V Poľsku žijúci bieloruský prankster Vladislav Bokhan sa podelil o zaujímavý experiment. V júli sa pokúsil presvedčiť ruské učiteľky, že je predstaviteľ Putinovej strany Jednotné Rusko a žiada od nich, aby sa naučili zhotovovať alobalové čiapky na ochranu pred radiačnými a satelitnými zariadeniami NATO.
Nikto nie je taký hlúpy, aby to zožral, však?
Ukázalo sa, že operácia bola maximálnym úspechom. Učiteľky sa s elánom pustili do plnenia očividne debilnej požiadavky a následne sa aj podelili o zábery svojich výtvorov. Bokhan si vybral príliš ľahký cieľ…
Poslušní pedagógovia
V Rusku sú učitelia často terčom posmechu práve pre ich nesmiernu ochotu plniť najdebilnejšie príkazy a nariadenia. Pred sebou a okolím si to pedagógovia ospravedlňujú tým, že ako štátni zamestnanci sa boja, že v prípade presadzovania vlastného názoru prídu o prácu. Veľakrát sa s veľkým nadšením hrnú do aktivít, za ktoré sa raz, po zmene politickej situácie, budú asi nesmierne hanbiť.
Na strane druhej, učiteľom sa nemožno čudovať, že sa boja o svoje miesta. V posledných rokoch boli mnohí prepustení kvôli nedostatočnému „vlasteneckému“ cíteniu, kritike útoku na Ukrajinu či námietkam proti obmedzovaniu občianskych práv. Jedna učiteľka prišla o prácu preto, lebo na sociálnej sieti zdieľala fotografiu z plaveckej súťaže, na ktorej bola podľa niekoho nevhodne oblečená.
Továreň na vymývanie mozgov
Nie je prekvapením, že práve učitelia sa stali terčom tohto žartíka a nechali sa poriadne nachytať. Bielorus považuje ruské školy za zdroj vymývania mozgov a útlaku a svoju aktivitu považoval za skvelý spôsob, ako na tento problém poukázať.
Prankster vo videu vysvetľuje, prečo sa podľa neho ruské školstvo a celý štát stále viac a viac približuje k fašizmu, pričom sa odvoláva na 14 príznakov fašizmu od talianskeho autora Umberta Eca. Potreba štátu neustále hľadať nepriateľa je to, čo šikovne využil proti systému samotnému.
List od Jednotného Ruska
Bielorus vysvetľuje, že list, ktorý poslal školám, mu pomohla napísať umelá inteligencia, ktorá sa predtým nadrvila jazyk ruských byrokratov. Dôveryhodnosť listu dodalo veľké logo strany Jednotné Rusko v hlavičke.
Bokhan tiež pridal fotografiu skupiny ľudí s alobalovými čiapočkami na hlavách, ktorí stáli na ulici v Moskve. Priznal sa, že síce nevie, za akých okolností záber vznikol, no napriek tomu poslúžil ako presvedčivý argument pre učiteľky vo Voroneži. Veď nosia alobalové čiapky v Moskve, tak nemôžu byť zlé!
Nechýbal, samozrejme, ani detailný návod, ako si ochranný prostriedok proti žiaričom NATO zhotoviť. List bol taktiež plný trápnych fráz, bez ktorých by to nebolo ono. Výroba alobalových čiapok mala u učiteľov posilniť vlastenecké cítenie a zlepšiť ich zručnosti v oblasti civilnej ochrany.
Výsledok bol ohromujúci
„Nie je to len zaujímavá a kreatívna aktivita, ale aj dôležitý vlastenecký prejav,“ hovorí vo videu jedna z učiteliek. Na hlave má alobalovú čiapku s ruskou trikolórou a je obklopená rovnako vybavenými kolegyňami. Prankster v liste nezabudol uviesť výzvu, aby mu školy poslali videá a fotky hotovej práce.
Teachers in Russia are making tin foil hats to protect themselves from external NATO influence.
— WarTranslated (Dmitri) (@wartranslated) November 9, 2024
The patriotic initiative „Helmet of the Fatherland“ was meant to demonstrate readiness for protection against NATO satellites‘ radiation. Teachers completed the task and reported on… pic.twitter.com/lFM1G2SDBC
Bokhan a jeho kolegyne vo videu, v ktorom vyhodnocujú experiment, nešetria údivom. Poukazujú na to, ako šťastne a hrdo učiteľky pôsobia, keď svetu ukazujú svoje alobalové čiapky. Zároveň nedokážu uveriť, ako u nich môže takto absentovať akékoľvek kritické myslenie. Odpoveď je asi veľmi jednoduchá – ruskí pedagógovia s kritickým myslením už dávno prišli o prácu.
Od niekoľkých pedagógov im prišli správy, v ktorých sa ospravedlňovali, že sa robenia alobalových čiapok nemôžu zúčastniť z dôvodu dovolenky. Aká škoda!
Bokhanovi sa v minulosti podarilo presvedčiť ruské školy, aby usporiadali pochody na pamiatku hrdinu padlého v boji proti Ukrajine – ten hrdina niesol jeho meno a tvár. Počas ďalšieho pranku školy v Moskve zorganizovali deň čistenia verejných priestorov, pri ktorých žiaci niesli heslá používané v nacistických koncentračných táboroch.