Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 27.3.2023
sk
Alena
cz
Dita
, Ditta
Zdroj: ©Shutterstock

Hviezdna noc či Mona Líza. Aké príbehy sa skrývajú za známymi maľbami?

Kto bola v skutočnosti Mona Líza?

Každý z nás už počul o slávnych obrazoch, ako je Mona Líza alebo Výkrik. Nemusíme byť fanúšikmi umeleckých diel na to, aby sme vedeli, že Mona Líza je známa vďaka svojmu úsmevu. Čo ale inšpirovalo autorov k namaľovaniu týchto diel? Niektoré príbehy ťa môžu riadne prekvapiť. Vybrali sme 7 najznámejších obrazov, za ktorými sa skrývajú príbehy, ktoré nás v škole nenaučili.

1. Hviezdna noc – Vincent Van Gogh

Najznámejšou informáciou o Van Goghovi je, že si sám odrezal ucho. Dôvodom boli jeho celoživotné psychické poruchy. To bol moment, keď sa rozhodol liečiť svoje duševné problémy a prihlásil sa do ústavu. Hviezdnu noc namaľoval počas svojho liečenia vo Francúzsku. Keďže pohyb a sociálny kontakt mal v tom čase obmedzený, jediné, čo videl, bolo okolie ústavu. Hovorí sa, že Hviezdna noc vznikla pri pohľade von oknom z jeho izby.

V liste svojmu bratovi Vincent písal o tom, aký úžasný výhľad na hviezdy mal v jeden večer. Práve tá chvíľa inšpirovala Vincenta k namaľovaniu tohto majstrovského diela. Van Gogh ale nemal dovolené vo svojej izbe maľovať, a tak to musel kresliť spamäti chvíľku potom. Samotný autor svoje dielo považoval za veľké zlyhanie a slávy tohto obrazu sa nedožil. Vincent Van Gogh spáchal samovraždu v roku 1890, rok po tom, čo namaľoval Hviezdnu noc.

známe maľby, príbeh, maliar, Hviezdna noc, umenie, Vincent Van Gogh
Shutterstock

2. Zrodenie Venuše – Sandro Botticelli

Botticelli bol taliansky renesančný umelec, ktorý tvoril vo Florencii za vlády historickej rodiny Medici. Hovorí sa, že Venušou v tomto obraze je Simonetta Vespucci, ktorá je ženskou múzou jeho obrazov. Jej krása bola známa po celom Taliansku a ohúrila aj samotných Mediciovcov.

Zomrela veľmi mladá, mala iba 23 rokov. Botticelli jej smrť niesol tak ťažko, až sa nakoniec rozhodol byť pochovaný pri jej nohách. Ich hrobky sú stále vystavené v kostole vo Florencii.

Čítaj 10 dní zadarmo PREMIUM články


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje