Utorok 24.5.2022
sk
Ela
, Vanesa
cz
Jana, Vanesa

Hygienici varujú pred hlavnou sezónou kliešťov

Pre zvýšený nárast kliešťovej encefalitídy odporúčajú zváženie možnosti očkovania.


Hygienici varujú pred hlavnou sezónou kliešťov. Aktivitu kliešťov zaznamenali už vo februári. Pre zvýšený nárast kliešťovej encefalitídy odporúčajú zváženie možnosti očkovania. Informoval o tom Odbor komunikácie Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) v tlačovej správe.

Kliešť lezie vždy od zeme smerom hore a striehne na koncoch listov, na steblách tráv alebo na vetvičkách prízemných kríkov. Najviac sa im páči v dubovo-hrabových lesoch do nadmorskej výšky 600 až 800 metrov. V posledných rokoch sa však začali objavovať aj vyššie v horských oblastiach, aj do výšky 1000, ojedinele dokonca 1400 metrov nad morom,“ informovala Júlia Adamčíková z Odboru surveillance infekčných ochorení ÚVZ SR.

Infikované kliešte prenášajú najmä lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu. „Prisatého kliešťa si nemusíte všimnúť, pokiaľ ide o drobnú, prehliadnuteľnú larvu alebo nymfu,“ uviedla Jana Kerlik z Odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici. Kým v minulosti patrilo k najrizikovejším oblastiam povodie Váhu a Trenčiansky kraj, dnes je to Žilinský a Banskobystrický kraj.

Shutterstock

Podľa Jany Kelrlik sa pred kliešťovou encefalitídou vieme na rozdiel od boreliózy chrániť očkovaním. Očkovanie poskytuje účinnú ochranu, no chráni iba pred kliešťovou encefalitídou, nechráni pred samotným prisatím kliešťa a ani pred lymskou boreliózou, ktorú prenáša časť kliešťov na území Slovenska. Preto sa zaočkované osoby musia naďalej snažiť minimalizovať riziko prisatia kliešťa, respektíve prisaté kliešte odstrániť z tela bezodkladne a odporúčaným spôsobom

Hygienici však upozorňujú, že okrem infikovaných kliešťov sa kliešťovou encefalitídou môžeme nakaziť aj niektorými potravinami, pričom rizikové môžu byť najmä nepasterizované výrobky z kozieho a ovčieho mlieka. Takmer 20 percent prípadov v minulom roku súviselo práve s konzumáciou kozieho a ovčieho nepasterizovaného mlieka a výrobkov z neho.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť