Hry z 90. rokov, s ktorými sme sa ako malí hrávali a takmer sme na ich geniálnosť zabudli

Po niektorých z nich túžiš doteraz.

Takmer o mesiac sú tu Vianoce, a to nás nejakým spôsobom pomaly núti premýšľať nad darčekmi. Okrem toho, že premýšľame, aké darčeky nakúpime babke a ostatným členom rodiny, spomíname aj na tie, ktoré sme kreslili a písali do listov Ježiškovi.

Väčšinu z nich sme mali doma a hrávali sme sa s nimi pravidelne. Ak sa nám neobjavili pod stromčekom, tak určite sa našiel nejaký kamoš, ktorý nám hru rád požičal. Je možné, že si väčšinu názvov týchto hier už ani nepamätáš, no akonáhle ich uvidíš na obrázkoch, povieš si „no jasnééé, to sme mali doma!“.

Zaspomínaj si spolu s nami na najlepšie zábavky nášho detstva. Keď sme práve nelozili po stromoch alebo nestavali snehuliakov, tak sme voľný čas trávili práve pri týchto offline hrách.

Tabuľka na kreslenie

Magnetická tabuľka, na ktorú si mohol čokoľvek nakresliť pomocou priloženého pera a následne si ju pohybom mazacieho tlačidla z jednej strany na druhú zmazal. Priložené bývali aj pečiatky, ktorými si mohol otláčať požadované vzory.

feedo.sk (https://www.feedo.sk/teddies-magneticka-tabulka-na-kreslenie-magic-sketcher/#gallery-groups)

Klobúčik hop

V tejto hre boli jednoduché pravidlá. Mal si niekoľko farebných klobúčikov, ktoré si mal pomocou malej rampy dopraviť na potrebné miesto na hracej ploche. Vyhrával ten, komu sa podarilo najviac klobúčikov odstreliť na výhodné miesto. Čuduj sa svete, táto hra má dokonca aj svoje majstrovstvá.

eshop.albi.sk (https://eshop.albi.sk/klobucik-hop/)

Logik

Hru hrali vždy dvaja hráči. Jeden si zostavil rôzne farebné poradie hríbikov v rade, ktoré boli zakryté a ten druhý mal uhádnuť farebnosť. Hádal usporadúvaním rôznych farebných kombinácií a jeho protihráč mu za správne a nesprávne tipy udeľoval čierne alebo biele body. Čierne boli za uhádnutie farby a miesta a biely bodík bol za uhádnutie iba farby a nie miesta. Táto hra potrápila nejednu hlavičku.

Klik-klak

Mal si aj svietiaci v noci? Bol si frajer. Vedel si si ním “kliknúť‘ viacnásobne? Bol si ešte väčší frajer.

kra-kra.pl (https://kra-kra.pl/glowna/424-klik-klak-drewniane.html)

Stolové hry

Možno aj ty si bol jeden z tých šťastlivcov, ktorý vlastnil tú čarovnú krabicu s mnohými hrami, čo bol jednoznačný koniec nudy. Boli medzi nimi hry ako človeče, halma, dáma a mnoho ďalších, na ktoré si už ani nedokážeš spomenúť. Tiež sme obľubovali hry ako dostihy, monopoly, nechýbali sedmové karty, uno alebo bang.

ihrysko.sk (https://www.ihrysko.sk/vsetky-hry/dinotoys/clovece-nehnevaj-sa-clovece-nezlob-se)

Stavebnice

Či už to bola Merkur stavebnica alebo stavebnica Seva s typickými modrými dielikmi, ktoré mali na spojoch biele kocky a nechýbali červené a žlté okienka. Vždy si to precítil, keď si na jednu z častí ktorejkoľvek stavebnice stúpil bosou nohou… v tom momente ti bolo jedno, či je to Seva alebo Lego.

fkskshop.sk (https://fkskshop.sk/stavebnica-seva-2/p413664c4455)

Loďky a piškvorky

Jednoduché hry, na ktoré stačil len papier a zabavil si sa na niekoľko hodín. Samozrejme, nesmieme zabudnúť na meno, mesto, zviera, vec.

Nebo, peklo

Taktiež nám na túto hru stačil jeden hárok kancelárskeho papiera, ktorý sme šikovne poskladali, zafarbili, popísali a jednoduchá zábavka bola na svete.

Akvaball

Hra spočívala v tom, že bola napustená vodou alebo inou neznámou tekutinou, v ktorej boli krúžky a pomocou tlačidiel, ktoré do vody vháňali vzduch, si mal tieto krúžky dostať na dve žŕdky. Najčastejšie sa stávalo, že keď si mal väčšinu krúžkov už na mieste, akonáhle si potlačil tlačidlom, popadali ti odtiaľ preč.

retro.mnoho.info (http://retro.mnoho.info/a-c/akvaball)

Mikádo

Na prvý pohľad veľmi jednoduchá hra, ktorej princíp boli rozhodené paličky rôznej farebnosti podľa bodov, ktoré si musel vytiahnuť z kopy bez toho, aby sa ostatné paličky čo i len pohli.

svet-her.cz (https://www.svet-her.cz/spolecenske-hry/mikado-plastove)

Inteligentná plastelína

Bola to jedna z vecí, ktorú keď sme videli v reklame v televízii, tak sme z nej nevedeli odtrhnúť oči. Niektorí z nás po nej túžia doteraz.

superobchod.sk (https://www.superobchod.sk/inteligentna-plastelina-svietiaca-zelena)

Jojo

Jedna zo zábaviek, s ktorými sme sa bavili skoro všade, keď sme sa nudili. Cez prestávku v škole alebo počas čakania na kamarátov vonku. Neskôr zažilo veľký úspech diabolo.

Sklenené guličky

Ako deti sme sa vedeli zabaviť s veľmi jednoduchými vecami. Vyhrabali sme si v zemi dieru, zobrali vrecúško so sklenými guľkami a o zábavu na niekoľko hodín bolo postarané.

nomiland.sk (https://www.nomiland.sk/sklenene-gulocky-50-ks/)

Skákalka alebo hopsalka

Hopsajka, skákajka, každý ju volal inak, no všetci dobre vedeli, o čom je reč. Kedysi boli na ne v každom druhom obchode, ba aj pred obchodmi, automaty. Každý chcel mať tú priesvitnú s trblietkami alebo postavičkou, prípadne svietiacu v noci. Najväčšia sranda bola, keď sme tieto nekonečne skákajúce loptičky pustili zo schodov. Pozri si video, kde nechali spustiť dole kopcom v San Franciscu niekoľko tisíc takýchto guličiek. Ach, aké upokojujúce.

Farebná pružina

Dúhová okrúhla pružina, s ktorou sa nedalo poriadne robiť nič, iba ju púšťať dole schodmi alebo ju poriadne zamotať a smútiť, že ju už nikdy nerozmotáš. Odolnejšie boli už len tie kovové, ale tie zas neboli také pekné farebné.

Chytanie rybičiek

Hra, ktorú hrajú viacerí hráči a ich cieľom je pochytať čo najviac rybičiek na priložené udice. Nebolo to vždy úplne jednoduché.

kasa.cz (https://www.kasa.cz/hra-hm-studio-jde-se-na-ryby/1/)

Strapatá lopta a gumená lopta

Typické jarmočné prkotiny, ktoré sme si vždy museli kúpiť. Gumené farebné loptičky. Jedna vyzerala ako brmbolec, ktorému si tie strapce aj tak vždy otrhal a druhá bola naplnená nejakou zvláštnou tekutinou a mala vo vnútri svetielko, ktoré väčšinou svietilo, iba keď sa mu chcelo.

xdarceky.sk (https://www.xdarceky.sk/strapaty-blikajuca-lopticka-p-6274.html)

Laser

Bez tohto väčšinou chalani z jarmokov ani neodišli. Potom v škole svietili na prsia alebo zadok dievčatám a mali z toho perfektnú zábavu. Kým im učiteľka laser nezobrala.

armyshopmt.sk (https://www.armyshopmt.sk/www-webareal-sk-armyshopmt/eshop/3-1-Lampase-Celovky/0/5/1510-PRIVESOK-NABOJ-PERO-LASER-LEDKA)

Plastelína

Obyčajná farebná plastelína, ktorá niekomu voňala a iným zas smrdela. Bavili sme sa s ňou nielen na výtvarnej výchove, ale aj doma. Čo vzniklo, keď si všetky farby zmiešal dokopy? Odporne hnedá guča.

naseskolky.sk (http://www.naseskolky.sk/Plastelina-JOVI-10x150g-d625.htm)

Prak

Ručne vyrobený bol ten najlepší. Strávili sme hodiny tým, že sme hľadali vhodný prútik, ktorý by nám poslúžil ako ideálny základ praku. A potom beda každému, kto sa objavil v našom okolí.

sashe.sk (https://www.sashe.sk/Pislik/detail/pislicky-prak)

Hokej

Stolný hokej, ktorý nezaberal veľa miesta, ale zaberal veľa času. Akonáhle ste sa začali hrať, čas začal plynúť veľmi rýchlo.

heureka.cz (https://stolni-hokeje.heureka.cz/evk-hra-ledni-s-tahly/recenze/)

Tamagoči

Maličká hračka, ktorá fungovala na princípe, že sme sa museli starať o naše zvieratko. Toto bol prvý moment nášho detstva, kedy sme sa učili zodpovednosti, potom prišla bábika šušu.

centrumher.eu (http://www.centrumher.eu/tamagoci-sa-oficialne-vracia-na-trh-pozname-cenu/)

Gameboy

Keď ešte neboli počítače, museli sme sa zabávať len offline. V našich životoch bolo oveľa menej médií ako je teraz. Jednou z prvých herných konzol bol práve Gameboy, na ktorom sme sa hrali najčastejšie tetris.

Farebná mozaika

Bola zložená z mriežky a farebných geometrických tvarov, ktoré si ukladal do obrazca podľa tvojich predstáv. Najťažšie bolo vždy vyberanie týchto maličkých potvor.

nomiland.sk (https://www.nomiland.sk/farebna-mozaika-1/)

Pogy

Čo by to bol za článok o retro hrách, ak by tu neboli pogy? Najlepšia zábava našich čias zo školských lavíc. Taktiež nesmeli chýbať ani kartičky s pokémonmi, či hokejistami.

Slizové postavičky

Hlúposť, ktorú sme my milovali a naše mamky nenávideli. Boli to rôzne malé postavičky, ktoré si dokázal kdekoľvek prilepiť. Akonáhle sa však vyváľali trochu v prachu, už nedržali. Stačilo ich však len umyť mydlovou vodou.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
3
Fňuk
Jeej Jeej
9
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Ľudia sa delia o najbizarnejšie veci, ktoré robili so svojimi polovičkami

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME