Poznáš to – robíš prezentáciu, robíš memečko a natrafíš na problém: nedokážeš nájsť obrázok, ktorý by perfektne spĺňal tvoje potreby. Je možné, že onedlho toto nebude predstavovať žiadnu prekážku.
Múdre hlavy usilovne pracujú na programe umelej inteligencie DALL-E, ktorá dokáže generovať obrázky na základe textového vstupu. Ako si niektorí už iste všimli, názov DALL-E vznikol spojením mien robota WALL-E-ho z animovaného filmu a legendárneho maliara Salvadora Dalího.
Stačí zadať textovú požiadavku
DALL-E beží na systéme GPT-3 vyvinutom spoločnosťou OpenAI. Čo ho robí skutočne výnimočným, je jedinečná schopnosť pretvárať vstupy z textového média na výstupy vizuálneho média. Obrazne povedané, DALL-E si na základe slov „predstaví“ niečo, na základe čoho vytvorí vizuál.
V praxi to môže vyzerať tak, že si naklikáš kapybaru z plastelíny sediacu na poli:
Ak si zmyslíš, že by sa ti viac páčila ako klasický 3D render, stačí zmeniť jeden parameter:
Takýmto spôsobom si môžeš vytvárať figuríny, ktorým meníš oblečenie, rozmanité zvieratá, kusy nábytku či iné predmety:
Hrozí fotobankám zánik?
Dá sa predpokladať, že zdokonalenie tejto technológie môže na poli digitálnych médií spôsobiť obrovské otrasy. Najviac dotknuté môžu byť fotobanky a ilustrátori. Na čo by si niekto vyberal z hromady hotových diel, keď si jednoducho môže vytvoriť obrázok presne podľa svojich potrieb?
Či sa tak stane, nie je tá správna otázka. Skôr by sme sa mali pýtať, kedy sa to stane. Umelá inteligencia sa v súčasnosti rozvíja raketovým tempom a DALL-E svojimi schopnosťami možno čoskoro prekvapí aj vlastných tvorcov.
Treba dúfať, že fotobanky novú konkurenciu prežijú. Aj ilustračná fotografia je svojím spôsobom umeleckým dielom a bola by škoda, ak by toto odvetvie upadlo. Veľká strata by to bola hlavne pre tvorcov memes – veď odkiaľ sa nabrali legendy ako Harold alebo Distracted Boyfriend, ak nie z portfólia fotobánk?
Zdroje: en.wikipedia.org, openai.com