ti skazili obraz o tvojom milovanom Fliperovi.

Shutterstock

A čo taký pásavec? Pásavce môžu prenášať malomocenstvo a človek sa môže nakaziť len tým, že je v ich blízkosti.

Vojna je na spadnutie. Fantasy pecka Rod draka v novej ukážke láka na krvavý konflikt aj epické scény

Odporúčame prečítať:

Vojna je na spadnutie. Fantasy pecka Rod draka v novej ukážke láka na krvavý konflikt aj epické scény

Los ťa pokojne zabije

V severskej divočine si pamätaj, že los ťa zabije, ak na to dostane príležitosť. Ak máš to šťastie a stretneš v divokej prírode losa, nechaj ho na pokoji. Kochaj sa pohľadom z diaľky a neskúšaj sa príliš približovať. Nakopne ťa a bude ti narážať do hornej časti tela až do okamihu, kým z teba nebude len roztrhaná mŕtvola visiaca z jeho parohov. Zabije ťa aj v tvojom aute. Zabije ťa v lese. Zabije ťa v močiari. Nie je to milé, pokojné ani nežné stvorenie. Losy sú mohutné a nemilosrdné zvieratá, ktoré nemajú zľutovania.

Shutterstock

Hospodárske zvieratá tiež nie sú žiadne neviniatka. Myslíš, že chovať ovce a kozy znamená žiť ako v rozprávke? Všetky prežúvavce ako kravy, jelene, kozy a ovce budú pravidelne jesť iné malé zvieratá, ako sú napríklad vtáky. Bolo pozorované, že kone požierajú kurčatá zaživa.

A napríklad také žraloky kanibalizujú svojich súrodencov často ešte pred narodením.

A čo ošípané? Vedz, že prasa zožerie celé ľudské telo, kosti, svaly a doslova všetko okrem zubov. Svoje by o tom mohli rozprávať aj kriminálni vyšetrovatelia, ktorí sa právom domnievajú, že mnoho mŕtvol skončilo práve ako potrava prasiat. Nie je telo, a tým pádom nie je ani zločin.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Andrej Jakubík
Moje články na EMEFKA sú hlavne o zaujímavostiach sveta okolo nás. Tých známych, menej známych, živých aj neživých. Doma som v zoológii, botanike, histórii, ale aj záhadách a všadeprítomnej popkultúre. A jedno zvláštne miesto v mojom živote zaujímajú ryby.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.