Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb oznámilo, že u viacerých pacientov sa objavili prvé prípady kožného ochorenia tinea. Toto ochorenie je odolné voči liekom, preto sa odporúča, aby ho ľudia riešili už pri prvom podozrení.
Ako uvádza portál Mirror, prvými prípadmi tohto ochorenia sú dve ženy vo veku 28 a 47 rokov. Obe si všimli kožné zmeny na zadku, stehnách a bruchu. Príznaky sa neskôr našli aj u ich rodinných príslušníkov a podľa Davida Denninga, profesora infekčných chorôb na Univerzite v Manchestri, sa infekcia šíri aj do ďalších krajín.
„Kožné infekcie sa prenášajú z jednej osoby na druhú v školách, domácnostiach a prostredníctvom intímneho kontaktu. Táto huba odolná voči terbinafínu je novým druhom nazývaným Trichophyton indotineae,“ uvádza profesor Denning.
Príznaky
Infikovaná 28-ročná žena si prvýkrát všimla na svojom tele menšie pupienky, z ktorých sa o niekoľko mesiacov neskôr stali veľké a šupinaté vyrážky. Dermatológ jej diagnostikoval tineu a nastúpila na liečbu, ktorá jej nepriniesla žiadne zlepšenie. Nakoniec jej pomohla štvortýždňová liečba antifungálnym liekom itrakonazolom.
U druhej ženy sa vyskytli rovnaké komplikácie. Kmeň plesne bol neskôr testovaný odborníkmi a bol identifikovaný ako Trichophyton indotineae.
Nová pandémia?
Najpravdepodobnejším dôvodom vzniku nového druhu plesne je rozšírené používanie terbinafínu, čo je lokálny liek, ktorý nepreniká hlboko do kože a umožňuje únik rezistentných variantov. Profesor infekčných chorôb udáva, že svet ešte nie je pripravený na epidémiu kožných infekcií, ktorá sa môže rozvinúť práve v týchto mesiacoch v dôsledku vysokých teplôt.