Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 31.3.2023
sk
Benjamín
cz
Kvido
, Quido

Hrozí Slovákom ďalšia pandémia? Čoskoro sa môže prebudiť vírus, ktorý vyčkával tisícročia

Máme sa čoho obávať?


Topenie permafrostu (oblasti s trvalo zamrznutou pôdnou vodou) v Arktíde môže mať podľa vedcov katastrofálne dopady na životné prostredie a ľudské zdravie, informuje portál iMeteo. Teploty stále rastú, preto v tejto oblasti hrozí pomyselné prebudenie takzvaných zombie vírusov. Ako tvrdia výskumníci, sú schopné zostať aktívne a infekčné aj po dlhých tisícročiach.

Výskum dopadol pozitívne

Postaral sa oň Jean-Michel Claverie, emeritný profesor medicíny a genomiky na Lekárskej fakulte Univerzity Aix-Marseille vo Francúzsku. Jeho výskum sa týkal rizík spojených s mrazenými vírusmi. Skúmal niekoľko kmeňov z permafrostu zo siedmich rôznych miest na Sibíri a chcel zistiť, či budú niektoré častice v odobratých vzorkách stále infekčné. Claverie sa zameral najmä na „zombie vírusy“ a skutočne ich niekoľko našiel.

Závery výskumu publikoval časopis Viruses. Čo sa z nich dozvieš? Izolované kmene z permafrostu zahŕňajú päť nových rodín vírusov, z ktorých dve identifikovali už predtým. Najstarší známy vírus bol získaný z podzemného jazera, ktoré sa nachádza šestnásť metrov pod povrchom. Jeho vek sa odhaduje na približne 48 500 rokov. Najmladšie izolované vzorky sú staré 27-tisíc rokov. Získali ich zo žalúdkov a srsti pozostatkov mamutov.

vírus, pandémia, Slovensko, zombie vírus, počasie
Shutterstock

Vedci však nevedia, ako dlho môžu byť vírusy a baktérie v permafroste infekčné. Claverie sa spolu s tímom domnieva, že infekčné vírusy predstavujú aj v súčasnosti vážne riziko pre verejné zdravie (pokiaľ by sa vrátili k životu). „Vidíme stopy mnohých, mnohých, mnohých ďalších vírusov. Takže vieme, že tam sú. Nevieme určite, či sú stále živé a schopné infikovať, ale pravdepodobnosť toho je vysoká,“ povedal americkej stanici CNN.

najlepšie a najhoršie nemocnice na Slovensku

Mohlo by ťa zaujímať:

Toto sú najlepšie a najhoršie nemocnice na Slovensku. Kde sa umiestnila tá tvoja?

Imunita je ohrozená

Rovnaký názor má aj švédska profesorka klinickej mikrobiológie Birgitta Evengård. „Ak je v permafroste ukrytý vírus, s ktorým sme neboli v kontakte tisíce rokov, je možné, že naša imunitná obrana nie je dostatočná. Je správne rešpektovať situáciu a byť proaktívny, nie iba reaktívny,“ povedala.

Podľa štúdie Claverieho tímu bolo topenie zmrznutej pôdy pravdepodobne zodpovedné za rozšírenie španielskej chrípky v roku 1918 a za vypuknutie epidémie antraxu na Sibíri. Tá v období medzi júlom a augustom 2016 postihla desiatky ľudí a viac ako dvetisíc sobov.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje