Poslanec SNS Rudolf Huliak čelí ostrej kritike za urážlivé vyjadrenia na adresu poslankyne Progresívneho Slovenska. Incident vyvolal vlnu pobúrenia a spustil petíciu za slušné správanie politikov k ženám. O incidente informoval portál Aktuality.
Slovenskom v posledných dňoch otriasa kauza nevhodného správania poslanca Národnej rady SR, verejného nepriateľa medveďov č. 1, odborníka na CO2 a bývalého kotlebovca, Rudolfa Huliaka (SNS). Ten počas tlačovej besedy strany nazval poslankyňu Progresívneho Slovenska Luciu Plavákovú vulgárnym výrazom „suka“. Incident sa odohral v súvislosti s konfliktom ohľadom nálepiek na notebooku poslankyne, ktoré prekážali predsedovi NR SR Andrejovi Dankovi.
Huliak sa (ne)ospravedlnil
Huliak sa síce následne ospravedlnil „všetkým ženám na Slovensku“, no konkrétne Plavákovej nie. Svoje vyjadrenie obhajoval tým, že bol pod vplyvom emócií, a že poslankyňu priamo nemenoval. „Povedal som, že taká žena si zaslúži označenie s*ka. Keď si to pani Plaváková stiahla na seba, je to jej problém,“ uviedol Huliak v relácii Téma dňa na TA3.
Zároveň sa však tiež vyjadril, že slovo „suka“ preňho nie je hrubá nadávka, a že „večer sa ospravedlní svojej suke na dvore“.
Incident vyvolal ostrú reakciu opozície aj verejnosti. Líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka označil Huliakove vyjadrenia za neakceptovateľné a vyzval ho na okamžité ospravedlnenie alebo odstúpenie z funkcie poslanca.
Petíciu podpísalo už takmer 20-tisíc ľudí
V reakcii na incident vznikla petícia s názvom „Povedzme nie urážkam a ponižovaniu žien“, ktorú za krátky čas podpísalo takmer 20 000 ľudí. Signatári petície požadujú okamžité ospravedlnenie od poslanca Huliaka a vyzývajú predstaviteľov koalície, aby sa k ženám správali s patričnou úctou.
V popise petície sa uvádza: „Andrej Danko, Tomáš Taraba a Filip Kuffa sa už dlhé mesiace neúctivo správajú voči ženám novinárkam, poslanec za Smer Ivan Hazucha sa pred pár týždňami vyjadril o matkách samoživiteľkách (ktorých je podľa Štatistického úradu na Slovensku viac ako 160 000), že si za to, že samy vychovávajú svoje dieťa, môžu ony samy, poslanec Smeru Richard Glück zas vo februári svojím vyjadraním urazil všetky obete znásilnenia a dobre si všetci spomíname na slová Roberta Fica a Ľuboša Blahu na adresu bývalej prezidentky Zuzany Čaputovej.“
Medzi prvými signatármi petície sú viaceré známe osobnosti z radov politikov, umelcov či verejne činných osôb. Svoj podpis pripojili napríklad poslankyne NR SR Martina Holečková, Vladimíra Marcinková a Mária Kolíková, diplomatka Magdaléna Vášáryová, herečky Zuzana Fialová, Zuzana Vačková a Zdena Studenková, či hudobníci Branislav Jobus a Braňo Kostka.
„Takéto hrubé a neslušné správanie predstaviteľov vládnej koalície už nemôžeme ďalej tolerovať,“ píše sa v texte petície. Signatári sú presvedčení, že podobné správanie je „za čiarou a nemá v slušnej spoločnosti miesto“.
Incident zároveň prehĺbil napätie v koalícii, keďže poslanci Hlasu-SD podporili námietku Plavákovej voči jej vykázaniu z rokovacej sály. SNS to označila za porušenie koaličnej zmluvy, Hlas však tvrdí, že takáto dohoda platí len pri hlasovaní o návrhoch zákonov.
Kauza tak okrem etického rozmeru nadobúda aj politický rozmer a ukazuje na pretrvávajúce rozpory medzi koaličnými partnermi. Zostáva otázne, či a ako sa podarí situáciu upokojiť, a či incident povedie k zásadnejším zmenám v politickej kultúre na Slovensku.