Pondelok 26.9.2022
sk
Edita
cz
Andrea
, Ondřejka

Hviezdna noc či Mona Líza. 7 príbehov, ktoré sa skrývajú za známymi maľbami

Kto bola v skutočnosti Mona Lisa?


Každý z nás už počul o slávnych obrazoch, ako je Mona Lisa alebo Výkrik. Nemusíme byť fanúšikmi umeleckých diel na to, aby sme vedeli, že Mona Lisa je známa vďaka svojmu úsmevu. Čo ale inšpirovalo autorov k namaľovaniu týchto diel? Niektoré príbehy ťa môžu riadne prekvapiť. Vybrali sme 7 najznámejších obrazov, za ktorými sa skrývajú príbehy, ktoré nás v škole nenaučili.

1. Hviezdna noc – Vincent Van Gogh

Najznámejšou informáciou o Van Goghovi je, že si sám odrezal ucho. Dôvodom boli jeho celoživotné psychické poruchy. To bol moment, keď sa rozhodol liečiť svoje duševné problémy a prihlásil sa do ústavu. Hviezdnu noc namaľoval počas svojho liečenia vo Francúzsku. Keďže pohyb a sociálny kontakt mal v tom čase obmedzený, jediné, čo videl, bolo okolie ústavu. Hovorí sa, že Hviezdna noc vznikla pri pohľade von oknom z jeho izby.

V liste svojmu bratovi Vincent písal o tom, aký úžasný výhľad na hviezdy mal v jeden večer. Práve tá chvíľa inšpirovala Vincenta k namaľovaniu tohto majstrovského diela. Van Gogh ale nemal dovolené vo svojej izbe maľovať, a tak to musel kresliť spamäti chvíľku potom. Samotný autor svoje dielo považoval za veľké zlyhanie a slávy tohto obrazu sa nedožil. Vincent Van Gogh spáchal samovraždu v roku 1890, rok po tom, čo namaľoval Hviezdnu noc.

Shutterstock

2. Zrodenie Venuše – Sandro Botticelli

Botticelli bol taliansky renesančný umelec, ktorý tvoril vo Florencii za vlády historickej rodiny Medici. Hovorí sa, že Venušou v tomto obraze je Simonetta Vespucci, ktorá je ženskou múzou jeho obrazov. Jej krása bola známa po celom Taliansku a ohúrila aj samotných Mediciovcov.

Zomrela veľmi mladá, mala iba 23 rokov. Botticelli jej smrť niesol tak ťažko, až sa nakoniec rozhodol byť pochovaný pri jej nohách. Ich hrobky sú stále vystavené v kostole vo Florencii.

Shutterstock

Mohlo by ťa zaujímať:

Takto by to vyzeralo, keby osobnosti z historických malieb žili v 21. storočí

3. Guernica – Pablo Picasso

Maľba Guernica vznikla na základe mesta v Španielsku s rovnakým menom. V roku 1937, počas španielskej občianskej vojny, bolo toto mesto zbombardované nacistami. Po bombách bola viac ako polovica mesta kompletne zdemolovaná, zostali iba mŕtve a doráňané telá.

Bezfarebnosť obrazu pridáva na vážnosti jeho príbehu. Obraz znázorňuje ľudské trápenie a vyznáva Picassovo politické presvedčenie. Do dnešného dňa patrí medzi najvýznamnejšie protivojnové maľby.

Shutterstock

4. Výkrik – Edvard Munch

Edvard Munch napísal o tvorbe Výkriku do svojho denníka. Tvrdil, že na prechádzke s dvoma kamarátmi videl, ako zapadá slnko. Jeho oči boli strašne unavené a cítil veľkú vlnu nervozity. Mal pocit, že počuje výkrik, ktorý šiel cez celú prírodu. Historici tvrdia, že červená obloha môže znázorňovať výbuch sopky.

No iní argumentujú, že k tejto maľbe mohol dopomôcť jeho duševný stav. Tvrdil, že zdedil gény šialenstva. Psychické poruchy boli v jeho rodine bežné. Najprv to bol jeho otec, potom jeho sestra a nakoniec aj on sám. Je teda možné, že na obraze je znázornený on sám, ale môže ísť aj o jeho sestru.

Profimedia

5. Stálosť pamäti – Salvador Dalí

Dielo Stálosť pamäti je v modernej dobe veľmi známe, pretože existujú jeho viaceré variácie. Originálne dielo od Dalího vzniklo v období surrealizmu, keď sa umelci snažili pozrieť na svet mimo nášho vedomia. Snažili sa hľadať zmysel sveta vo veciach, ktoré neboli ľahko dostupné.

Dalí sa pridal k surrealistom a vytváral diela spojené so snami. Salvador zvykol mávať krátke prestávky na spanie, ktoré využil ako inšpiráciu na nové diela. Stálosť pamäti vznikla z jeho sna a ukazuje to, že čas je relatívny. Myšlienka za týmto dielom je tá, že čas počas snenia beží príliš rýchlo. Ani nevieme ako a z večera je už ráno.

Shutterstock

Mohlo by ťa zaujímať:

20 veľavravných ilustrácií od umelkyne, ktorá nahliada na svet kritickým okom

6. Mona Lisa – Leonardo Da Vinci

Mona Lisa, asi najznámejšie dielo na svete, je známa aj pod menom La Gioconda. Modelka, ktorá sa skrýva za svojím záhadným úsmevom, bola Lisa del Giocondo, manželka Francesca del Gioconda. Vďaka tejto informácii vzniklo druhé pomenovanie tohto slávneho obrazu. Hovorí sa, že maľba vznikla na oslavu ich nového domu a narodenia ich druhého dieťaťa.

Existujú ale aj teórie, ktoré tvrdia, že žena na obraze je Leonardova matka a jej záhadný úsmev si Leonardo pamätal z detstva. Dokonca je možné, že Mona Lisa je ženské prevedenie samotného autora. Interpretácií je naozaj mnoho, väčšina historikov sa ale prikláňa k tej prvej.

Shutterstock

7. Portrét Dr. Gacheta – Vincent Van Gogh

Po tom, ako bol Vincent prepustený z ústavu, potreboval si nájsť bývanie. Jeho brat mu pomohol a našiel mu dom, v ktorom býval spolu s doktorom Gachetom. Zo začiatku mal maliar zlé dojmy, ktoré vyjadril aj v listoch venovaných svojmu bratovi. Po čase si k sebe našli spoločnú cestu a Vincent tvrdil, že mu je Gachet ako brat.

V listoch pre svoju sestru napísal, že si začínajú byť podobní nielen mentálne, ale aj výzorovo. Portrét bol dokončený 6 týždňov pred tým, než sa Van Gogh zabil.

Profimedia

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť