Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 8.6.2023
sk
Medard
cz
Medard

Hyundai pracuje na „štvornohom aute“. Malo by prekonať akúkoľvek prekážku

Kľúčovým prvkom je umiestnenie kolies na polohovateľných nohách.


Keď povieš malému dieťaťu, nech nakreslí auto, tak sa zrejme dočkáš kresbičky nejakej hranatej škatule s kolesami – tie šikovnejšie deti nezabudnú ani na okná, dvere či svetlá. To je naša zaužívaná predstava o autách, ktorú si osvojujeme už odmalička.

Čo ak je tento koncept zastaraný? Automobilka Hyundai sa nebojí spochybňovať samotné základy automobilovej konštrukcie a pracuje na vozidle, ktoré môže znamenať obrovský skok vo svete kolesovej dopravy.

Zvládne akýkoľvek terén

Hlavnou výhodou navrhovanej platformy Elevate je schopnosť poradiť si s akoukoľvek terénnou prekážkou. Maximálna mobilita a priechodnosť terénom je to, vďaka čomu môže Elevate spôsobiť revolúciu.

Profimedia

Základom konceptu je spôsob, akým sú namontované kolesá na vozidle. Elevate nepoužíva pevnú os na podvozku. Namiesto toho je každé koleso pripevnené na akejsi „nohe“, ktorá sa vďaka kĺbom dokáže maximálne prispôsobiť daným terénnym podmienkam.

Profimedia

Inšpirované prírodou

Podľa Hyundai sú tieto nohy inšpirované tými, ktorými disponuje lúčny koník a Elevate umožňujú vystúpiť nad hladinu vody alebo dokonca preskočiť určité prekážky. Ide o vlastnosti, ktoré sú nesmierne užitočné pre vozidlá používané záchranármi či ozbrojenými zložkami. Hyundai má ambície ešte väčšie a tvrdí, že technológie Elevate môžu zohrať významnú úlohu aj pri skúmaní iných planét a Mesiaca.

Koncept Elevate bol svetu predstavený už v roku 2019, ale s praktickým vývojom sa zrejme začne až teraz. Vývojom sa totiž budú zaoberať laboratóriá výskumného strediska Studio New Horizons, ktoré kórejská spoločnosť otvorila v USA.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje