Štvrtok 6.10.2022
sk
Natália
cz
Hanuš

Každý z nás nejedenkrát sníval o hraní na nejaký hudobný nástroj. Klavír, gitara, bicie… v dnešnej dobe si je z čoho vyberať. Už len keby si nebol taký lenivý sa na niečo také dať. Zaplatiť si za takéto hodiny tiež nie je lacná záležitosť.

Nič z toho by si nevnímal ako problém, keby si patril medzi nadaných samoukov, ktorí nepotrebujú žiadneho učiteľa. Medzi takýchto samoukov patria títo talentovaní hudobníci, ktorí to zvládli bez akejkoľvek pomoci.

Prince

Prince sa zapísal do hudobnej histórie aj vďaka tomu, že dokázal hrať na 27 nástrojoch. Od malého chlapca chodil na hodiny klavíra, avšak bol natoľko nadaný, že sa väčšinu vecí naučil úplne sám. Na hodinách sa učil najmä hudobnú teóriu. Jeho učiteľ si ho pamätal ako veľmi utiahnutého a hanblivého žiaka, ktorý ožil vďaka hudbe. Popri hraní sa z neho stal úplne iný človek, akým bol v bežnom živote.

Profimedia

Jimi Hendrix

Medzi jedných z najznámejších gitaristov patrí určite aj hviezda menom Jimi Hendrix. Začínal s populárnym ukulele, nad ktorým strávil hodiny. Bol to zvedavý chlapec, ktorý si našiel záľubu v hudbe a nástrojoch. Prvú gitaru zohnal iba za 5 dolárov a učil sa nej hrať úplne sám. To zapríčinilo, že nevedel čítať noty, hral iba srdcom. Pomoc pri učení získaval aj počúvaním známych, skúsenejších hudobníkov. Čo by si dal za takýto talent.

Profimedia

Kurt Cobain

Miesto na tomto zozname si zaslúži aj Kurt Cobain. Jeho gitarové začiatky boli u učiteľa, ktorý ho zopár vecí naučil, no jeho hodiny krátko potom skončili. Dôvodom odchodu z hodín bolo vraj to, že doma nerobil nič iné, iba hral na gitare. Ignoroval predmety v škole a jeho rodičia zvážili, že gitara pre neho asi nebola úplne ideálna. Vášeň k hraniu mu aj napriek tomu ostala.

© Profimedia

David Bowie

David Bowie začal s hraním ako malý chlapec, keď sa zúčastňoval na hodinách saxofónu. Nie je žiadnym tajomstvom, že patril medzi nadaných hudobníkov, ktorí mali v malíčku viac než jeden hudobný nástroj. Hrať na klavíri, gitare a base sa naučil úplne sám.

Profimedia

Paul McCartney

McCartney, známy basový hudobník zo skupiny Beatles, nedokáže čítať noty. Sám sa vyjadril, že on a ďalší členovia skupiny nedokázali prečítať a napísať hudbu. Hudbu nevnímali ako čiarky a bodky na papieri, ale na základe toho, čo počujú. Môže za to fakt, že nebol riadne učený, ako to v umeleckých školách býva, ale bol samoukom.

© Shutterstock

Elton John

Počuť nejakú skladbu a dokázať ju zahrať od ucha je talent, o akom sa ti asi môže iba snívať. Elton John to dokázal už v troch rokoch. Ako jedenásťročný dostal štipendium na hudobnú akadémiu v Londýne. Rozhodol sa skončiť skôr, než bolo plánované, aby si budoval kariéru. Určite to bol správny krok, keďže ho vďaka jeho nadaniu spoznal celý svet.

© Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť