Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 5.11.2024
sk
Imrich
cz
Miriam

Hymna, mince, pasy a mnoho ďalšieho. Čo všetko sa zmení v Británii po smrti kráľovnej Alžbety?

Zmeny zasiahnú aj obyvateľov ostatných krajín Britského spoločenstva národov.


Kráľovná Alžbeta II. vládla celých sedem desaťročí, čo znamená, že významná väčšina jej poddaných iného panovníka nikdy ani nezažila. Jej nástupcom sa stáva jej syn Charles, ktorý prijal meno Karol III.

Britský monarcha je okrem Spojeného kráľovstva hlavou ďalších 14 krajín a zároveň je lídrom Britského spoločenstva národov – Commonwealthu, ktoré je pozostatkom Britského impéria a tvorí ho 54 členov.

Shutterstock

Odchod hlavy monarchie je veľkou zmenou nielen z pohľadu symbolického, ale aj praktického. Osoba britského panovníka je totiž ako niť prepletená všetkými sférami verejného života v krajine a jej prítomnosť je citeľná všade.

Aké zmeny zasiahnu Spojené kráľovstvo a ďalšie štáty Commonwealthu po odchode Alžbety II.?

Profimedia

Hymna

Veľmi očividná zmena sa týka hymny. Hoci neexistuje žiadny dokument, ktorý by skladbu God Save the King/God Save the Queen oficiálne označoval za hymnu Spojeného kráľovstva, de facto takto slúži už od polovice 18. storočia. Pokiaľ vládne kráľovná, v texte sa spieva queen, ak je pri moci muž, používa sa king.

Profimedia

Peniaze

Od roku 1960 sa na všetkých bankovkách vydaných Bank of England objavuje tvár Alžbety II. (zaujímavosťou je, že na bankovkách zo škótskej a severoírskej produkcie panovníčka nie je vyobrazená). Odhaduje sa, že momentálne je v obehu asi 4,5 miliardy bankoviek, na ktorých je Alžbeta II.

Profimedia

Dá sa predpokladať, že čoskoro sa začnú tlačiť bankovky s portrétom Karola III. a tie s obrázkom nebohej panovníčky budú postupne sťahované. Podľa zvyku však mince podobný osud nečaká. V minulosti bolo bežné, že ľudia nosili v peňaženke niekoľkých panovníkov súčasne, a mince s Alžbetou preto budú platiť ešte dlhú dobu.

Tradícia diktuje, aby tvár nového panovníka na minciach bola orientovaná na opačnú stranu, ako to bolo pri jeho predchodcovi. Keďže Alžbeta II. je orientovaná doľava, Karol III. sa na minciach, ktorá sa čoskoro začnú raziť, bude pozerať doprava.

Pasy

Mnohým Britom po smrti kráľovnej začala v hlave vŕtať otázka – je môj pas naďalej platný? Slovákovi zrejme hneď nenapadne, prečo by to tak malo byť, britské pasy však majú jedno špecifikum – sú vydané v mene „jej veličenstva“ a hovoria, že držiteľovi pasu panovníčka povoľuje voľný pohyb.

Je to, samozrejme, len formalita a odkaz na historickú tradíciu a britské pasy fungujú naďalej aj bez Alžbety II. a netreba ich meniť. Prirodzene sa dá očakávať, že s nástupom Karola III. na trón sa bude v novovydaných pasoch uvádzať tento text upravený s ohľadom na to, že panovníkom je muž.

Poštové známky a schránky

Od roku 1967 sa na všetkých známkach Royal Mail nachádzala drobná silueta profilu kráľovnej. Rovnako ako na bankovkách bude na nových známkach nahradená novým panovníkom. Jedna zvláštnosť sa týka poštových schránok Kráľovskej pošty.

Asi 60 % britských poštových schránok na sebe nesie iniciály EIIR – Elisabeth II Regina (kráľovná Alžbeta II.). Aj napriek tomu, že nové schránky pribúdajú veľmi pomaly, tie, ktoré budú osadené za čias kráľa Karola III., zrejme ponesú jeho iniciály. Ešte stále sa v krajine nájdu aj schránky s takýmto označením Juraja VI., Alžbetinho otca a predchodcu na tróne.

Profimedia

Vlajky a uniformy

Rovnaké kráľovské iniciály ako na poštových schránkach sú tiež súčasťou uniforiem rôznych štátnych zložiek – napríklad polície v Anglicku a vo Walese. Takisto ich môžeme vidieť na personalizovaných kráľovských vlajkách, ktoré sú vyvesované pri návšteve panovníka. Nimi disponujú rôzne inštitúcie, bojové lode, vojenské útvary. Týka sa to nielen UK, ale napríklad aj Kanady, Austrálie a Nového Zélandu.

Profimedia

Zmenia sa niektoré štáty Commonwealthu na republiku?

Po siedmich desaťročiach pod jedným panovníkom je príchod nového človeka na trón príležitosť položiť si otázku, na čo je tá monarchia vlastne dobrá. V UK, ale predovšetkým v ostatných štátoch Commonwealthu sa určite začnú hlasnejšie ozývať hlasy žiadajúce zrušenie monarchie resp. nahradenie monarchu v úlohe hlavy štátu prezidentom.

To, či k tomu v niektorej krajine príde, závisí do veľkej miery od toho, ako si Karol III. bude počínať a či sa mu podarí udržať/získať sympatie ľudu. Len pred pár mesiacmi sa vyjadril, že si uvedomuje silný republikánsky sentiment v mnohých štátoch Commonwealthu, zároveň ale spomenul, že každý štát sa môže a má slobodne rozhodnúť o forme usporiadania, aké mu bude vyhovovať.

Republikánske hnutie je silné na Jamajke a v ďalších karibských štátoch, v ktorých by veľká časť obyvateľov rada nasledovala Barbados, ktorý v roku 2021 odstránil britskú kráľovnú z pozície formálnej hlavy štátu.

Profimedia


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.