Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 2.6.2023
sk
Xénia
, Oxana
cz
Jarmil

Hrozí ďalšia pandémia? Šíri sa nové, vysoko nákazlivé ochorenie, odborníci varujú pred infekciou

Ochorenie je odolné voči liekom, preto sa odporúča, aby ho ľudia riešili už pri prvom podozrení.


Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb oznámilo, že u viacerých pacientov sa objavili prvé prípady kožného ochorenia tinea. Toto ochorenie je odolné voči liekom, preto sa odporúča, aby ho ľudia riešili už pri prvom podozrení.

Ako uvádza portál Mirror, prvými prípadmi tohto ochorenia sú dve ženy vo veku 28 a 47 rokov. Obe si všimli kožné zmeny na zadku, stehnách a bruchu. Príznaky sa neskôr našli aj u ich rodinných príslušníkov a podľa Davida Denninga, profesora infekčných chorôb na Univerzite v Manchestri, sa infekcia šíri aj do ďalších krajín.

„Kožné infekcie sa prenášajú z jednej osoby na druhú v školách, domácnostiach a prostredníctvom intímneho kontaktu. Táto huba odolná voči terbinafínu je novým druhom nazývaným Trichophyton indotineae,“ uvádza profesor Denning.

Príznaky

Infikovaná 28-ročná žena si prvýkrát všimla na svojom tele menšie pupienky, z ktorých sa o niekoľko mesiacov neskôr stali veľké a šupinaté vyrážky. Dermatológ jej diagnostikoval tineu a nastúpila na liečbu, ktorá jej nepriniesla žiadne zlepšenie. Nakoniec jej pomohla štvortýždňová liečba antifungálnym liekom itrakonazolom.

U druhej ženy sa vyskytli rovnaké komplikácie. Kmeň plesne bol neskôr testovaný odborníkmi a bol identifikovaný ako Trichophyton indotineae.

Určite si prečítaj:

20 zaujímavých pomôcok, pri ktorých si povieš: „Prečo toto nemáme aj u nás?“

Nová pandémia?

Najpravdepodobnejším dôvodom vzniku nového druhu plesne je rozšírené používanie terbinafínu, čo je lokálny liek, ktorý nepreniká hlboko do kože a umožňuje únik rezistentných variantov. Profesor infekčných chorôb udáva, že svet ešte nie je pripravený na epidémiu kožných infekcií, ktorá sa môže rozvinúť práve v týchto mesiacoch v dôsledku vysokých teplôt.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Nikola Kulová
Mám prehľad v dianí, tak si tu tak tvorím. Píšem o všetkom, o čom niečo viem a čo neviem, to sa naučím.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje